مقایسه نرم افزاری اندروید پوشیدنی و اپل واچ

دوشنبه ۱ تیر ۱۳۹۴ ۱۰:۲۳
به این نوشته امتیاز دهید : 0

گجت های پوشیدنی کم کم راه خود را به دنیای تکنولوژی پیدا کرده اند و با ظهور اندروید پوشیدنی و اپل واچ، روز به روز در حال پیشرفت است. در این مقاله، ما قصد داریم تا شباهت و تفاوت های اندروید پوشیدنی و اپل واچ را بررسی نماییم. با موبایل مگ همراه باشید.

 در ابتدا، ذکر این نکته الزامی است که ما در این مقاله، تنها جنبه نرم افزاری اندروید پوشدنی و اپل واچ را مورد بررسی قرار می دهیم. چرا که بسته به نوع گجت اندرویدی شما، سخت افزارها کاملا متفاوت هستند. در این مقاله، ما دیوایس اندرویدی Watch Urbane که تولید شده توسط شرکت ال جی است را برای مقایسه با اپل واچ انتخاب نموده ایم. در صورت تمایل، می توانید بررسی کامل و جامع ساعت هوشمند Watch Urbane را در این مقاله مطالعه نمایید. دلیل انتخاب ما نیز قابلیت آپدیت این گجت به آخرین ورژن اندروید پوشیدنی، یعنی نسخه ۵٫۱٫۱ آبنبات چوبی است.

در حالی که از لحاظ زیبایی شناختی، این دو گجت ( اپل واچ و Watch Urbane ) با هم تفاوت های زیادی دارند، سیستم عامل های اندروید پوشیدنی و Watch OS 1.0 از لحاظ قابلیت و ویژگی نیز دارای تفاوت هایی هستند. هر دو سیستم عامل قابلیت دریافت نوتیفیکیشن، پاسخ به تماس، ردگیری فعالیت های ورزشی و همچنین تغییر ظاهر ساعت را دارا می باشند. اما تفاوت هایی نیز در بخش قابلیت ها وجود دارند که به آنها اشاره خواهیم کرد.

در ابتدا ما با نحوه دریافت نوتیفیکیشن های هر دو ابزار پوشیدنی شروع می کنیم. در گجت اندرویدی، نوتیفیکیشن ها به حالت گزینه هایی که به صورت عمودی لیست می شوند دریافت می گردند. تمامی این نوتیفیکیشن ها توسط یک سوایپ ( Swipe ) ساده قابل چشم پوشی هستند. همچنین قابلیت هایی مانند پاسخ، حذف و یا باز کردن اپلیکیشن مربوطه در تلفن هوشمند را نیز دارا می باشد.

در سمت دیگر، ما با اپل واچ روبرو هستیم که هنگام دریافت نوتیفیکیشن ها، ظاهری بیشتر شبیه به موبایل را دارد. هنگامی که شما یک نوتیفیکیشن را دریافت می کنید به صورت خلاصه روی صفحه نمایش اپل واچ نمایش داده می شود. اگر پیغامی را از دست داده اید، به راحتی می توانید با یک سوایپ ( Swipe ) ساده به سمت پایین، لیست نوتیفیکیشن های دریافت شده را مشاهده نمایید. پیغام هایی که از نرم افزارهای Hangout گوگل یا جی میل دریافت می کنید، برای پاسخ به آنها باید به صورت مجزا روی تلفن هوشمند خود این کار را انجام دهید. اما پیغام هایی مانند iMSG را می توانید مستقیما توسط ساعت هوشمند خود ( از طریق متون از پیش تعیین شده و یا از طریق فرمان صوتی ) پاسخ دهید

مقایسه نرم افزاری اندروید پوشیدنی و اپل واچ

برای ارتباط از طریق صدا و فرمان های صوتی مانند نسخه موبایل هر دو سیستم عامل، با سرویس های Google Now روی اندروید پوشیدنی و همچنین سیری بر روی اپل واچ روبرو هستید. زمانی که عملیات همگام سازی روی گجت اندرویدی شما به پاین برسد، کلیه کارت هایی ( شامل ورزشی، اخبار، بورس و اطلاعات آب و هوا ) که روی تلفن هوشمند اندرویدی خود دریافت می کنید، مستقیما روی ساعت هوشمند شما نیز نمایش داده می شود. در حالی که سیری لزومی به انجام این کارها را در خود نمی بینید، شما می توانید با یک سوایپ ( Swipe ) به سمت بالا، وارد محیطی شوید که اپل آن را Glances می نامد. در این قسمت، کلیه اطلاعاتی که در قسمت فوق و برای Google Now به آنها اشاره شد، قابل مشاهده است. Glances همچنین محیطی برای مدیریت گجت شما نیز به حساب می آید. از آن قسمت می توانید مواردی مانند ابزارهای کنترل صوت و تصویر، مسیریابی و حتی اینتاگرام و توئیتر خود را کنترل و چک کنید.

در قسمت ردگیری فعالیت های ورزشی، هر دو سیستم عامل قابلیت های محاسبه کالری مصرفی، تمرین ها و همچنین ضربان قلب را دارا می باشند و همچنین در اپل واچ، هنکامی که به مدت طولانی یکجا بنشینید و تکان نخورید، پیغامی به شما ارسال می شود و به شما یادآوری می کند که برای حفظ سلامت خود، از جای خود بلند شوید و مقداری فعالیت نمایید. در اندرویدی پوشیدنی این قابلیت توسط نصب نرم افزارهای سوم شخص امکان پذیر است، اما نمی توان آن را از قابلیت های سیستم عامل به حساب آورد.

مقایسه نرم افزاری اندروید پوشیدنی و اپل واچ

ظاهر ساعت نیز در هر دو سیستم عامل قابلیت های شخصی سازی زیادی را دارا می باشد. اما اندروید پوشیدنی در این قسمت دارای ویژگی های بیشتری نسبت به اپل واچ می باشد.

همزمان با ارائه اندروید آبنبات چوبی ۵٫۱، گوگل قابلیت ارتباط از طریق وای فای را به سیستم عامل پوشیدنی خود اضافه نمود که به ساعت های هوشمند اندرویدی، قابلیت هایی مانند ارتباط از طریق وای فای ( به جای بلوتوث ) با تلفن های هوشمند، گسچرهای حرکتی مچ، قفل صفحه نمایش و امکان ارسال شکلک را اضافه کرده است. به جز ارتباط از طریق وای فای و گسچرهای حرکتی برای مچ دست، سایر قابلیت ها در اپل واچ نیز با کمی تفاوت موجود است.

مقایسه نرم افزاری اندروید پوشیدنی و اپل واچ

به عنوان مثال، باز کردن قفل صفحه نمایش در اندروید پوشیدنی با استفاده از پترن ( Pattern ) ها امکان پذیر است. در حالی که این کار در اپل واچ با استفاده از پین کد انجام می شود. اپلیکیشن ها در سیستم عامل اندروید پوشیدنی به صورت لیست عمودی به کاربر نمایش داده می شوند، حال آنکه در اپل واچ، آیکون اپلیکیشن ها به صورت دایره های شناور قرار دارند و با حرکت بین آنها، می توانید وارد اپلیکیشن دلخواه خود شوید. این تغییرات، کاملا جزئی و ناچیز به حساب می آیند. اما در هر صورت، تفوات های دو سیستم عامل را مشخص می کنند.

تفاوت اصلی این دو سیستم عامل، در نحوه سرویس دهی آنها به کاربر می باشد. اندروید پوشیدنی، یک گجت وابسته به تلفن هوشمند شما است که قدرت دسترسی به تمامی کارهای قابل انجام روی تلفن هوشمند شما را دارا می باشد. در حالی که اپل واچ، یک گجت مینیاتوری و مدل کوچک شده تلفن هوشمند شما است که بیشتر قابلیت های تلفن هوشمند مانند امکان پاسخ به تماس ها و خرید توسط سیستم Apple Pay را در خود جای داده است.

مقایسه نرم افزاری اندروید پوشیدنی و اپل واچ

تفاوت بزرگ دیگر این دو گجت، در تعداد اپلیکیشن های آنها است. با اینکه اپل واچ یک گجت جدید به حساب می آید، اما به لطف اپ استور و دولوپرها، دامنه گسترده ای از اپلیکیشن ها را شامل می شود که اندروید پوشیدنی ( در حال حاضر ) از آنها بی بهره است. همچنین اپل واچ از نظم و یکپارچگی بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال، شما می توانید نوتیفیکیشن های نرم افزار اینستاگرام را روی ساعت هوشمند اندرویدی خود دریافت کنید، اما برای استفاده از اپلیکیشن حتما باید تلفن هوشمند خود را از جیب خارج نمایید. اما در اپل واچ، شما می توانید به راحتی وارد نرم افزار اینستاگرام شده و حتی در موارد مورد نیاز، کامنت بگذارید و قابلیت هایی که روی تلفن هوشمند خود دارید را مستقیما روی ساعت هوشمند خود نیز داشته باشید.

البته تمامی این قابلیت ها به مرور زمان بیشتر و بیشتر خواهند شد رقابت این دو سیستم عامل، همانطور که در قسمت تلفن های هوشمند شاهد هستیم، در قسمت ساعت های هوشمند نیز ادامه دار خواهد بود. این موضوع، کاملا به نفع مصرف کننده و کاربران خواهد بود.

منبع Android Authority

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • تیم کوک : اپل واچ فروش ابتدایی بهتری نسبت به آیفون و آی پد داشت
  • افت فروش اپل واچ در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    − 8 = یک