۶ قابلیت اندروید M که پیش از این در آی او اس وجود داشتند

شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۱۹
به این نوشته امتیاز دهید : 0

6 قابلیت اندروید M که پیش از این در آی او اس وجود داشتند

اگر بخاطر داشته باشید چندی پیش در مقاله‌ای با عنوان “۹ قابلیت و ویژگی جدید آی او اس ۹ که پیش از این در اندروید وجود داشت” به ۹ قابلیت و ویژگی جدید سیستم عامل آی او اس ۹ اشاره کردمی که که در واقع پیش از این در سیستم عامل اندروید وجود داشتند. به طور کلی با پیشرفت دستگاه‌های هوشمند موبایلی شاهد پیشرفت‌های عظیمی در سیستم عامل آن‌ها نیز هستیم. سیستم عامل‌های موبایلی در بسیاری از زمینه‌ها می‌بایست قابلیت‌های مشابه‌ای را ارائه کنند تا نهایتا بتوانند خود را به عنوان سیستم عامل جامع در بین کاربران معرفی نمایند. این موضوع هم برای آی او اس و هم برای اندروید صدق نموده و امری غیر قابل انکار به شمار می‌رود.

گوگل چندی پیش و در کنفرانس سالیانه‌ی Google I/O خود از نسخه‌ی جدید سیستم عامل اندروید با نام اختصاصی اندروید M رونمایی کرد و مدعی شد که قابلیت‌ها و ویژگی‌های بسیار جدیدی در اندروید M ارائه شده‌اند، اما آیا تمامی این قابلیت‌ها به واقع جدید هستند؟ مطمئنا اینگونه نیست. به بیان دیگر شاید قابلیت یا ویژگی برای سیستم عامل اندروید یا هر سیستم عامل دیگری جدید محسوب شود، اما پیش از این آن قابلیت را در سایر سیستم عامل‌ها نظیر آی او و … دیده باشیم. ما در این مقاله قصد دارید که ۶ نمونه از قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید سیستم عامل اندروید M  که پیش از این در سیستم عامل آی او اس اپل وجود داشتند را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. بنابراین با موبایل‌مگ همراه باشید.

 

اجازه‌ی دسترسی برنامه‌ها

6 قابلیت اندروید M که پیش از این در آی او اس وجود داشتند

در نسخه‌های پیشین سیستم عامل اندروید هنگامی که شما قصد نصب برنامه‌ای جدید را بر روی دستگاه هوشمندتان داشتید، سوالی مبنی بر اجازه‌ی دسترسی برنامه به اطلاعات دستگاه پرسیده می‌شد. در این شرایط به یا باید اجازه‌ی دسترسی برنامه را رد و به کلی از نصب آن صرف نظر می‌کردید و یا آن را نصب نموده و اجازه‌ی دسترسی به تمامی بخش‌های مد نظر را به آن برنامه می‌دادید. اما در اندروید M اجازه‌ی دسترسی برنامه‌ها به شیوه‌ای دقیق‌تر مدیریت و اجرا می‌شود. در این سیستم عامل پس از نصب برنامه برای هر یک از قابلیت‌ها و دسترسی‌های ابزار به بخش‌های گوناگون اطلاعات شما سوالی پرسیده خواهد شد. به بیان دیگر شما به یکباره نباید تمامی دسترسی‌های برنامه را تایید و یا تمامی آن‌ها را رد کنید. بلکه در طول استفاده از برنامه می‌توانید بخش‌های مختلف دسترسی آن را مدیریت نمایید. این قابلیت بسیار کاربردی برای اولین بار در سیستم عامل اندروید و نسخه‌ی اندروید M ارائه شده است، اما سیستم عامل آی او اس اپل مدت‌هاست که از قابلیت مشابه بهره‌ می‌برد.

 

انتخاب بخشی از متن و گزینه‌های ویرایش شناور

6 قابلیت اندروید M که پیش از این در آی او اس وجود داشتند

در سیستم عامل انروید انتخاب بخشی از یک متن همواره معضلی اساسی محسوب می‌شد. در نسخه‌های جدیدتر این سیستم عامل هم هنگامی که بخشی از متن را انتخاب می‌کردید، نوار ابزاری در قسمت فوقانی دستگاه شما نمایان می‌شد که گزینه‌ها و قابلیت‌های نسبتا غیر کاربردی را در اختیارتان قرار می‌داد. اما در سیستم عامل اندروید M، کمپانی گوگل انتخاب بخشی از متن را ساده‌تر کرده و در عین حال به محض انتخاب بخش مد نظر نوار ابزاری شناور و حاوی گزینه‌های کاربردی ویرایش متن نظیر Copy، Cut و .. را ارائه می‌کند. این قابلیت بالاخره در سیستم عامل اندروید هم ارائه شده است در حالی که آی او اس اپل مدت‌هاست از قابلیت و ویژگی مشابه بهره می‌برد.

 

پشتیبانی کامل از سنسور تشخیص اثر انگشت

6 قابلیت اندروید M که پیش از این در آی او اس وجود داشتند

سیستم عامل آی او اس اپل از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون به طور مستقیم از سنسور تشخیص اثر انگشت کاربر پشتیبانی می‌کرد، اما این قابلیت تا پیش از ارائه‌ی اندروید M در سیستم عامل اندروید وجود نداشت. اگرچه پیش از این بسیاری از کمپانی‌های تولید کننده‌ی دستگاه‌های هوشمند اندرویدی محصولات خود را به سنسور تشخیص اثر انگشت مجهز می‌کردند، اما پشتیبانی از آن به طور اختصاصی و کامل توسط سیستم عامل اندروید گوگل انجام نمی‌شد. بنابراین قابلیت پشتیبانی کامل از سنسور تشخیص اثر انشگت که به عنوان قابلیتی جدید در سیستم عامل اندروید M از آن یاد شده، از سال ۲۰۱۳ تاکنون در سیستم عامل آی او اس اپل ارائه شده بود.

 

وضعیت Doze

6 قابلیت اندروید M که پیش از این در آی او اس وجود داشتند

گوگل اعلام کرده که در سیستم عامل اندروید M وضعیت و حالتی با نام Doze به معنای “چرت زدن” در نظر گرفته شده که به موجب آن میزان مصرف انرژی باتری در شرایطی که از دستگاه هوشمند اندرویدی‌تان استفاده نکنید به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. این قابلیت و ویژگی شاید برای سیستم عامل اندروید جدید باشد، اما برای سیستم عامل آی او اس اپل تازگی ندارد. در واقع چندین سال است که اپل سیستم عامل آی او اس خود را به قابلیتی مشابه تجهیز کرده و به موجب آن در شرایط عدم استفاده از دستگاه، مصرف انرژی باتری تقریبا به صفر می‌رسد. اپل در این حالت عملکردی شبیه به وضعیت Hibernate لپ‌تاپ‌ها را برای محصولات هوشمند خود تعریف کرده است. در این شرایط تنها پیغام‌های هشدار و زنگ اخطار گوشی می‌تواند مجددا آن را راه‌اندازی کرده و از وضعیت عدم مصرف انرژی باتری خارج نماید.

 

وضعیت Do Not Disturb

6 قابلیت اندروید M که پیش از این در آی او اس وجود داشتند

در سیستم عامل آی او اس اپل وضعیتی با نام Do Not Disturb تعریف شده که با فعال‌سازی آن زنگ‌ها هشدار دستگاه شما غیر فعال می‌شود. همچنین اگر مخاطبی در طول مدت زمان ۳ دقیقه ۲ بار با شما تماس بگیرد، صدای زنگ تماس وی قطع خواهد شد. در این وضعیت قابلیت‌ها، ویژگی‌ها و امکاناتی متعددی ارائه خواهد شد. سیستم عامل آی او اس از دیرباز به این قابلیت مجهز بوده اما برای سیستم عامل اندروید این قابلیت و وضعیت مشابه برای اولین بار در نسخه‌ی اندروید M ارائه می‌شود.

 

پشتیبانی از MIDI

6 قابلیت اندروید M که پیش از این در آی او اس وجود داشتند

در حال حاضر و در نسخه‌های کنونی سیستم عامل اندروید، قابلیت پشتیبانی از MIDI وجود ندارد. واژه‌ی MIDI مخفف عبارت “Musical Instrument Digital Interface” به معنای “رابط دیجیتال ابزار موسیقی” است و به موجب آن می‌توانید کابل اختصاصی و مربوط به MIDI را از یک ابزار موسیقی به طو مستقیم به گوشی هوشمندتان متصل کرده و صداهای ابزار موسیقی دیجیتال را با استفاده از دستگاه هوشمندتان تولید کنید. این قابلیت از دیرباز در سیستم عامل آی او اس اپل ارائه شده بود و نهایتا در سیستم عامل اندروید M هم ارائه خواهد شد.

منبع phonearena

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • چگونگی توقف موزیک در حال پخش به وسیله تایمر
  • نحوه دانگرید از iOS 9 به ۸٫۴٫۱
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    6 − = سه