آیا نوکیا و بلک بری در تولید محصولات اندرویدی موفق خواهند بود؟

سه شنبه ۲ تیر ۱۳۹۴ ۱۰:۴۷
به این نوشته امتیاز دهید : 0

آیا نوکیا و بلک بری در تولید محصولات اندرویدی موفق خواهند بود؟

همانگونه که می‌دانید طی چند هفته‌ی گذشته اخبار و اطلاعات زیادی در رابطه با کمپانی بلک بری و برنامه‌ریزی‌های آن به منظور تولید یک گوشی هوشمند اندرویدی جدید و احتمالا ورود دائمی به این عرضه، از سوی منابع خبری گوناگون منتشر شد. بر اساس اطلاعاتی که هم اکنون به دست آمده، کمپانی بلک بری به طور رسمی تایید کرده که قصد تولدی و عرضه‌ی یک گوشی هوشمند اندرویدی جدید را دارد و این موضوع از سوی بسیاری از کارشناسان مورد توجه قرار گرفته است. بدون تردید آغاز به فعالیت مجدد کمپانی شناخته شده‌ی بلک بری در زمینه‌ی تولید و عرضه‌ی گوشی هوشمند خبری بسیار خوشحال کننده برای همگی ما به شمار می‌رود. در این بین بنا به عقیده‌ی بسیاری از افراد بلک بری با عرضه‌ی محصولات مبتنی بر سیستم عامل اندروید می‌تواند به موفقیت‌های عمده‌ای دست پیدا کرده و نهایتا خود را در کنار کمپانی‌های بزرگی همچون سامسونگ، ال جی، اچ تی سی و ….  ببیند.

اما به نظر می‌رسد که بلک بری تنها شرکت شناخته شده و بحران زده‌ی قدیمی نخواهد بود که قصد ورود به عرصه‌ی طراحی و تولید گوشی‌های هوشمند اندرویدی را دارد! چند وقت پیش اخبار و اطلاعاتی منتشر شد که حاکی از برنامه‌ریزی نوکیا به منظور عرضه‌ی چند گوشی هوشمند اندرویدی جدید در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است. این خبر به طور رسمی توسط مدیر عامل کنونی کمپانی نوکیا ارائه شد و از اینرو در صحت آن جای هیچ شک و تردیدی وجود ندارد. البته نوکیا پیش از این هم با عرضه‌ی تبلت اندرویدی N1 خود نشان داده که احتمالا در آینده‌ی نه چندان دور روی به سوی سیستم عامل اندروید و محصولات مبتنی بر آن خواهد آورد.

آیا نوکیا و بلک بری در تولید محصولات اندرویدی موفق خواهند بود؟

همانگونه که می‌دانید کمپانی نوکیا حق انحصاری تولید محصولات خویش را تا سال ۲۰۱۶ میلادی به کمپانی مایکروسافت واگذار کرده و تا زمان پایان این قرارداد نوکیا به هیچ عنوان حق تولید مستقیم هیچ دستگاه هوشمند موبایلی را ندارد. شایان ذکر است که تبلت N1 نوکیا هم به طور اختصاصی توسط کمپانی فاکسکان تولید شده و در واقع نوکیا با همکاری این شرکت طرح مربوط به آن را پیاده‌سازی کرده است. خوشبختانه یا متاسفانه مایکروسافت تاکنون نتواسته با عرضه‌ی ویندوزفون‌های خود درآمد و سود کلان و یا حتی سودی قابل قبول را به دست آورد. از اینرو انتظار می‌رود که پس از پایان قرارداد این شرکت با کمپانی نوکیا در سال ۲۰۱۶ شاهد لغو قرارداد (عدم تمدید مجدد آن) و بازگشت نوکیا به عرصه‌ی تولید دستگاه‌های هوشمند موبایلی باشیم.

بنابراین در آینده‌ی نزدیک دو کمپانی جدید تولید کننده‌ی دستگاه‌های هوشمند اندرویدی یعنی نوکیا و بلک بری هم به جمع کمپانی‌های فعال کنونی طراح و تولید کننده‌ی این محصولات اضافه می‌شوند. اما به نظر شما کدامیک از این دو شرکت پتانسیل و شرایط لازم به منظور کسب موفقیت بیشتر در این زمینه را به همراه خواهند داشت؟ از نظر تعداد طرفدار و کاربران علاقمند به محصولات این دو برند شاید نتوانیم چندان وجه تمایز مابین آن‌ها قائل شویم. هر دو شرکت نوکیا و بلک بری سال‌های متوالی در زمینه‌ی تولید دستگاه‌های هوشمند موبایلی فعالیت داشته و طرفداران منحصر به فرد خویش را نیز دارند، بنابراین از این نظر چندان تمایز و برتری در هیچ یک از این دو کمپانی نسبت به دیگری مشاهده نمی‌شود. در رابطه با تجربه‌ی کاری هم همین موضوع صادق است. نوکیا و بلک بری هر دو چندین سال به عنوان دو برند شناخته شده‌ی تولید کننده‎ی گوشی‌های هوشمند فعالیت می‌کردند و از نظر تجربه‌ی کاری هم تمایز و تفاوتی مابین این دو شرکت وجود ندارد.

آیا نوکیا و بلک بری در تولید محصولات اندرویدی موفق خواهند بود؟

کمپانی نوکیا در سال‌های گذشته‌ محصولات متنوعی را روانه‌ی بازار کرد، اما از هنگامی که شروع به عرضه‌ی ویندوزفون‌های سری لومیا کرد با افت میزان فروش و استقبال کاربران از محصولات خویش مواجه شد. از نظر بسیاری از کارشناسان و حتی خود طرفداران نوکیت، سری محصولات لومیای این کمپانی کیفیت سابق محصولات همیشگی این شرکت را نداشتند و به نوعی این موضوع رفته رفته منجر به ایجاد دیدی منفی نسبت به محصولات برند نوکیا شد. این موضوع از جمله مسائلی است که مطمئنا نوکیا باید در طراحی و عرضه‌ی محصولات اندرویدی و جدید آینده‌ی خویش بدان توجه خاصی داشته باشد تا بتواند از این طریق اطمینان کاربران نسبت به محصولات خویش را مجددا کسب نماید.

بلک بری هم سالیان طولانی از سیستم عامل اختصاصی خود در گوشی‌های هوشمندش بهره می‌گرفت. محصولات این کمپانی از نظر کیفیت فوق‌العاده بودند، اما سیستم عامل این محصولات ضعیف‌ترین بخش مربوط به طراحی آن‌ها محسوب می‌شد. از اینرو به نظر می‌رسد که بلک بری با آغاز تولید محصولات اندرویدی خود از سد مشکل اصلی که همواره دامن گیرش بوده عبور خواهد کرد. یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که کمپانی بلک بری عمدتا سبک طراحی منحصر به فرد خویش را دارد. به عنوان مثال گوشی هوشمند پاسپورت (Passport) این شرکت از جمله محصولات بهره‌مند از طراحی منحصر به فرد آن محسوب می‌شود. از اینرو اگر این کمپانی وارد عرصه‌ی تولید و عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند اندرویدی شود، جای تعجبی وجود ندارد که محصولاتش با طراحی منحصر به فرد و متمایزی به بازار عرضه شوند.

آیا نوکیا و بلک بری در تولید محصولات اندرویدی موفق خواهند بود؟

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که کمپانی بلک بری به منظور شروع به کار با کمپانی سامسونگ همکاری‌های پشت پرده‌ای را دارد. در واقع به نظر می‌رسد که سامسونگ و بلک بری طی مراحل اولیه‌ی ساخت محصولات برند بلک بری و به ویژه‌ اولین گوشی هوشمند جدید اندرویدی این کمپانی همکاری خواهند داشت. بدون تردید این موضوع هم می‌تواند از دیگر جنبه‌هایی باشد که موفقیت بیشتر بلک بری نسبت به نوکیا در زمینه‌ی تولید دستگاه‌های هوشمند اندرویدی را به بار آورد.

بنابراین بدون تردید در آینده‌ی نه چندان دور شاهد فعالیت‌های بیشتر دو شرکت نوکیا و بلک بری در زمینه‌ی طراحی و تولید دستگاه‌های هوشمند اندرویدی خواهیم بود. نکته‌ی حائز اهمیت در این است که محصولات این دو کمپانی تا چه اندازه می‌توانند توجه کاربران را به سمت و سوی خود جلب کنند. هم اکنون شرکت‌های تولید کننده‌ی گوشی‌های هوشمند اندرویدی از هر نظر پیشرفت‌هایی فوق‌العاده‌ای را داشته‌اند و بدون تردید رقابت مستقیم با این شرکت‌ها امری فوق‌العاده دشوار خواهد بود. اگرچه انتظار نمی‌رود که نوکیا یا بلک بری در مراحل اولیه‌ی فعالیت خود با شرکت‌های بزرگی همچون ال جی، سامسونگ، اچ تی سی، سونی و …. رقابت کنند، اما با این وجود مطمئنا این دو کمپانی برای این موضوع و آینده‌ی درخشان‌تر خود برنامه‌ریزی‌های جالبی را خواهند داشت. به نظر شما نوکیا و بلک بری می‌توانند در زمینه‌ی طراحی و تولید دستگاه‌های هوشمند اندرویدی موفقیتی کسب نمایند؟

منبع androidheadlines

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • تصاویر درز کرده از گوشی بلک بری ونیس در حال اجرای اندروید
  • استفاده بیشتر کاربران بلک بری از تلفن هوشمند نسبت به برندهای دیگر
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    چهار + 8 =