سونی: مشکل حرارتی اکسپریا زد ۴ و اکسپریا زد ۳ پلاس برطرف می‌شود

شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۰۱
به این نوشته امتیاز دهید : 0

سونی: مشکل حرارتی اکسپریا زد 4 و اکسپریا زد 3 پلاس برطرف می‌شود

کمپانی سونی دو گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ و اسپریا زد ۳ پلاس خود را به سیستم روی یک چیپ (SoC) اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام تجهیز کرد. سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ تراشه‌ای بسیار قدرتمند، اما از زمان عرضه‌ی خود مشکلی اساسی را به همراه داشته و این مشکل مربوط به تولید حرارت کنترل نشده توسط پردازنده‌ی این تراشه در شرایط بارگذاری اطلاعات سنگین است.

سیستم روی یک چیپ ۶۴ اسنپدراگون ۸۱۰ از پردازنده‌ای متشکل از هشت هسته بهره‌ می‌برد. هشت هسته‌ی پردازنده‌ی این سیستم روی یک چیپ در دو مجموعه‌ی متنوع و به منظئر فعالیت در شرایط خاص دسته‌بندی شده‌اند. مجموعه‌ی اول شامل چهار هسته‌ی پردازشگر Cortex A53 است که در شرایط بارگذاری اطلاعات نرمال و نه جندان سنگین فعالیت می‌کنند و مجموعه‌ی دوم هسته‌های پردازشگر این تراشه را چهار هسته‌ی قدرتمند Cortex 57 تشکیل می‌دهند که تنها در شرایط بارگذاری و تجزیه و تحلیل اطلاعات سنگین فعال خواهند شد.

معضل حرارتی مشاهده شده در تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ مربوط به زمانی‌ست که پردازنده‌ی این سیستم روی یک چیپ برای مدت زمانی نسبتا طولانی در وضعیت بارگذاری اطلاعات سنگین قرار می‌گیرد. در این شرایط مجموعه‌‌ی دوم هسته‌های پردازنده‌ی این تراشه که متشکل از چهار هسته‌ی Cortex A57 است وارد عمل شده و به موجب مصرف انرژی زیاد و افزایش فرکانس کاری، گرما و حرارت بیش از اندازه‌ای را تولید می‌کنند. تولید این مقدار حرارت کنترل نشده علاوه بر اینکه منجر به گرم شدن یا اصطلاحا داغ کردن دستگاه هوشمند بهره‌مند از این سیستم روی یک چیپ می‌شود، بلکه به مرور میزان کارایی تراشه و قدرت عمل هسته‌های پردازنده‎‌ی آن را نیز کاهش می‌دهد.

پیش از این مشکل تولید حرارت بیش از اندازه و کنترل نشده در سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ را در سایر محصولات مجهز شده به این تراشه نظیر گوشی هوشمند وان ام ۹ اچ تی سی هم مشاهده کردیم. نهایتا اچ تی سی با ارائه‌ی به روز رسانی خاصی که به موجب آن عملکرد هسته‌های Cortex A57 سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ محدودتر می‌شدند، این معضل را حل کرد. اما مطمئنا محدود کردن فعالیت‌های پردازنده منجر به افت کیفیت و قدرت عمل آن نیز خواهد شد.

سونی: مشکل حرارتی اکسپریا زد 4 و اکسپریا زد 3 پلاس برطرف می‌شود

مسئله‌ی تولید حرارت کنترل نشده‌ی سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ کاملا حقیقی بوده و بارها و بارها به آن اشاره شده است. این معضل به قدری عمیق است که کمپانی ال جی ترجیح داده پرچمدار سال ۲۰۱۵ خود یعنی گوشی هوشمند جی ۴ را به این سیستم روی یک چیپ تجهیز نکند. ال جی نهایتا تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۰۸ کوالکام را برای پرچمدار جدیدش در نظر گرفت که این تراشه از پردازنده‌ای شش هسته‌ای با ساختار نسبتا مشابه با اسنپدراگون ۸۱۰ بهره می‌برد. با این تفاوت که مجموعه‌ی دوم هسته‌های پردازشگر این تراشه از دو هسته‌ی Cortex A57 تشکیل شده است.

اما حال نوبت به کمپانی سونی و دو گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ و اکسپریا زد ۳ پلاس این شرکت رسیده است. سونی هر دو محصول نامبرده شده را به سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام تجهیز ساخته و درست یک روز پس از آغاز عرضه‌ی آن‌ها شکایت‌های مربوط به تولید حرارت کنترل نشده و افراطی از سوی کابران به سمت سونی روانه شد.

کمپانی سونی پیش از عرضه‌ی این دو گوشی هوشمند مدعی شده بود که از مشکلات حرارتی سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ آگاه است و به منظور جلوگیری از بروز این مشکلات در دو محصول خود، تنظیمات حرارتی پردازنده‌ی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ را به روز رسانی و بهینه‌سازی کرده است. اما به نظر می‌رسد که بهینه‌سازی‌های انجام شده همچنان پاسخگو نبوده و در شرایط خاصی کاربران با معضل تولید حرارت بیش از حد و داغ شدن دستگاه مواجه هستند.

سونی در قبال ادعای کاربران خود موضع‌گیری نکرده و امروز با ارسال بیانیه‌ای اعلام کرد که معضل به وجود آمده را می‌پذیرد و سعی دارد هرچه سریع‌تر با ارائه‌ی به روز رسانی نرم افزاری این مشکل را حل کند. ارائه‌ی به روز رسانی نرم افزاری در واقع مشابه با اقدامیست که کمپانی اچ تی سی به منظور کنترل این معضل در گوشی هوشمند وان ام ۹ خود در نظر گرفت. مطمئنا با ارائه‌ی به روز رسانی نرم افزاری برای دو گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ و اکسپریا زد ۳ پلاس، عملکرد هسته‌های پردازنده‌ی قدرتمند Cortex A57 تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ محدودتر خواهد شد و نهایتا از این طریق از تولید حرارت بیش از حد و داغ شدن دستگاه جلوگیری به عمل می‌آید.

سونی: مشکل حرارتی اکسپریا زد 4 و اکسپریا زد 3 پلاس برطرف می‌شود

جالب است بدانید که کمپانی سونی به کاربران دو گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ و اکسپریا زد ۳ پلاس توصیه کرده که در طول روز چند بار گوشی هوشمند خود را کاملا خاموش کنند و به آن اجازه‌ی استراحت دهند. مطمئنا این توصیه‌ی سونی ناشی از نگرانی بیش از اندازه‌ی او در رابطه با آسیب دیدن سایر قطعات سخت افزاری محصولات نامبره شده است. به بیان دیگر سونی احتمال اثرگذاری مستقیم حرارت تولید شده توسط تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ را بر روی سایر قطعات سخت افزاری دستگاه و نهایتا صدمه دیدن آن‌ها را چندان دور از انتظار نمی‌داند. بدین سبب توصیه می‌کند که در شرایط داغ کردن دو گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ و اکسپریا زد ۳ پلاس به هیچ عنوان از آن‌ها استفاده نکنید و اجازه دهید تا دستگاه خنک شود.

گزارشات کاربران حاکی از آن است که تولید حرارت در دو گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ و اکسپریا زد ۳ پلاس بیشتر در شرایط رخ می‌دهد که به اجرای بازی‌های سنگین گرافیکی یا مشاهده‌ی ویدئوهای با کیفیت اچ دی می‌پردازند. طبق بررسی‌های انجام شده، گرمای تولیدی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام در گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ سونی تا ۶۸ درجه‌ی سانتیگراد افزایش می‌یابد. با توجه به این موضوع باید منتظر عرضه‌ی به روز رسانی نرم افزاری مربوط به این معضل برای دو گوشی هوشمند نامبرده شده باشیم. بدون تردید سونی هرچه سریع‌تر نسبت به این موضوع اقدام خواهد کرد.

منبع phonearena
برچسب ها

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


2 × هفت =