۵ قابلیت کاربردی که آیفون‌ها و سری گوشی‌های گلکسی‌ از آن محرومند

چهارشنبه ۳ تیر ۱۳۹۴ ۱۱:۵۱
به این نوشته امتیاز دهید : 0

5 قابلیت کاربردی که آیفون‌ها و سری گوشی‌های گلکسی‌ از آن محرومند

آیفون‌های اپل و سری محصولات گلکسی کمپانی سامسونگ همواره از بهترین، با کیفیت‌ترین، پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین گوشی‌های هوشمندی هستند که به طور سالیانه به بازار عرضه می‌شوند. طراحی این دو سری از گوشی‌های هوشمند به شیوه‌ای فوق‌العاده دقیق انجام شده و قابلیت‌ها و توانایی‌هایی که در آن‌ها ارائه می‌شود به نوبه‌ی خود عالی هستند.

در سمت مقابل کمپانی‌های دیگری به جز سامسونگ و اپل هم در زمینه‌ی طراحی و تولید دستگاه‌های هوشمند موبایلی فعالیت می‌کنند و گاها محصولاتی را به بازار عرضه می‌کنند که از نظر عملکرد بسیار دقیق طراحی شده و قابلیت‌های منحصر به فردی را به همراه دارند. در این بین در برخی از شرایط ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی در برخی از این محصولات دیده می‌شود که در سری محصولات گلکسی سامسونگ و حتی اپل هم وجود ندارند.

بنابراین کیفیت طراحی و ساخت بالای سری محصولات گلکسی سامسونگ و آیفون‌های اپل بدین معنا نیست که این دو دسته از محصولات نامبرده شده از هر نظر کامل و بی عیب و نقص هستند. ما در این مقاله قصد دارید که پنج نمونه از قابلیت‌های کاربردی را خدمت شما معرفی کنیم که در برخی از گوشی‌های هوشمند وجود داشته اما سری محصولات گلکسی سامسونگ و آیفون‌های اپل از آن محروم هستند. البته این امکان وجود دارد که در آینده‌ی نه چندان دور شاهد تجهیز این دو سری از محصولات نامبرده شده به این قابلیت‌ها نیز باشیم. به منظور آشنایی با پنج قابلیت کاربردی که متاسفانه سری محصولات گلکسی سامسونگ و آیفون‌های اپل از آن بی بهره هستند با موبایل مگ همراه باشید.

 

قابلیت ضبط اتوماتیک مکالمه

کمپانی شیائومی از شرکت‌های چینی تولید کننده‌ی دستگاه‌های هوشمند موبایلی است که طی چند سال اخیر پیشرفت جالب توجه‌ای داشته است. محصولات این کمپانی به دلیل کیفیت ساخت بالا و قیمت مقرون به صرفه‌ای که به همراه دارند همواره از سوی کاربران مورد استقبال قرار می‌گیرند. هم اکنون شیائومی فروش و درآمدهای خود را با افزایش چشمگیری مواجه کرده است. این شرکت چینی در شش ماه نخست سال ۲۰۱۵ میلادی توانست چیزی در حدود ۳۵ میلیون نسخه از گوشی‌های هوشمند خود را به فروش برساند.

محصولات شرکت شیائومی از سیستم عامل اندروید گوگل بهره می‌برند، اما شیائومی رابط کاربر اختصاصی MIUI خود را نیز در کنار این سیستم عامل و بر روی دستگاه‌های هوشمند خود نصب و راه‌اندازی می‌کند. رابط کاربری MIUI شیائومی فوق‌العاده روان بوده و در عین حال قابلیت‌های جالب توجه‌ای را نیز ارائه می‌کند. یکی از این قابلیت‌های منحصر به فرد مربوط به رابط کاربری MIUI شیائومی امکان ضبط اتوماتیک مکالمات توسط دستگاه هوشمند بهره‌مند از آن است.

5 قابلیت کاربردی که آیفون‌ها و سری گوشی‌های گلکسی‌ از آن محرومند

متاسفانه سیستم عامل اندروید به طور پیش فرض از این قابلیت بهره‌مند نبوده و رابط کاریری اختصاصی TouchWiz سامسونگ هم این امکان را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد. در سمت مقابل در سیستم عامل آی او اس آیفون‌های اپل هم این قابلیت تعریف نشده است و این موضوع سبب شده که سری محصولات گلکسی سامسونگ و آیفون‌های اپل از قابلیت ضبط اتوماتیک مکالمات محروم باشند. البته شما به منظور ضبط مکالمات خود در گوشی‌های هوشمند اندرویدی و همچنین آیفون‌های اپل می‌توانید از برنامه‌های نوشته شده توسط برنامه نویسان سوم شخص استفاده کنید.

 

قابلیت جلوگیری اتوماتیک از شماره‌گیری ناخواسته

یکی از مشکلاتی گاها کاربران گوشی‌های هوشمند با آن مواجه هستند مربوط به شماره‌گیری ناخواسته‌ی دستگاه در شرایطی نظیر قرار دادن گوشی هوشمند در جیب است. این مشکل به ویژه در زمانی بیشتر حائز اهمیت می‌شود که شما فردی فراموش کار باشید و هر بار که از گوشی هوشمندتان استفاده می‌کنید، قفل کردن صفحه نمایش آن قبل از قرار دادن دستگاه در جیب خود را فراموش کنید. در این وضعیت ممکن است تماس جیب شلوارتان با صفحه نمایش قفل نشده‌ی دستگاه منجر به شماره‌گیری ناخواسته توسط آن شود.

5 قابلیت کاربردی که آیفون‌ها و سری گوشی‌های گلکسی‌ از آن محرومند

به منظور رفع این مشکل که سری محصولات گلکسی سامسونگ و آیفون‌های اپل نیز از آن مستثنا نیستند، یک ویژگی و قابلیت اختصاصی از سوی دیگر کمپانی‌های تولید کننده‌ی دستگاه‌های هوشند موبایلی و به ویژه شرکت شیائومی و رابط کاربری MIUI آن ارائه شده است. به موجب این قابلیت که ما نام آن را جلوگیری اتوماتیک از شماره‌گیری ناخواسته قرار دادیم، گوشی هوشمند شما از سنسور مجاورت خود استفاده کرده و به محض نزدیک شدن آن با شی، جسم یا هر چیز دیگری نظیر پارچه‌ی جیب شلوارتان صفحه نمایش دستگاه را به طور اتوماتیک قفل می‌کند. این موضوع سبب می‌شود که از شماره‌گیری ناخواسته توسط گوشی هوشمندتان در شرایط گوناگون جلوگیری به عمل آید. شاید در نگاه اول این قابلیت از نظر شما چندان کاربردی به نظر نرسد، اما در عمل کارایی آن به واقع فوق‌العاده جالب توجه خواهد بود. متاسفانه سری محصولات گلکسی سامسونگ و آیفون‌های اپل از این قابلیت بی بهره هستند و این موضوع در حالیست که برخی از گوشی‌های هوشمند کمپانی‌های دیگر نظیر محصولات شرکت شیائومی از این ویژگی و قابلیت بهره می‌برند.

 

وضعیت‌های مصرف انرژی متنوع

هم اکنون کمپانی‌های تولید کننده‌ی دستگاه‌های هوشمند موبایلی به منظور افزایش قابلیت‌ها و همچنین بهینه‌سازی مصرف انرژی باتری دستگاه‌های هوشمند تولیدی خود وضعیت‌ها یا اصطلاحا مدهای متنوعی را برای آن‌ها ارائه می‌کنند. با استفاده از این وضعیت‌های متنوع ارائه شده شما می‌توانید در شرایط خاصی میزان توان شارژدهی دباتری دستگاه هوشمند خود را افزایش اده و مصرف انرژی آن را به حداقل میزان خود برسانید. در برخی از گوشی‌های هوشمند هم بهینه‌سازی مصرف انرژی در وضعیت‌های متنوع و متعددتری تعریف می‌شود.

5 قابلیت کاربردی که آیفون‌ها و سری گوشی‌های گلکسی‌ از آن محرومند

سامسونگ نیز برای سری محصولات گلکسی خود وضعیت Ultra Power Saving را ارائه کرده است، اما متاسفانه این وضعیت یا مد اختصاصی اغلب قابلیت‌های کاربردی دستگاه هوشمندتان را محدود و غیرفعال می‌کند. در واقع با به کارگیری این وضعیت شما تقریبا نمی‌توانید هیچ کارایی مناسبی را از گوشی هوشمندتان دریافت کنید. از نظر ما بهتر بود که سامسونگ وضعیتی با محدودیت کمتر و انعطاف‌پذیری بیشتر را برای سری محصولات گلکسی خود تعریف می‌کرد تا از این طریق میزان انرژی مصرفی دستگاه به شیوه‌ای دقیق‌تر و کاربردی‌تر مدیریت شود و کاربر مجبور به انتخاب دو وضعیت مصرف انرژی سنگین و یا عدم مصرف انرژی و به نوعی عدم عملکرد دستگاه نمی‌شد.

 

چینش برنامه‌های به ترتیب حروف الفبا

پس از اینکه برای مدت زمان طولانی از یک گوشی هوشمند استفاده کنید به تدریج تعداد برنامه‌های بیشتری را در آن نصب و راه‌اندازی خواهید کرد. در این بین اگر به دنبال برنامه‌ای خاصی باشید عموما در سری محصولات گلکسی سامسونگ و آیفون‌های اپل با مشکل مواجه خواهید شد و قادر به یافتن برنامه‌ی مد نظرتان نخواهید بود.

5 قابلیت کاربردی که آیفون‌ها و سری گوشی‌های گلکسی‌ از آن محرومند

در این شرایط استفاده از قابلیت چینش برنامه‌ها به ترتیب حروف الفبا می‌توان راه کار بسیار مناسبی در راستای یافتن برنامه‌ی مد نظرتان باشد. این قابلیت در برخی از گوشی‌های هوشمند کمپانی‌های متنوع ارائه شده و تجربه نشان داده که به واقع این قابلیت بسیار کاربردی و مناسب است. متاسفانه دو کمپانی سامسونگ و اپل به این موضوع و قابلیت مربوط به آن توجه‌ای نداشته‌اند و حتی آخرین پرچمداران این دو شرکت هم از این قابلیت بهره‌مند نیستند.

 

قفل شدن یا روشن شدن نمایشگر دستگاه از طریق دو بار لمس صفحه نمایش آن

یکی از قابلیت‌هایی که به تازگی در گوشی‌های هوشمند و به ویژه آن دسته از محصولاتی که به صفحه نمایش‌های بزرگ مجهز هستند ارائه شده مربوط به قابلیت قفل کردن و قفل گشایی دستگاه از طریق دوبار لمس کردن صفحه نمایش آن است. در این شرایط کاربر نیازی به استفاده از دکمه‌ی Home دستگاه ندارد و با دو بار لمس و ضربه زدن بر روی نمایشگر دستور قفل شدن با روشن شدن نمایشگر را ارائه می‌کند.

5 قابلیت کاربردی که آیفون‌ها و سری گوشی‌های گلکسی‌ از آن محرومند

این قابلیت هم اکنون در گوشی‌های هوشمند متعددی ارائه شده است. با استفاده از آن شما می‌توانید بدون نیاز به فشردن دکمه‌ی Lock دستگاه خود نسبت به قفل شدن نمایشگر یا روشن شدن آن اقدام کنید. یکی از کمپانی‌هایی که هم اکنون از این قابلیت در گوشی‌های هوشمند خود استفاده می‌کند شرکت کره‌ای ال جی است، اما متاسفانه هنوز سری محصولات گلکسی سامسونگ و آیفون‌های اپل از این قابلیت کاربردی محروم هستند. باید امیدوار باشیم که سامسونگ و اپل هم به زودی دستگاه‌های هوشمند خود را به این قابلیت کاربری مجهز کنند.

منبع phonearena

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • اپل: میزان استفاده از iOS 9 به ۶۶ درصد رسیده است
  • مقایسه گوشی های آیفون ۶ اس پلاس و سامسونگ گلکسی اس۶ اج پلاس
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    یک × = 2