سونی معضل اصلی نمایشگرهای QHD را در گوشی اکسپریا Z4v برطرف کرد

پنج شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۰۷
به این نوشته امتیاز دهید : 0

سونی معضل اصلی نمایشگرهای QHD را در گوشی اکسپریا Z4v برطرف کرد

همانگونه که می‌دانید کمپانی سونی دیروز به طور رسمی از گوشی هوشمند اکسپریا Z4v خود رونمایی کرد. این گوشی هوشمند به عنوان اولین محصول بهره‌مند از صفحه نمایش QHD شرکت سونی شناخته می‌شود. اطلاعات دقیق‌تر مربوط به رونمایی از این گوشی هوشمند را می‌توانید از مقاله‌ی با عنوان “معرفی رسمی اکسپریا Z4v به عنوان اولین گوشی مجهز به نمایشگر QHD سونی” مطالعه کنید.

گوشی هوشمند اکسپریا Z4v سونی که تصویر آن را در ابتدای مقاله مشاهده می‌کنید از چند نظر تفاوت‌هایی را با گوشی اکسپریا زد ۴ سونی به همراه دارد. به عنوان مثال ضخامت بدنه‌ی آن بیشتر از اکسپریا زد ۴ است و وزن نهایی آن هم چیزی در حدود ۱۶ گرک سنگین‌تر از وزن گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ اندازه‌گیری شده است.

از دیگر وجه تمایزهای مابین این دو محصول، البته با صرف نظر از وضوح تصویر صفحه نمایش، می‌توان به تجهیز اکسپریا Z4v به باتری با ظرفیت ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعت اشاره داشت. باتری که پیش از این برای گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ سونی در نظر گرفته شده بود یک باتری ۲۹۳۰ میلی آمپر ساعتی بوده است.

گذشته از خصوصیات و وجه تمایزهایی که در بخش فوق‌ به آن‌ها اشاره داشتیم، دو گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ سونی و اکسپریا Z4v تفاوت دیگری را نسبت به یکدیگر به همراه ندارند. به عنوان مثال هر دو محصول نامبرده شده از سیستم روی یک چیپ (SoC) 64 بیتی اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام به پردازنده‌ای هشت هسته‌ای بهره‌مند بوده و از رمی ۴ گیگابایتی در آن‌ها بهره گرفته شده است. همچنین دوربین اصلی و سلفی هر دو محصول هم به ترتیب از سنسورهایی ۲۰٫۷ مگاپیکسلی و ۵ مگاپیکسلی تشکیل شده‌اند.

سونی معضل اصلی نمایشگرهای QHD را در گوشی اکسپریا Z4v برطرف کرد

با توجه به اینکه صفحه نمایش به کار گرفته شده در گوشی هوشمند اکسپریا Z4v سونی نمایشگری با وضوح تصویر ۱۴۴۰ در ۲۵۶۰ پیکسلی (QHD) در نظر گرفته شده، اما نمایشگر گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ وضوح تصویر فول اچ دی را به همراه دارد، انتظار می‌رفت که عملکرد باتری و توان شارژدهی آن در گوشی اکسپریا Z4v تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته و نهایتا با افت مواجه گردد. اگرچه باتری اکسپریا Z4v سونی چیزی در حدود ۷۰ میلی آمپر ساعت قدرتمندتر از باتری ۲۹۳۰ میلی آمپر ساعتی گوشی اکسپریا زد ۴ در نظر گرفته شده، اما از یک سو این تفاوت توان باتری بسیار ناچیز بوده و از سوی دیگر تجربه نشان داده که صفحه نمایش‌های با وضوح تصویر QHD از نظر مصرف انرژی فوق‌العاده پر مصرف بوده و تاثیر به سزایی در توان شارژدهی باتری دستگاه هوشمند خواهند داشت. بنابراین انظتار می‌رفت که باتری ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی گوشی هوشمند اکسپریا Z4v هم تحت تاثر این موضوع قرار گرفته و عملکردی نه چندان مطلوب را به همراه داشته باشد. در این بین حتی از دید خوشبین‌ترین کارشناسان هم پیش بینی‌ می‌شد که حداقل باتری اکسپریا Z4v نسبت به باتری اکسپریا زد ۴ سونی ضعیف‌تر عمل کند.

اما طبق اطلاعاتی که هم اکنون به طور رسمی از سوی کمپانی سونی ارائه شده، به نظر می‌رسد که نه تنها عملکرد توان شارژدهی باتری گوشی هوشمند اکسپریا Z4v سونی تحت تاثیر صفحه نمایش QHD آن قرار نگرفته و ضعیف‌تر از عملکرد باتری گوشی اکسپریا زد ۴ نبوده، بلکه در بسیاری از موارد عملکردی بهتر از آن را نیز به همراه دارد. این موضوع و اطلاعاتی که ارائه شده منجر به شگفت زده شدن همگی کارشناسان و افراد علاقمند به دنیای تکنولوژی و محصولات دیجیتال شده است. همانگونه که می‌دانید در حال حاضر یکی از معضلات اصلی که مانع استفاده از نمایشگرهای با وضوح تصویر QHD در گوشی‌های هوشمند می‌شود مربوط به تاثیر آن‌ها در عملکرد باتری و افت توان شارژدهی آن است. شرکت‌هایی همچون اپل، هوآوی و … عقیده دارند که استفاده از نمایشگرهای با وضوح تصویر افراطی QHD به دلیل تاثیری که در عملکرد باتری گذاشته و کاهش توان شارژدهی که به همراه خواهند داشت به هیچ وجه منطقی نبوده و اقدام صحیحی به شمار نمی‌رود. حتی خود شرکت سونی هم از کمپانی‌هایی بوده که با صفحه نمایش‌های QHD رابطه‌ی مناسب و مطلوبی نداشته و همانطور که گفتیم گوشی هوشمند اکسپریا Z4v این شرکت اولین محصول بهره‌مند از نمایشگر QHD طراحی و عرضه شده از سوی سونی محسوب می‌شود.

سونی معضل اصلی نمایشگرهای QHD را در گوشی اکسپریا Z4v برطرف کرد

اما در این بین مطمئنا با از بین بردن این معضل موجود (کاهش توان شارژدهی باتری دستگاه به دلیل استفاده از نمایشگر QHD) در آینده‌ی نه چندان دور تمامی کمپانی‌های تولید کننده‌ی گوشی‌های هوشمند محصولات خود را به صفحه نمایش‌های با وضوح تصویر QHD تجهیز می‌کنند. به نظر می‌رسد که کمپانی سونی در این میان اولین شرکتی است که توانسته راه حل مقابله با این معضل را بیابد. همانگونه که اشاره داشتیم سونی از شرکت‌هایی بوده که همواره با تجهیز محصولات خود به نمایشگرهای QHD مخالفت داشته است. حال که اطلاعات مربوط به توان شارژدهی باتری گوشی هوشمند اسپریا Z4v منتشر شده به نظر می‌رسد که سونی راه حل مربوط به مقابله با تاثیر به سزایی نمایشگرهای QHD بر روی عملکرد باتری دستگاه را یافته و از اینرو تصمیم گرفته که گوشی هوشمند اکسپریا Z4v خود را به نمایشگری با وضوح تصویر ۱۴۴۰ در ۲۵۶۰ پیکسلی مجهز کند.

متاسفانه سونی هیچ اشاره‌ی دقیقی به تدابیر خاص خود نداشته است. به بیان دیگر هنوز مشخص نشده که کمپانی سونی چگونه توانسته تاثیر سوء و منفی استفاده از نمایشگر QHD بر روی عملکرد باتری دستگاه را از میان برده و خنثی کند. طبق اطلاعات رسمی که هم اکنون از سوی شرکت سونی ارائه شده، باتری گوشی هوشمند اکپسریا Z4v می‌تواند در شرایط برقراری تماس تلفنی چیزی در حدود ۱۷ ساعت دوام داشته باشد. این موضوع در حالیست که باتری گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ سونی در شرایط مشابه چزیزی در حدود ۱۲ ساعت دوام را به همراه داشته است.

سونی معضل اصلی نمایشگرهای QHD را در گوشی اکسپریا Z4v برطرف کرد

همچین باتری گوشی هوشمند اکسپریا Z4v سونی در شرایط پخش صوتی چیزی در حدود ۴ ساعت و در شرایط پخش موسیقی چیزی در حدود ۴۲ دقیقه بیشتر از باتری گوشی اکسپریا زد ۴ سونی دوام و پایداری را به همراه خواهد داشت. همانطور که می‌بینید با توجه به این اطلاعات رسمی ارائه شده از سوی شرکت سونی کاملا مشخص است که باتری گوشی هوشمند اکسپریا Z4v سونی علاوه بر اینکه تحت تاثیر سوء و منفی نمایشگر QHD آن قرار نگرفته بلکه در عمل نسبت به باتری ۲۹۳۰ میلی آمپر ساعتی گوشی هوشمند اکسپریا زد ۴ سونی که از صفحه نمایشی فول اچ دی بهره‌ می‌برد، بهتر و قدرتمدتر خواهد بود. بدون تردید سونی متود و روش خاصی را به منظور خنثی کردن اثر سوء نمایشگر‌ QHD به کار گرفته شده در گوشی هوشمند اکسپریا Z4v خود یافته است که هنوز هیچ اطلاعاتی در رابطه با آن ارائه نشده است. این احتمال وجود دارد که سونی تغییراتی در تکنولوژی صفحه نمایش QHD گوشی هوشمند اکسپریا Z4v خود ایجاد کرده باشد و بدین سبب قادر به کنترل میزان مصرف انرژی آن و بهینه‌سازی عملکرد این قطعه‌ی سخت افزاری شده باشد.

منبع phonearena Sony

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


چهار × = 20