تاخیر در عرضه‌ی گوشی Mi 5 شیائومی به دلیل مشکلات تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰

چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۳۱
به این نوشته امتیاز دهید : 0

تاخیر در عرضه‌ی گوشی Mi 5 شیائومی به دلیل مشکلات تراشه‌ی اسنپدراگون 810

همگی ما پرچمدار کنونی سیستم روی یک چیپ‌های (SoC) کمپانی کوالکام یعنی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ را می‌شناسیم. تراشه‌ی ۶۴ بیتی که از پردازنده‌ای هشت هسته‌ای و فوق‌العاده قدرتمند بهره‌مند است، اما متاسفانه از مشکلاتی حساس و بسیار مهمی رنج می‌برد.

هشت هسته‌ی پردازنده‌ی سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ در دو مجموعه‌ی چهار عضوی دسته بندی شده‌اند. مجموعه‌ی اول شامل چهار هسته‌ی نوع Cortex A53 است که در شرایط بارگذاری و تجزیه و تحلیل اطلاعات نه چندان سنگین عملیات پردازشی دستگاه را بر عهده خواهد داشت. این مجموعه در تراشه‌ی اسنپراگون ۸۱۰ عملکرد قابل قبولی را دارد.

در سمت مقابل مجموعه‌ی دوم هسته‌های پردازشگر این تراشه شامل چهار هسته‌ی قدرتمند Cortex A57 است. این مچموعه تنها در شرایطی وارد عمل می‌شود که نیاز به تجزیه و تحلیل اطلاعات سنگین وجود داشته باشد. متاسفانه در همین مرحله تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ به دلیل فزایش فرکانس کاری هسته‌های پردازشگر Cortex A57 خود با مشکل تولید حرارت کنترل شده و بیش از اندازه مواجه می‌گردد. این امر نهایتا علاوه بر اینکه منجر به داغ شدن بیش از حد و خطرناک دستگاه می‌شود، کارایی و بازده تراشه‌ و عملکرد صحیح پردازنده‌ی آن را نیز مختل می‌سازد.

متاسفانه این موضوع در سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام به یک معضل حیاتی و دیرینه تبدیل شده است. پیش از این در گوشی هوشمند وان ام ۹ اچ تی سی هم شاهد همین مشکل بودیم که نهایتا اچ تی سی این معضل را از طریق یک به روز رسانی نرم افزاری و محدود کردن فرکانس کاری چهار هسته‌ی پردازشگر Cortex A57 رفع کرد. سپس کمپانی اچ تی سی تصمیم گرفت که در گوشی هومند وان ام ۹ پلاس خود از تراشه‌ی سیستمی دیگری استفاده کند و نهایتا محصولی از سری تراشه‌های مدیاتک برای این گوشی هوشمند در نظر گرفته شد.

کمپانی سونی هم از دیگر شرکت‌هایی بوده که به تازگی با این مشکل مواجه شده است. سونی در گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ و اکسپریا زد ۳ پلاس خود از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ بهره گرفته و به تازگی با مشکلات تولید حرارت کنترل نشده توسط پردازنده‌ی این دستگاه رو به رو شده است. میزان حرارت توید شده توسط تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ در این دو گوشی هوشمند به قدری زیاد بوده که سونی پیشنهاد کرده کاربران این محصولات در طول روز چندین بار گوشی هوشمند خود را کاملا خاموش کنند تا زمانی به منظور استراحت کردن دستگاه و از دست رفتن گرمای آن به این محصولات اختصاص داده شود. به بیان دیگر سونی با ارائه‌ی این پیشنهاد رسما نشان داده که حرارت تولیدی توسط تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ در دو گوشی اکسپریا زد ۴ و اکسپریا زد ۳ پلاس به قدری زیاد به شمار می‌رود که ممکن است بع سایر اجزای سخت افزاری دستگاه صدمات جبران ناپذیری را وارد نماید. نهایتا سونی اعلام کرده که به زودی طی به روز رسانی مشکل مربوط به تولید حرارت بیش از اندازه‌ی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ کوالام را برطرف خواهد کرد.

تاخیر در عرضه‌ی گوشی Mi 5 شیائومی به دلیل مشکلات تراشه‌ی اسنپدراگون 810

اما اخباری که امروز منتشر شده، حاکی از آن است که شیائومی عرضه‌ی گوشی هوشمند Mi 5 خود را به دلیل تجهز به تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ و بروز مشکلات حرارتی در آن به تاخیر می‌اندازد. پیش از این گفته شده بود که شیائومی قصد دارد در گوشی هوشمند Mi 5 خود از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ بهره بگیرد. اسنپدراگون ۸۲۰ تراشه‌ایست که قرار شده در آینده‌ی نه چندان دور از آن رونمایی شود. اما بر اساس اطلاعات به دست آمده احتمالا عرضه‌ی انبوده تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ نیز با تاخیر مواجه خواهد شد چرا که کمپانی کوالکام قصد دارد با در نظر گرفتن تمامی تدابیر لازم، پرچمدار جدید تراشه‌های خود را با کیفیت برتر و قدرت عمل فوق‌العاده عرضه کند تا دیگر مشکلاتی شبیه به مشکلات اسنپدراگون ۸۱۰ در آن پدیدار نشوند.

بنابراین و با توجه به تاخیر در عرضه‌ی رسمی و گسترده‌ی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰، کمپانی شیائومی تصمیم گرفته که از سیستم روی یک چیپ قدرتمند و البته مسئله‌ساز اسنپدراگون ۸۱۰ در پرچمدار جدید خود یعنی گوشی هوشمند Mi 5 استفاده کند. اما شیائومی نسبت به مشکلات و معضل تولید حرارت کنترل نشده‌ی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ آگاهی کامل دارد و قصد دارد که پرچمدار خود را بی عیب و نقص روانه‌ی بازار کند. از اینرو ابتدا به بررسی دقیق عملکرد تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ در گوشی هوشمند Mi 5 می‌پردازد و نهایتا با در نظر گرفتن تمامی تدابیر لازم نسبت به عرضه‌ی پرچمدار جدید اقدام می‌کند. بنابراین شیائومی به منظور بررسی عملکرد تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ در پرچمدار جدیدش و همچنین فراهم آوردن تدابیر لازم به منظور کنترل عملکرد آن می‌بایست زمان خاصی را صرف نماید و این امر منجر به، به تاخیر افتادن عرضه‌ی گوشی هوشمند Mi 5 از سوی شیائومی خواهد شد.

شایان ذکر سات که کمپانی شیائومی پیش از این در گوشی هوشمند Mi Note Pro خود از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ استفاده کرده است. این شرکت در طراحی گوشی نامبرده شده نیز تدابیر دقیقی را به منظور کنترل مشکلات تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ در نظر گرفته که نهایتا منجر شده تا عملکرد این تراشه فوق‌العاده روان و باکیفیت صورت پذیرد. بنابراین بعید نیست که در طراحی گوشی هوشمند Mi 5 هم شیائومی از روشی مشابه استفاده کند. در هر صورت، اگر چه ارائه‌ی محصولی کامل و بدون مشکل ار سوی شیائومی استراتژی عملکردی کاملا قابل احترامی محسوب می‌شود، اما در هر حال در نظر گرفتن تمامی تدابیر لازم منجر به صرف زمان به منظور بررسی دقیق محصول خواهد بود. بنابراین احتمالا عرضه‌ی گوشی هوشمند Mi 5 شیائومی با تاخیر مواجه می‌شود.

منبع phonearena

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • قیمت احتمالی شیائومی Mi 5 اعلام شد
  • تایید گوشی شیائومی Mi 4c توسط TENAA و AnTuTu
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    1 × هشت =