دقت تصویری گوشی های آیفون از ابتدا تا کنون

دوشنبه ۶ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۰۰
به این نوشته امتیاز دهید : 1

تا به حال کمپانی اپل ۹ نسل مختلف از گوشی های آیفون را معرفی کرده است که اولین آنها بدون هیچ پسوند اضافه ای و با نام آیفون شناخته می شد (البته برخی آن را آیفون ۲G نیز می نامند) و آخرین آنها هم خانواده آیفون ۶S می باشد که قرار است این هفته به صورت رسمی عرضه آن آغاز شود. اما در همه این سال ها شاهد ارائه ۱۲ مدل مخلتف آیفون از این شرکت بوده ایم، از گوشی پلاستیکی آیفون ۵c گرفته (که همزمان با آیفون ۵s عرضه شد) تا گوشی های بزرگ آیفون ۶ پلاس و آیفون ۶s پلاس. در ادامه با موبایل مگ همراه باشید.

دقت تصویری گوشی های آیفون از ابتدا تا کنون

نکته جالب در این بین این است که اپل از زمان آغاز خط تولید گوشی های هوشمند آیفون، تنها از ۵ نوع دقت تصویری مختلف در این محصولات استفاده کرده است. البته این مسئله می تواند ناشی از رویکرد محافظه کارانه این شرکت در ایجاد تغییرات عمده در گوشی های آیفون باشد.

در این مطلب قصد داریم نگاهی به دقت تصویری صفحات نمایش به کار رفته در گوشی های آیفون از سال ۲۰۰۷ تا به الان بیندازیم و سیر پیشرفت این محصولات را از این لحاظ مرور نماییم.

۴۸۰ در ۳۲۰ پیکسل

دقت تصویری گوشی های آیفون از ابتدا تا کنون

نکته ای که باور آن شاید برای بسیاری از کاربران سخت باشد این است که اپل تا سال ۲۰۱۲ گوشی های آیفونی با دقت تصویری ۴۸۰ در ۳۲۰ پیکسل را روانه بازار می کرد! این میزان دقت تصویری در گوشی نخست آیفون (سال ۲۰۰۷) و همچنین در دو مدل بعدی با نام های آیفون ۳G (سال ۲۰۰۸) و آیفون ۳GS (سال ۲۰۰۹)، مورد استفاده قرار گرفت که اندازه صفحه نمایش نیز در هر سه این گوشی ها یکسان و برابر ۳٫۵ اینچ بود. از بین این سه مدل، فروش آیفون ۳GS تا سپتامبر سال ۲۰۱۲ و تا زمان معرفی آیفون ۵ ادامه داشت.

۹۶۰ در ۶۴۰ پیکسل

دقت تصویری گوشی های آیفون از ابتدا تا کنون

در ژوئن ۲۰۱۰، با عرضه آیفون ۴، اپل اقدام به معرفی صفحه نمایش ۳٫۵ اینچی جدیدی به نام رتینا (Retina Display) نمود که دقت تصویری آن برابر ۹۶۰ در ۶۴۰ پیکسل بود. در آن زمان، آیفون ۴ با تراکم پیکسلی ۳۲۶ppi در بین تمامی گوشی های هوشمند بازار رکورد دار بود و همین امر هم باعث شد تا رقبای اپل به صورت جدی به فکر ارتقای کیفیت صفحه نمایش محصولات خود بیفتند. در سال ۲۰۱۱ نیز کمپانی اپل مدل جدیدی از گوشی آیفون خود با نام آیفون ۴s را روانه بازار کرد که از همان صفحه نمایش ۳٫۵ اینچی با دقت تصویری ۹۶۰ در ۶۴۰ پیکسل استفاده می کرد. این گوشی هوشمند، آخرین آیفون اپل با صفحه نمایش ۳٫۵ اینچی به شمار می رود.

۱۱۳۶ در ۶۴۰ پیکسل

دقت تصویری گوشی های آیفون از ابتدا تا کنون

در سال ۲۰۱۲ اپل اولین گوشی هوشمند ۴ اینچی خود یعنی آیفون ۵ را راهی بازار کرد که دقت تصویری صفحه نمایش آن برابر ۱۱۳۶ در ۶۴۰ پیکسل بود. تعداد پیکسل های افقی آیفون ۵ تغییری نسبت به قبل نداشت و تنها ارتفاع صفحه نمایش و تعداد پیکسل های عمودی افزایش یافته بود. با وجود افزایش دقت تصویری در آیفون ۵، چون اندازه آن نیز بزرگ تر شده بود لذا تراکم پیکسلی صفحه نمایش آیفون ۵ همانند دو مدل قبلی برابر ۳۲۶ppi بود. گوشی های آیفون ۵s و آیفون ۵c نیز که در سال ۲۰۱۳ عرضه شدند، مجهز به همان صفحه نمایش ۴ اینچی با دقت تصویری ۱۱۳۶ در ۶۴۰ پیکسل بودند و این در حالی بود که در آن زمان بیشتر گوشی های پرچمدار اندرویدی با دقت تصویری ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل عرضه می شدند.

۱۳۳۴ در ۷۵۰ پیکسل

دقت تصویری گوشی های آیفون از ابتدا تا کنون

در سپتامبر سال ۲۰۱۴، اپل اقدام به معرفی گوشی های آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس نمود که بزرگترین گوشی های این شرکت تا به آن زمان به شمار می رفتند. آیفون ۶ از یک صفحه نمایش ۴٫۷ اینچی با دقت تصویری ۱۳۳۴ در ۷۵۰ پیکسل استفاده می کند و تراکم پیکسلی آن باز هم برابر ۳۲۶ppi می باشد. با وجود این که تراکم پیکسلی ۳۲۶ppi اصلا مقدار کمی نیست، اما گوشی های هوشمند رقیب صفحاتی با دقت تصویری حداقل ۴۰۰ppi را معرفی کرده بودند. گوشی آیفون ۶s نیز که امسال قرار است عرضه شود از همین دقت تصویری ۱۳۳۴ در ۷۵۰ پیکسل در یک صفحه نمایش ۴٫۷ اینچی استفاده خواهد کرد.

۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل

دقت تصویری گوشی های آیفون از ابتدا تا کنون

گوشی های آیفون ۶ پلاس و آیفون ۶s پلاس که اولی به همراه آیفون ۶ عرضه شده است و دومی نیز به همراه آیفون ۶s عرضه خواهد شد، در حال حاضر با تراکم پیکسلی ۴۰۱ppi دارای پرتراکم ترین صفحه نمایش در بین گوشی های هوشمند اپل می باشند. اندازه صفحه نمایش این گوشی ها برابر ۵٫۵ اینچ بوده و دقت تصویری آن ها نیز ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل می باشد. این میزان دقت تصویری در سال ۲۰۱۵ مقداری حداقلی برای یک گوشی هوشمند رده بالا محسوب می شود، زیرا بیشتر گوشی های پرچمدار اندرویدی در این سال، دارای دقت تصویری ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل (QHD) می باشند. حتی سونی چندی پیش اولین گوشی هوشمند ۴K (با دقت تصویری ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل) با نام اکسپریا زد ۵ پریمیوم را نیز معرفی کرده است.

البته کیفیت یک صفحه نمایش تنها به دقت تصویری آن بستگی ندارد. در حال حاضر، گوشی های آیفون ۶s و آیفون ۶s پلاس مشکلی از بابت صفحه نمایش ندارند و کیفیت بسیار خوبی را ارائه خواهند کرد، اما با این حال انتظار می رود در سال ۲۰۱۶ و با معرفی آیفون ۷، اپل دقت تصویری صفحه نمایش سری آیفون را بار دیگر افزایش دهد.

منبع phonearena
برچسب ها

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • اپل: میزان استفاده از iOS 9 به ۶۶ درصد رسیده است
  • مقایسه گوشی های آیفون ۶ اس پلاس و سامسونگ گلکسی اس۶ اج پلاس
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    − یک = 3