هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس ۹ شاهد آن‌ها باشیم

جمعه ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ ۶:۱۱
به این نوشته امتیاز دهید : 0

هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس 9 شاهد آن‌ها باشیم

زمان زیادی تا برگزاری “کنفرانس توسعه دهندگان جهانی” یا همان “Worldwide Developers Conference” اپل باقی نمانده است. بنابراین در آینده‌ی نزدیک شاهد برگزاری این کنفرانس خواهیم بود و مطمئنا در طول این مراسم، اپل در رابطه با موضوعات نرم افزاری گسترده‌ای صحبت به میان خواهد آورد. با این وجود هنوز به طور دقیق مشخص نشده که اپل برای این کنفرانس چه برنامه‌ریزی‌های را تدارک دیده، اما انتظار می‌رود که در طول آن، اپل برخی جنبه‌های به روز شده‌ی سیستم عامل مک او اس و آی او اس ۹ خود را به معرض نمایش قرار دهد.

تا کنون اطلاعات بسیار زیادی در رابطه با نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس اپل منتشر شده، اما صحت این اطلاعات هنوز به طور قطعی از سوی اپل مورد تایید واقع نشده‌اند. چند هفته پیش خبری در رسانه‌ها منتشر شد که حاکی از برنامه‌ریزی‌های فوق‌العاده دقیق اپل به منظور طراحی نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس بوده است. بر اساس این اطلاعات، اپل سیستم عامل آی او اس ۹ خود را به گونه‌ای طراحی می‌کند که قابلیت سازگاری با تمام آیفون‌ها و آیپدهای بهره‌مند از چیپست A5 و چیپست‌های جدیدتر از آن را داشته باشد. همچنین گفته شده که با به روز رسانی این محصولات به نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس، تمامی قابلیت‌های آن در این دستگاه‌های هوشمند قابل استفاده خواهند بود.

بنابراین شکی در این ایست که همگی ما انتظار رونمایی از آی او اس ۹ و قابلیت‌های جدید آن را می‌کشیم. در این میان، به نظر شما آی او اس ۹ چه قابلیت‌های جدیدی را به همراه خواهد داشت؟ ما در این مقاله قصد دارید هشت قابلیت جدید که انتظار می‌رود در آی او اس ۹ شاهد ارائه‌ی آن‌ها باشیم را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. بنابراین با موبایل‌مگ همراه باشید.

 

چینش آیکون برنامه‌های صفحه‌ی اصلی

هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس 9 شاهد آن‌ها باشیم

سیستم عامل آی او اس بسیار دقیق، سریع و ساده است و این موضوع همواره از سوی کاربران مورد ستایش قرار گرفته است. در سیستم عامل آی او اس، کاربران قادر به تغییر چینش آیکون برنامه‌های نصب شده بر روی دستگاه در صفحه‌ی اصلی آن نیستند. هم اکنون آیکون برنامه‌هایی که شما در آیفون‌ یا آیپد خود نصب می‌کنید به طور اتوماتیک در ردیف‌های گوناگونی چینش می‌شوند، این موضوع ممکن است در برخی شرایط و به ویژه هنگامی که در این زمینه قابلیت‌های سیستم عامل اندروید را در نظر بگیریم، می‌تواند موضوعی آزاردهنده به شمار آید. البته در سیستم عامل آی او اس قابلیت جا به جایی آیکون‌ برنامه‌های در آرایش‌های منظم و از پیش تعیین شده امکان‌پذیر است، اما این سیستم عامل به کاربر اجازه نمی‌دهد تا آیکون‌ برنامه‌های مد نظر را به شیوه‌های غیر معمول جا به جا کند. بنابراین یکی از انتظارات ما در رابطه با قابلیت‌های نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس اپل، این است که بتوانیم آیکون برنامه‌های نصب شده بر روی دستگاه هوشمند را به شیوه‌ای اختصاصی و مشابه با سیستم عامل اندروید چینش کنیم.

 

قابلیت انتخاب برنامه‌های پیش فرض

هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس 9 شاهد آن‌ها باشیم

سیستم عامل آی او اس در زمینه‌ی انتخاب برنامه‌های پیش فرض به اندازه‌ی کافی دقیق طراحی نشده و این امر در برخی شرایط ممکن است برای کاربران آزاردهنده باشد. کاربرانی که تجربه‌ی استفاده از سیستم عامل اندروید را داشته باشند، درک بهتری از این ضعف سیستم عامل آی او اس خواهند داشت. به عنوان مثال برای سیستم عامل آی او اس اپل مرورگرهای متنوعی عرضه شده که کاربران می‌توانند آن‌ها را از بخش App Store آیپد یا آیفون خویش دانلود و نصب نمایند. حال اگر شما تمایل به استفاده  از مرورگر کروم داشته باشید، پس از دانلود آن به سادگی نمی‌توانید از آن به عنوان برنامه‌ی پیش فرض مروگر دستگاه خود استفاده کنید. در سیستم عامل آی او اس مرورگر پیش فرض دستگاه مرورگر سفری (Safari) تعیین شده و هر بار که شما لینکی را انتخاب کنید به طور اتوماتیک این مرورگر اجرا می‌شود. اما در سیستم عامل اندروید شما در حین اجرای هر اقدامی می‌توانید برنامه‌ای پیش فرض را بین منظور انتخاب نمایید. متاسفانه این قابلیت در سیستم عامل آی او اس چندان کاربردی تعریف نشده و در رابطه با سایر بخش‌ها نظیر گالری تصاویر، ویدئو پلیر، برنامه‌ی پیام رسان و … نیز به شیوه‌ای مشابه تعیین شده است. بنابراین یکی دیگر از قابلیت‌هایی که مطمئنا باید در نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس دست‌خوش تغییرات شود، قابلیت انتخاب و مدیریت بهتر برنامه‌های پیش فرض است.

 

قابلیت Swipe Typing

هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس 9 شاهد آن‌ها باشیم

آی او اس ۸ اولین سیستم عامل آی او اسی بود که قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های مربوط به صفحه کلیدهای گوناگون و طراحی شده توسط برنامه نویسان سوم شخص را به همراه داشت. تا پیش از این سیستم عامل، کاربران دستگاه‌های هوشمند آی او اسی تنها قادر به استفاده از برنامه‌ی صفحه‌ کلید پیش فرض و اختصاصی این سیستم عامل بودند. علارغم اینکه برنامه‌های صفحه کلید متنوعی برای سیستم عامل آی او اس طراحی و عرضه شدند، بسیاری از کاربران همچنان استفاده از صفحه کلید پیش فرض این سیستم عامل را به سایر برنامه‌های ارائه شده ترجیح می‌دهند. بنابراین شاید بهتر باشد که اپل قابلیت‌های برنامه‌ی صفحه کلید سیستم عامل آی او اس ۹ را بهبود بخشیده و قابلیت Swipe Typing را به آن اضافه کند. قابلیت Swipe Typing به کاربر اجازه می‌دهد تا در حین تایپ کردن کلمات و جملات مد نظر انگشت خود را بر روی نمایشگر دستگاه بکشد. در این شرایط تنها با اعمال نیروی اضافی حروف مد نظر کاربران تایپ می‌شوند و کشیده شدن انگشت وی بر روی سایر حروف منجر به تایپ هیچ حرف اضافی نخواهد شد. این شیوه‌ی تایپ لمسی هم اکنون در بین کاربران دستگاه‌های هوشمند موبایلی در حال گسترش است. با استفاده از قابلیت Swipe Typing سرعت تایپ لمسی کاربر به شیوه‌ی محسوسی افزایش می‌یابد. رکوردهای مربوط به سریع‌ترین تایپ‌های لمسی هم با استفاده از این روش و قابلیت به ثبت رسیده‌اند. اما به منظور استفاده از این قابلیت می‌بایست برنامه‌ی صفحه کلید دستگاه شما از آن پشتیبانی به عمل آورد. متاسفانه صفحه کلید پیش فرض سیستم عامل آی او اس تاکنون از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کرد، بنابراین انتظار داریم که برنامه‌ی صفحه کلید پیش فرض نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس یعنی iOS 9 از قابلیت Swipe Typing پشتیبانی به عمل آورد.

 

ارتقاء قابلیت‌های برنامه‌ی دوربین

هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس 9 شاهد آن‌ها باشیم

قابلیت‌های دوربین و تصویربرداری آیفون ۶ و به ویژه آیفون ۶ پلاس فوق‌العاده است. اما در این میان قابلیت‌های برنامه‌ی پیش فرض دوربین ارائه شده در سیستم عامل آی او اس ۸ چندان عالی به نظر نمی‌رسند. البته برخی از برنامه‌‌های سوم شخص ارائه شده بدین منظور قابلیت‌های بیشتر و مناسب‌تری نظیر تنظیم سرعت شاتر و … را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. اما همانطور که اشاره داشتیم برنامه‌ی پیش فرض دوربین آی او اس ۸ از نظر قابلیت‌های شخصی‌سازی و دستی (Manual) چندان محیط غنی را در اختیارمان قرار نمی‌دهد. بنابراین انتظار داریم که اپل در نسخه‌ی جدید سیستم عامل خود برنامه‌ی دوربین آن را نیز دست‌خوش تغییراتی کند و نهایتا برنامه‌ای با قابلیت‌های شخصی‌سازی بیشتر در اختیار کاربران قرار دهد.

 

اضافه شده برنامه‌ی ماشین حساب به آیپدها

هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس 9 شاهد آن‌ها باشیم

هنوز مشخص نشده که دلیل عدم تجهیز آیپدهای اپل به برنامه‌ی ماشین حساب پیش فرض چیست! البته برنامه‌های سوم شخص متنوعی بدین منظور ارائه شده‌اند که در صورت تمایل کاربران آیپدهای اپل می‌توانند از طریق بخش App Store نسبت به دانلود، نصب و استفاده از این برنامه‌ها اقدام کنند. اما مطمئنا بسیاری از افراد انتظار دارند که نهایتا در آی او اس ۹ شاهد ارائه‌ی برنامه‌ی پیش فرض ماشین حساب برای آیپدها باشند.

 

 

قابلیت جستجو در بخش تنظیمات

هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس 9 شاهد آن‌ها باشیم

سیستم عامل آی او اس طی سالیان اخیر تغییرات و بهبودهای زیادی را شامل شده است. بهبودهای ایجاد شده در این سیستم عامل به تدریج منجر به پیچیده‌تر شدن آن نیز شده‌اند و نهایتا با پیچیده‌تر شدن سیستم عامل بخش تنظیمات آن هم با گزینه‌ها و قابلیت‌های بیشتری ارائه شده و به نوعی پیچیده‌تر شده است. یکی از قابلیت‌های جالبی که به منظور جلوگیری از گمراه شدن کاربران دستگاه‌های آی او اسی می‌توان از آن استفاده کرد، مربوط به تجهیز بخش تنظیمات یا Settings دستگاه به قابلیت جستجوی سریع است. با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید نام مربوط به هر یک از بخش‌های تنظیماتی مد نظر خود را جستجو کرده و نهایتا به منوی مربوط به آن دست پیدا کنید. به عنوان مثال اگر به دنبال ایجاد تغییرات در تنظیمات صفحه نمایش خود هستید، با جستج کردن عبارت “Display” می‌توانید به منوهای مربوط به آن دست پیدا کنید. انتظار می‌رود که این قابلیت در نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس در نظر گرفته شده و ارائه گردد.

 

رد تماس آسان‌تر

هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس 9 شاهد آن‌ها باشیم

در سیستم عامل آی او اس ۷، اپل شیوه‌ای جدید و عجیب را به منظور پاسخگویی و یا رد تماس‌هی دریافتی دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر این سیستم عامل ارائه کرد. اگر صفحه نمایش دستگاه شما در حین دریافت تماس ورودی قفل نباشد، دو آیکون دایره مانند پیش رویتان قرار می‌گریند که به منظور پاسخگویی یا رد تماس دریافتی می‌توانید از این دو آیکون استفاده کنید. حال اگر صفحه نمایش دستگاه شما قفل باشد و تماس ورودی داشته باشید، سیستم عامل آی او اس تنها یک آیکون را به منظور پسخگویی به تمایش ورودی برای شما ارائه می‌کند. در این شرایط اگر قصد رد کردن تماس وارد شده را داشته باشید، می‌بایست از دکمه‌ی پاور دستگاه استفاده کنید. با یک بار فشردن دکمه‌ی پاور، صدای زنگ و ویبره‌ی مربوط به تماس ورودی شما قطع خواهد شد و با دو بار فشردن آن عملیات رد تماس اجرا می‌شود. البته به منظور انجام رد تماس دو گزینه‌ی Remind Me و Message هم ارائه می‌شوند، اما این دو گزینه‌ی کارایی ساده‌ی مربوط به رد تماس را به همراه ندارند. بنابراین انتظار داریم که در آی او اس ۹ شاهد رفع این موضوع باشیم. مطمئنا ارائه‌ی کلیدی مجازی و مجزا به منظور رد تماس مستقیم نسبت به استفاده از دکمه‌ی پاور دستگاه شیوه‌ای کاربردی‌تر و آسان‌تر به شمار می‌رود.

 

دانلود و بارگذاری آسان‌تر فایل‌های MP3

هشت قابلیت جدید که انتظار داریم در آی او اس 9 شاهد آن‌ها باشیم

مطمئنا اپل تمایل دارد که کاربران دستگاه‌های هوشمندش از مشتریان همیشگی خدمات iTunes این شرکت محسوب شوند. بدین منظور خدمات جالب توجه‌ای توسط سرویس iTunes ارائه می‌شود. به عنوان مثال هنرمندان علاقمند به موسیقی می‌توانند قطعات خود را با قیمت‌های خاصی که بیشتر جنبه‌ی حمایتی دارند در وبسات‌هایی نظیر Bandcamp آپلود کنند. در این شرایط سایر کاربران می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای به منظور حمایت از هنرمند مد نظر آهنگ و قطعه‌ی وی را دانلود کنند. متاسفانه در برخی از شرایط به منظور دانلود آهنگ‌های مد نظر با استفاده از آیفون‌ها و آیپدهای اپل شما می‌بایست حتما دستگاه موبایلی خود را با استفاده از کابل مربوطه به یک کامپیوتر متصل کرده و سپس مجاز به استفاده از خدمات iTunes باشید. بنابراین انتظار داریم که در آی او اس ۹ این موضوع رفع شده و در واقع فرآیند دانلود و بارگذاری فایل‌های MP3 بدون نیاز به هیچ کامپیوتر مجزایی، به طور مستیم از طریق خود دستگاه هوشمند آی او اسی قابل انجام باشد.

منبع phonearena

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • روشن کردن قابلیت Low Power Mode [ آموزش آی او اس ۹ ]
  • آموزش استفاده از صفحه لاک و هوم در آیفون ۶ اس
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    7 − یک =