آیا حذف برنامه‌ها از بخش Recent Apps آیفون‌ها منجر به افزایش سرعت عمل دستگاه می‌شود؟

یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ۱۴:۵۷
به این نوشته امتیاز دهید : 0

آیا حذف برنامه‌ها از بخش Recent Apps آیفون‌ها منجر به افزایش سرعت عمل دستگاه می‌شود؟

برخلاف آن چیزی که تصور داشتید یا تاکنون از دیگران شنیده‌اید، حذف برنامه‌ها از بخش Recent Apps در آیفون‌ها و آیپدهای اپل منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه نخواهد شد. بخش Recent Apps در واقع قسمتی از سیستم عامل آی او اس است که در آن لیست سریعی از برنامه‌هایی که اخیرا از آن‌ها استفاده کرده‌اید ارائه می‌شود.

در سیستم عامل آی او اس به برخی از برنامه‌ها اجازه داده می‌شود که در پس زمینه‌ی دستگاه فعال باقی بمانند، غیر فعال‌سازی این برنامه‌ها می‌تواند منجر به افزایش سرعت عملکرد آیفون یا آیپد شما شود اما روش غیرفعال‌سازی آن‌ها به شکلی نیست که تاکنون تصور داشتید. به بیان دیگر بسن برنامه‌ها از بخش Recent Apps در آیفون یا آیپد شما اقدامی بیهوده است که نه تنها سرعت عملکرد دستگاه را افزایش نمی‌دهد، بلکه در دراز مدت علاوه بر کاهش سرعت عمل شما میزان مصرف باتری دستگاه را نیز افزایش خواهد داد.

 

باور غلط ایجاد شده در بین کاربران

هم اکنون هر یک از کاربران آیپدها یا آیفون‌های اپل گاه به گاه با دو بار لمس دکمه‌ی Home دستگاه خود وارد بخش Recent Apps شده و با استفاده از گزینه‌ی X نسبت به حذف و بستن تمامی برنامه‌های نمایش داده شده در این بخش اقدام می‌کنند. تصور کاربران در رابطه با این موضوع کاملا اشتباست. آن‌ها تصور دارند که با بستن و حذف برنامه‌های نمایش داده شده در بخش Recent Apps در واقع سرعت عملکرد دستگاه آن‌ها افزایش می‌یابد، اما این موضوع یک باور غلط است.

در نسخه‌های جدیدتر سیستم عامل آی او اس بستن لیست برنامه‌ها از بخش Recent Apps به شیوه‌ی دیگری نیز قابل انجام است. در این شیوه شما پس از ورود به این بخش، پنجره‌ی هر یک از برنامه را به سمت بالا و خارج از صفحه‌ نمایش دستگاه می‌کشید و نهایتا پنجره‌ی مربوط به برنامه‌ی مد نظر را از لیست ارائه شده حذف خواهید کرد، اما آیا این موضوع کمکی به افزایش سرعت عمل دستگاه هوشمندتان می‌کنئ؟ مطمئنا خیر. شایان ذکر است که در آیپدهای اپل به منظور ورود به بخش Recent Apps می‌توانید چهار انگشت خود را به طور همزمان بر روی صفحه نمایش دستگاه قرار داده و به سمت بالا بکشید.

 

استفاده از Recent Apps به منظور حذف و غیرفعال‌سازی آنی برنامه‌های هنگ کرده

به منظور حذف یا غیرفعال‌سازی برنامه‌های هنگ کرده، می‌توانید از بخش Recent Apps استفاده کنید. اگر در حین استفاده از برنامه یا بازی خاصی دچار مشکل شدید و دستگاه شما هنگ کرد، استفاده از دکمه‌ی Home و خارج شدن از محیط برنامه و مجددا ورود به آن مشکل ایجاد شده را رفع نمی‌کند. در این شرایط باید از روشی استفاده کنید که به موجب آن اطلاعات آنی بازی یا برنامه‌ی اجرایی شما از حافظه‌ی دستگاه پاکسازی شود.

به منظور انجام اینکار بهترین روش پیش رویتان استفاده از بخش Recent Apps است. بدین منظور ابتدا با استفاده از دکمه‌ی Home دستگاه از برنامه یا بازی اجرا شده‌ خارج شوید و سپس با دوبار فشردن دکمه‌ی Home وارد بخش Recent Apps شوید. حال برنامه‌ یا بازی که منجر به بروز مشکل شده و اصطلاحا هنگ کرده را انتخاب و با کشیدن به سمت بالای تصویر نسبت به غیرفعال‌سازی و حذف آن اقدام نمایید.

انجام اینکار منجر به پاکسازی اطلاعاتی برنامه یا بازی از حافظه‌ی رم دستگاه خواهد شد، اما این روش تنها در شرایطی کارایی دارد که برنامه یا بازی مد نظرتان هنگ کرده باشد و شما قصد اجرای مجدد آن را داشته باشید. اگر شما با استفاده از برنامه‌ی Home ا محیط آن خارج شوید، در لیست مربوط به بخش Recent Apps نام آن برنامه یا بازی را مشاهده خواهید کرد، در این شرایط این برنامه یا بازی به هیچ عنوان منجر به بروز خلل در عملکرد دستگاه و سیستم پردازشی آن نخواهد شد. به بیان دیگر هنگامی که شما برنامه‌ای را از بخش Recent Apps حذف می‌کنید، اطلاعاتی آنی آن برنامه را پاکسازی خواهید کرد اما این اطلاعات به هیچ عنوان توسط دستگاه شما در حال استفاده و پردازش نیستند. از اینرو تنها در شرایطی که قصد اجرای مجدد یک برنامه یا بازی هنگ کرده را دارید و یا بنا به هر دلیلی قصد دارید که اطلاعات کنونی آن برنامه حذف شوند، می‌توانید از بخش Recent Apps نسبت به غیرفعال‌سازی و بستن برنامه‌‌ی مد نظر اقدام نمایید. این امر در سیستم عامل آی او اس منجر به ریستارت شدن برنامه‌ خواهد شد.

آیا حذف برنامه‌ها از بخش Recent Apps آیفون‌ها منجر به افزایش سرعت عمل دستگاه می‌شود؟

 

چرا نیازی به حذف مکرر برنامه‌ها از بخش Recent Apps وجود ندارد؟

در سیستم عامل آی او اس اپل تمامی اقدامات دستگاه به شیوه‌ای فوق‌العاده دقیق مدیریت و برنامه‌ریزی شده است. به محض اینکه شما از محیط برنامه‌ای خارج شوید، عملیات پردازشی مربوط به آن برنامه متوقف خواهد شد، حال اگر با استفاده از دکمه‌ی Home از محیط برنامه خارج شده باشید، اطلاعات آنی برنامه بر روی حافظه‌ی رم دستگاه شما کپی می‌شوند اما به هیچ وجوه توسط دستگاه استفاده نخواهند شد.

بنابراین برنامه‌هایی که در بخش Recent Apps پنجره‌های مربوط به آن‌ها را مشاهده می‌کنید به هیچ عنوان قدرت عملکرد CPU و هسته‌های پردازنده‌ی آن را هدر نمی‌دهند. در واقع هیچ یک از این برنامه‌ها به قابلیت‌های پردازشی دستگاه لطمه وارد نخواهند کرد. تنها موضوعی که وجود دارد، این است که اغلب این برنامه‌ها میزان مشخصی از حافظه‌ی رم فعال دستگاه شما را اشغال می‌کنند.

اشغال حافظه‌ی رم دستگاه توسط این برنامه‌ها در آیفون و آیپدهای اپل به هیچ عنوان موضوعی نیست که بخواهید به آن توجه داشته باشید. منابعی همچون Howtogeek.com پیش از این اثبات کرده‌اند که فول بودن حافظه‌ی رم دستگاه به نوعی منجر به بهبود عملکرد آن نیز خواهد شد. گذشته از این موضوع در سیستم عامل آی او اس به تمامی این موضوعات و نحوه‌ی عملکرد دستگاه هوشمند شما توجه خاصی شده است. مطمئن باشی که اپل به هیچ عنوان بخش Recent Apps را بدون تدابیر دقیق و رنامه‌ریزی‌های مورد نیاز ارائه نکرده است. در سیستم عامل آی او اس برنامه‌هایی که حافظه‌ی رم دستگاه را اشغال کرده و پس از گذشت مدت زمان معینی توسط شما استفاده نشده باشند، به طور اتوماتیک از لیست Recent Apps حذف می‌شوند. بنابراین بهتر است مدیریت بخش Recent Apps و برنامه‌های نمایش داده شده در این بخش را به خود سیستم عامل آی او اس واگذار کنید. مطمئن باشید که حذف و بستن پنجره‌ی برنامه‌های نمایش داده شده در بخش Recent Apps آیفون‌ها و آیپدها به هیچ عنوان منجر به افزایش سرعت عملکرد آن‌ها نخواهد شد.

 

درک بهتر برنامه‌های اجرایی در پس زمینه‌ی دستگاه و قابلیت مولتی‌تسکینگ

دلیل اصلی که منجر به برداشت غلط در رابطه با عملکرد برنامه‌های بخش Recent Apps می‌شود، مطمئنا با درک افراد نسبت به قابلبت مولتی‌تسکینگ ارتباط دارد. تصور کنید که در حال استفاده از برنامه‌ای هستید و سپس از محیط آن خارج می‌شوید. در این شرایط پنجره‌ی برنامه در لیست بخش Recent Apps نمایش داده می‌شود، اما این موضوع بدین معنا نیست که برنامه‌ی شما در پس زمینه‌ی دستگاه همچنان اجرا شده است.

اما اگر بنا به هر دلیلی به طور ناگهانی و با استفاده از دکمه‌ی Home از محیط یک برنامه یا بازی خارج شوید، اطلاعات مربوط به آن بازی یا برنامه بر روی حافظه‌ی رم دستگاه شما کپی می‌شود. در این شرایط می‌توان گفت که برنامه‌ی مد نظر شما به نوعی در پس زمینه‌ی دستگاه فعال است. اگرچه از نظر فنی این امر هم قطعا فعال بودن برنامه در پس زمینه‌ی دستگاه محسوب نمی‌شود چرا که تنها اطلاعات آن برنامه بر روی رم آیفون یا آیپد شما کپی شده است و فعالیت دیگری توسط برنامه انجام نمی‌شود.

آیا حذف برنامه‌ها از بخش Recent Apps آیفون‌ها منجر به افزایش سرعت عمل دستگاه می‌شود؟

در واقع برنامه‌هایی که در پس زمینه‌ی دستگاه شما فعال هستند می‌وانند شامل برنامه‌هایی هکچون Gmail، برنامه‌های پیام‌رسان نظیر وایبر و …. باشند. دقت داشته باشید که برنامه‌ای به عنوان برنامه‌ی اجرا شده در پس زمینه‌ی دستگاه شناخته می‌شود که در هر لحظه فعالیت داشته و به رد و بدل اطلاعات پرداخته و نیازمند پردازش اطلاعات باشد. به عنوان مثال برنامه‌ی وایبر دستگاه شما دائما به اینترنت متصل است و به بررسی پیام‌های دریافتی شما می‌پردازد. این برنامه در واقع همواره در پس زمینه‌ی دستگاه شما فعال خواهد بود، مگر اینکه به طور دستی از محیط آن خارج شده و یا با استفاده از روشی خاص امکان فعالیت آن در پس زمینه‌ی دستگاه را غیرفعال کنید. تعداد برنامه‌ها و ابزارهایی که در پس زمینه‌ی دستگاه شما فعالیت می‌کنند و این قابلیت را به همراه دارند، بسیار متعدد هستند. به منظور غیرفعال‌سازی عملکرد این برنامه در سیستم عامل آی او اس اپل بهترین روش موجود استفاده از تنظیمات اختصاصی مربوط به بخش Background Apps Refresh است.

 

استفاده از بخش Background Apps Refresh به منظور مدیریت برنامه‌های اجرایی در پس زمینه‌ی دستگاه

همانطور که اشاره کردیم برنامه‌های خاصی در سیستم عامل آی او اس می‌توانند در پس زمینه‌ی دستگاه فعالیت داشته باشند. این امکان توسط قابلیت مولتی‌تسکینگ سیستم عامل آی او اس فراهم شده است. به عنوان مثال برنامه‌هایی که به منظور بررسی ایمیل فعالیت می‌کنند از جمله برنامه‌های فعال در پس زمینه‌ی دستگاه محسوب می‌شوند. همچنین برنامه‌هایی که به طور اتوماتیک به منظور آپدیت و به روز رسانی اطلاعات خود تلاش می‌کنند، همواره در پس زمینه‌ی دستگاه شما فعال خواهند بود. به منظور جلوگیری از فعالیت این برنامه‌ها یا بهتر بگوییم مدیریت برنامه‌های با قابلیت فعالیت در پس زمینه‌ی آیفون یا آیپد شما در تنظیمات دستگاه بخشی با عنوان Background Apps Refresh در نظر گرفته شده است.

با استفاده از تنظیمات این بخش می‌توانید برنامه‌های با قابلیت فعالیت و اجرا در پس زمینه‌ی دستگاه هوشمندتان را مدیریت کنید. بخش مربوط به تنظیمات Background Apps refresh در منوی اصلی Settings دستگاه شما وجود دارد. با غیرفعال‌سازی هر یک از برنامه‌های موجود در لیست این بخش شما قابلیت فعالیت آن در پس زمینه‌ی دستگاه را از آن خواهید گرفیتد.

آیا حذف برنامه‌ها از بخش Recent Apps آیفون‌ها منجر به افزایش سرعت عمل دستگاه می‌شود؟

شایان ذکر است که فعالیت برنامه‌ها در پس زمینه‌ی دستگاه شامل مواردی همچون گوش دادن همزمان به موسیقی از طریق پلیر دستگاه و ارسال پیامک و یا بازی کردن و … نیز می‌شود. تصور کنید که با استفاده از پلیر دستگاه خود به موسیقی گوشی می‌دهید و در عین حال یک بازی را در آیپد یا ایفون خود اجرا کرده‌اید. در این شرایط برنامه‌ی پلیر موسیقی دستگاه‌تان در پس زمینه‌ی آن فعال خواهد بود. به این قابلیت در واقع قابلیت مولتی‌تسیکنگ یا چندکاره گفته می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

به طور کلی حذف و بستن پنجره‌ی برنامه‌های نمایش داده شده در بخش Recent Apps به هیچ عنوان منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه و بهبود قابلیت‌های پردازشی آن نخواهد شد. از این بخش تنها در شرایطی استفاده کنید که قصد بستن و غیرفعال‌سازی برنامه‌ای هنگ کرده را دارید. در سیستم عامل آی او اس مدیریت لیست برنامه‌های ارائه شده در این بخش به طور اتوماتیک و به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود بنابراین بهتر است که چندان در این زمینه دخالتی نداشته باشید.

به منظور غیرفعال‌سازی عملکرد برنامه‌هایی که در پس زمینه‌ی دستگاه هوشمندتان فعالیت دارند می‌توانید از تنظیمات اختصاصی بخش Background Apps Refresh استفاده کنید. به طور کلی لیست برنامه‌هایی که در بخش Recent Apps مشاهده می‌کنید به هیچ عنوان منجر به بروز خلل در عملکرد دستگاه نشده و در نتیجه حذف پنجره‌ی هر یک از آن‌ها نیز منجر به افزایش سرعت عمل دستگاه و بهبود قابلیت پردازشی آن نخواهد شد.

منبع howtogeek

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • چگونگی توقف موزیک در حال پخش به وسیله تایمر
  • نحوه دانگرید از iOS 9 به ۸٫۴٫۱
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    × 9 = هجده