آی او اس ۹ چگونه توان شارژدهی باتری را افزایش می‌دهد؟

یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ۱۴:۴۹
به این نوشته امتیاز دهید : 0

 

آی او اس 9 چگونه توان شارژدهی باتری را افزایش می‌دهد؟

همانطور که می‌دانید کمپانی اپل به تازگی و در کنفرانس سالیانه‌ی WWDC 2015 به طور رسمی از نسخه‌ی جدید سیستم عامل موبایلی خود یعنی آی او اس ۹ رونمایی کرد. این سیستم عامل قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید و منحصر به فرد جالب توجه‌ای را برای دستگاه‌های هوشمند بهره‌مند از آن به ارمغان می‌آورد. یکی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید که در آی او اس ۹ از آن رونمایی شده مربوط به افزایش توان شارژدهی باتری دستگاه است.

کمپانی اپل مدعی شده که توان شارژدهی باتری آیپدها و آیفون‌های پیشین این شرکت با بهره‌مندی از سیستم عامل آی او اس ۹ چیزی در حدود یک ساعت افزایش خواهد یافت. این موضوع با استفاده از روش‌ها و تدابیر خاصی امکان‌پذیر می‌شود. به عنوان مثال اپل در آی او اس ۹ برنامه‌ریزی دقیقی روی سنسورهای مجاورت دستگاه انجام داده و به موجب آن میزان مصرف انرژی این محصولات به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

به طور مثال تصور کنید که آیفون خود را بر روی میز کارتان قرار داده‌اید و صفحه نمایش آن بر روی میز قرار داده شده است. در این شرایط حتی در زمانی که شما پیام هشداری را هم دریافت کنید، صفحه نمایش دستگاه روشن نمی‌شود. چرا که سنسور مجاورت آیفون شده تشخیص داده که بخش جلویی دستگاه کاملا بر روی سطحی صاف و یک مانع دید کامل قرار گرفته و امکان بازدید از آن وجود ندارد. حال اگر در حین دریافت پیغام هشداری نظیر تماس ورودی، آیفون خود را از روی میز کارتان برداشته و به صفحه نمایش آن نگاه کنید اطلاعات مربوط به تماس گیرنده را مشاهده خواهید کرد. به طور کلی این موضوع و مسئله‌ی مربوط به عملکرد بهینه‌سازی شده‌ی سنسور مجاورت دستگاه تنها یک نمونه از مواردی است که اپل به منظور افزایش توان شارژدهی باتری دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل آی او اس، آن را در نسخه‌ی جدید سیستم عامل اختصاصی خود پیاده‌سازی کرده است.

اما علاوه بر این موضوع، کمپانی اپل در طول رونمایی از آی او اس ۹ اشاره کرده که قابلیتی اختصاصی به منظور ذخیره‌سازی توان شارژ باتری دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر سیستم عامل آی او اس ۹ نیز در نظر گرفته شده است. این قابلیت با نام Low Power Mode شناخته می‌شود و با فعال‌سازی آن میزان مصرف انرژی دستگاه شما به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

آی او اس 9 چگونه توان شارژدهی باتری را افزایش می‌دهد؟

اپل مدعی شده که با فعال کردن این قابلیت و وضعیت Low Power در آیفون‌ها و آیپدها شما می‌توانید توان شارژدهی باتری آن‌ها را به راحتی چیزی در حدود دو الی سه ساعت افزایش دهید. وضعیت Low Power می‌تواند به طور دستی توسط شما انتخاب شود، همچنین اپل سیستم عامل آی او اس ۹ را طوری برنامه‌ریزی کرده که به محض افت درصد توان باتری از مرز ۳۰ درصد آپشن و گزینه‌ی انتخاب فعال‌سازی قابلیت Low Power برای کاربر ارائه می‌شود. اگر با فعال‌سازی این وضعیت در شرایط توان باتری ۳۰ درصدی موافقت نکنید، به محض اینکه توان باتری شما به ۲۰ درصد برسد مجددا به طور اتوماتیک پیغام و پیشنهاد فعال‌سازی آن را دریافت خواهید کرد. اما به نظر شما در وضعیت Low Power چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به بیان دیگر اپل چه تدابیری را برای این وضعیت خاص در نظر گرفته است؟

در شرایطی که شما وضعیت یا قابلیت Low Power Mode را فعال کنید، عملکرد تمامی سنسورهای دستگاه متوقف می‌شوند. همچنین فعالیت برنامه‌های پس زمینه‌ای نظیر برنامه‌ی ایمیل و … متوقف خواهد شد و نور صفحه نمایش دستگاه نیز به حداقل میزان خود خواهد رسید. در این شرایط انیمیشن‌های حرکتی و اشاره‌ای غیر فعال شده و تنظیمات مربوط به این قابلیت‌ها به حداقل میزان خو کاهش داده می‌شوند. همچنین گفته شده که سرعت اتصال شبکه‌ی شما هم در وضعیت Low Power Mode به طرز چشمکیری تقلیل داده می‌شود. نهایتا به موجب این عوامل میزان توان شارژدهی دستگاه هوشمندتان افزایش می‌یابد. بدین سبب است که اپل مدعی شده که با فعال‌سازی وضعیت Low Power Mode باتری آیپد یا آیفون شما چیزی در حدود ۲ الی ۳ ساعت توان شارژدهی مضاعف را به همراه خواهد داشت.

باید به این امر اشاره داشته باشیم که قابلیتی این چنینی برای کاربران دستگاه‌های هوشمند اندرویدی به هیچ عنوان قابلیتی جدید محسوب نمی‌شود. پیش از این وضعیت‌ها یا اصطلاحا مدهای متنوعی در دستگاه‌های هوشمند اندرویدی ارائه شده بودند که به موجب آن‌ها میزان مصرف انرژی باتری دستگاه کاربران به حداقل مقدار خود کاهش داده می‌شد و نهایتا توان شارژدهی دستگاه افزایش پیدا می‌کرد. در تمامی این روش‌ها هم از تدابیری مشابه با تدابیری که هم اکنون اپل برای آی او اس ۹ در نظر گرفته استفاده شده است. به عنوان مثال می‌توانیم به وضعیت اختصاصی Power Saving Mode در گوشی هوشمند گلکسی اس ۶ سامسونگ اشاره داشته باشیم.

با فعال‌سازی قابلیت و وضعیت Power Saving Mode در گوشی هوشمند گلکسی اس ۶ میزان مصرف انرژی و عملکرد CPU یا پردازنده‌ی دستگاه کاهش داده می‌شود. همچنین نور صفحه نمایش به حداقل میزان خود رسیده و سایر عوامل موثر در مصرف انرژی دستگاه نیز کنترل و بهینه‌سازی خواهد شد. در سیستم عامل اندروید ۵٫۰ آب نبات چوبی گوگل هم وضعیتی با نام اختصاصی Battery Saver Mode تعریف شده که به موجب فعال‌سازی آن عملکرد پردازشی دستگاه محدودتر شده و عملکرد بسیاری از برنامه‌های اضافی غیرممکن خواهد شد. همچنین در این وضعیت هیچ به روز رسانی یا همگام‌سازی توسط برنامه‌ها انجام نشده و حتی قابلیت ویبره‌ خوردن دستگاه اندرویدی هم غیرفعال می‌شود.

بنابراین قابلیت Low Power Mode جدیدی که در سیستم عامل آی او اس ۹ در نظر گرفته شده پیش از این در سیستم عامل اندروید با نام‌های متفاوت دیگری لحاظ شده بود. ضمنا در سیستم عامل اندروید امکان تعیین زمان دقیق اجرا و فعال‌سازی وضعیت Battery Saving Mode نیز وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید با دست‌کاری تنظیمات مربوط به این بخش در قسمت Settings موقعیت فعال‌سازی آن را مابین زمانی که باتری دستگاه چیزی در حدود ۱۵ الی ۵ درصد توان شارژدهی دارد جا به جا نمایید. به عنوان مثال هنگامی که فعال‌سازی قابلیت Battery Saving Mode را بر روی ۱۰ درصد تنظیم کنید، به محض اینکه توان شارژدهی باتری دستگاه شما به ۱۰ درصد برسد به طور اتوماتیک وضعیت Battery Saving Mode فعال خواهد شد.

به منظور فعال‌سازی یا غیر فعال‌سازی قابلیت Low Power Mode در سیستم عامل آی او اس ۹ باید ابتدا وارد بخش تنظیمات یا همان Settings دستگاه خود شوید. سپس از منوهای پیش رویتان گزینه‌ی Battery را انتخاب کنید. مشاهده خواهید کرد که مانند تصویر زیر (سمت راست) امکان فعال‌سازی و غیرفعال‌سازی قابلیت Low Power Mode در دستگاه شما وجود خواهد داشت.

آی او اس 9 چگونه توان شارژدهی باتری را افزایش می‌دهد؟

منبع phonearena

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
 • روشن کردن قابلیت Low Power Mode [ آموزش آی او اس ۹ ]
 • آموزش استفاده از صفحه لاک و هوم در آیفون ۶ اس
 • 1 دیدگاه

  1. […] می رفت که با نصب این سیستم عامل بر روی گوشی آیفون، افزایش محسوسی در طول عمر باطری آن مشاهده […]

  دیدگاه خود را بیان کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


  دو + = 4