مقایسه لومیا ۹۵۰ ایکس ال با گلکسی نوت ۵ و آیفون ۶ اس پلاس

سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ ۲۲:۱۵
به این نوشته امتیاز دهید : 1

امروز تقریباً ساعت ۱۷:۳۰ به وقت تهران بود که کمپانی مایکروسافت طی یک مراسم از چند محصول خود که شامل یک تبلت سرفیس پرو ۴، دستبند Microsoft Band 2، دو اسمارت فون لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۳۰ و از همه مهم تر لومیا ۹۵۰ ایکس ال می شد رونمایی به عمل آورد. همان طوری که می دانید اسمارت فون لومیا ۹۵۰ ایکس ال پرچم دار کمپانی مایکروسافت به شمار می آید. در ادامه با موبایل مگ همراه باشید.

مقایسه لومیا 950 ایکس ال با گلکسی نوت 5 و آیفون 6 اس پلاس

اگر اخبار فناوری را دنبال کرده باشید بعید است که چیزی در مورد دو اسمارت فون اپل آیفون ۶ اس و نسخه ی پلاس آن و همچنین سامسونگ گلکسی نوت ۵ نشنیده یا نخوانده باشید. هم اکنون می خواهیم اسمارت فون نو رسیده ی مایکروسافت لومیا ۹۵۰ ایکس ال را با دو اسمارت فون پرچم دار کمپانی های اپل و سامسونگ که بزرگ ترین رقبای مایکروسافت به شمار می آیند مقایسه کنیم. از امروز به بعد باید شاهد جنگ های تبلیغاتی این سه کمپانی با یکدیگر باشیم. شما می توانید حواشی پیرامون این کمپانی ها را نیز در موبایل مگ مطالعه کنید.

در ذیل به مقایسه ی سه اسمارت فون مایکروسافت لومیا ۹۵۰ ایکس ال، سامسونگ گلکسی نوت ۵ و اپل آیفون ۶ اس پلاس خواهیم پرداخت. تا حد ممکن سعی کرده ایم که این مقایسه منصفانه و جامع باشد.

طراحی ظاهری

مقایسه لومیا 950 ایکس ال با گلکسی نوت 5 و آیفون 6 اس پلاس

اسمارت فون مایکروسافت لومیا ۹۵۰ ایکس ال در اندازه ی ۵٫۹۸ در ۳٫۰۹ در ۰٫۳۲ اینچ یا به عبارتی دیگر ۱۵۱٫۹ در ۷۸٫۴ در ۸٫۱ می باشد در حالی که اسمارت فون اپل آیفون ۶ اس پلاس در اندازه ی ۶٫۲۳ در ۳٫۰۷ در ۰٫۲۹ (یا ۱۵۸٫۲ در ۷۷٫۹ در ۷٫۳ میلی متر) است. اسمارت فون گلکسی نوت ۵ هم که اندازه ای بین این دو محصول دارد ۶٫۰۳ در ۳٫۰۰ در ۰٫۳۰ اینچ یا ۱۵۳٫۲ در ۷۶٫۱ در ۷٫۶ میلی متر می باشد. جنس بدنه ی اسمارت فون لومیا ۹۵۰ ایکس ال از پلی کربنات بوده و در برابر فشار، گرما، ضربه و خمیدگی بسیار مقاوم است. این در حالیست که گلکسی نوت ۵ از شیشه و فلز و آیفون ۶ اس پلاس نیز از آلومینیوم ساخته شده است. نکته ای که باید در این باره در نظر گرفت این است که پلی کربنات در زمینه ی استحکام به ویژه در انعطاف پذیری از آلومینیوم و شیشه مفید تر واقع می شود. پس در این حوزه اسمارت فون مایکروسافت لومیا ۹۵۰ ایکس ال از برتری نسبی برخوردار است.

صفحه نمایش

مقایسه لومیا 950 ایکس ال با گلکسی نوت 5 و آیفون 6 اس پلاس

اگر بخواهیم سه اسمارت فون نام برده شده را در زمینه ی صفحه نمایش با هم مقایسه کنیم و یکی از آن ها را برتر از بقیه بخوانیم هرگز موفق نخواهیم بود چون این سه محصول در حوزه ی صفحه نمایش حدوداً برابر می باشند. اسمارت فون لومیا ۹۵۰ ایکس ال و گلکسی نوت ۵ هر کدام از یک صفحه نمایش ۵٫۷ اینچی با رزولوشن ۱۴۴۰ در ۲۵۶۰ پیکسل بهره می برند در حالی که نماینده ی کمپانی اپل در این مقایسه دارای یک صفحه نمایش ۵٫۵ اینچی ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ پیکسلی می باشد. تراکم پیکسلی سه اسمارت فون نام برده شده به ترتیب ۵۱۵ (۹۵۰ ایکس ال) ، ۵۱۸ (نوت ۵) و ۴۰۱ (آیفون ۶ اس پلاس) پیکسل بر اینچ است. البته باید ذکر کرد که دو اسمارت فون گلکس نوت ۵ و لومیا ۹۵۰ ایکس ال در حوزه ی صفحه نمایش از نماینده ی اپل برتری فاحشی دارند؛ چه از نظر تراکم پیکسلی و چه از نظر تکنولوژی صفحه نمایش. شایان ذکر است که اسمارت فون های لومیا ۹۵۰ ایکس ال از تکنولوژی AMOLED، نوت ۵ از تکنولوژی سوپر AMOLED و آیفون ۶ اس پلاس از IPS LCD بهره می برند. آیفون ۶ اس پلاس در زمینه ی صفحه نمایش حرف زیادی برای گفتن ندارد و قادر به رقابت با سایر پرچم داران نخواهد بود. یکی از مهم ترین نواقص محصولات خانواده ی آیفون «نسبت صفحه نمایش به بدنه» پایین به شمار می آید. این رقم برای ۶ اس پلاس ۶۷٫۹۱ درصد است در حالی که برای نماینده ی سامسونگ در این لیست ۷۶٫۶۲ درصد و برای لومیا ۹۵۰ ایکس ال ۷۴٫ ۱۵ درصد می باشد. هر چه این رقم به صد درصد نزدیک تر باشد سهم بیشتری از اندازه ی بدنه را صفحه نمایش فرا می گیرد که امری مهم در زیبایی گوشی محسوب می شود. صفحه نمایش هر سه محصول نام برده شده دارای ۱۶ میلیون رنگ هستند.

دوربین

مقایسه لومیا 950 ایکس ال با گلکسی نوت 5 و آیفون 6 اس پلاساسمارت فون لومیا ۹۵۰ ایبکس ال در زمینه ی دوربین حرفی برای گفتن دارد و تا حدودی با آیفون ۶ اس پلاس برابری می کند. لومیا ۹۵۰ ایکس ال از یک دوربین ۲۰ مگاپیکسلی در قاب پشتی خود بهره می برد در حالی که دوربین موجود در آیفون ۶ اس پلاس و گلکسی نوت ۵ به ترتیب ۱۲ و ۱۶ مگاپیکسلی هستند. البته دیافراگم دوربین آیفون ۶ اس پلاس ۲٫۲ است که نسبت به رقم ۱٫۹ در دو محصول دیگر برتری مهمی محسوب می شود. اسمارت فون گلکسی نوت ۵ در کنار دوربین خود از یک فلش ال ای دی (LED) بهره می برد. آیفون ۶ اس پلاس نیز از دو فلش ال ای دی برخوردار است اما جالب تر از این دو فلش سه رنگی لومیا ۹۵۰ ایکس ال می باشد. دوربین اسمارت فون لومیا ۹۵۰ ایکس ال قادر است با کیفیت ۴K با رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل فیلم برداری کند در حالی که این رقم در کیفیت ۱۰۸۰p HD به ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل کاهش می یابد. جالب است بدانید که این محصول در کیفیت ۱۰۸۰p HD می تواند با سرعت ۹۰ فریم بر ثانیه و در کیفیت ۷۲۰p HD با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه فیلم برداری کند. تقریباً می توان گفت که اسمارت فون های آیفون ۶ اس پلاس و نوت ۵ در حوزه ی رزولوشن و سرعت فیلم برداری تفاوت آن چنانی با لومیا ۹۵۰ ایکس ال ندارند. دوربین جلوی هر سه اسمارت فون نام برده شده ۵ مگاپیکسلی است اما فقط لومیا ۹۵۰ ایکس ال است که می تواند با این دوربین جلو با کیفیت ۱۰۸۰p HD و رزولوشن ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ پیکسل فیلم برداری کند.

سخت افزار و نرم افزار

اسمارت فون لومیا ۹۵۰ ایکس ال از یک پردازنده ی هشت هسته ای کوالکوم اسنپ دراگون ۸۱۰ MSM8994 بهره می برد. البته شاید پیش خود فکر کنید که یک پردازنده ی اسنپ دراگون ۸۱۰ برای پرچم دار فصل آخر ۲۰۱۵ کمی نا امید کننده باشد اما در نظر داشته باشید که این پردازنده چه سیستم عاملی را اجرا می کند؟ اگر سیستم عامل اندروید باشد به دلیل وقفه ها و نواقص زیادی که در این سیستم عامل وجود دارد یک اسنپ دراگون ۸۲۰ هم کفاف نمی دهد اما سیستم عامل های ویندوزفون و یا آی او اس که کمی روان تر طراحی شده اند با یک پردازنده ی اسنپ دراگون ۸۱۰ هم بهترین کارایی را به نمایش می گذارند. نماینده ی اپل در این لیست توسط یک پردازنده ی اپل A9 APL1022 کنترل می شود که به نسبت پردازنده ی قدرتمندی است. در سویی دیگر از این رقابت نفس گیر بین سه کمپانی بزرگ دنیا در اسمارت فون گلکسی نوت ۵ می توان یک پردازنده ی هشت هسته ای اگزینوس ۷۴۲۰ را مشاهده کرد. در کنار پردازنده های این سه محصول به ترتیب سه پردازنده ی گرافیکی آدرنو ۴۳۰، پاور PowerVR GT7600 و ARM Mali-T760 MP8 قرار دارد. نماینده ی مایکروسافت در لیست ما از ۳ گیگابایت حافظه ی رم و ۳۲ گیگابایت حافظه ی داخلی بهره می برد در حالی که نماینده اپل از ۲ گیگابایت حافظه ی رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه ی داخلی و نوت ۵ نیز از ۴ گیگابایت حافظه ی رم و ۶۴ گیگابایت حافظه ی داخلی برخوردار هستند. در پایان نیز لازم است بدانید که اسمارت فون لومیا ۹۵۰ ایکس ال با داشتن یک باتری ۳۳۴۰ میلی آمپر در ساعتی در رتبه ی نخست باتری بین این سه محصول قرار دارد و نوت ۵ نیز با یک باتری ۳۰۰۰ میلی آمپر در ساعتی در رتبه ی دوم دیده می شود. همان طوری که پیش تر ها هم ذکر شده بود یکی از ضعف های بزرگ آیفون ۶ اس پلاس باتری ۲۷۵۰ میلی آمپر در ساعتی آن به شمار می آید.

منتظر اخبار بعدی موبایل مگ باشید.

منبع PhoneArena

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • آیفون ۶ اس پلاس در مقابل ال جی جی ۴
  • برترین گوشی های هوشمند با قابلیت ضبط ویدیوی ۴K
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    پنج × = 30