۷ باور غلط رایج در مورد دستگاه‌های هوشمند موبایلی که نگرانی های بی موردی را برای کاربران ایجاد می کنند

جمعه ۵ تیر ۱۳۹۴ ۱۲:۵۱
به این نوشته امتیاز دهید : 1

7 باور غلط رایج در مورد دستگاه‌های هوشمند موبایلی که نگرانی های بی موردی را برای کاربران ایجاد می کنند

امروزه گوشی‌های هوشمند از هر نظر پیشرفت‌ های زیادی را شامل شده‌اند. در حال حاضر یک گوشی هوشمند می‌تواند قابلیت‌ها و ویژگی‌های بسیار متعددی را ارائه دهد که تا چند سال پیش حتی تصور وجود این قابلیت‌ها در محصولاتی این چنینی دور از انتظار بود. در این بین باید بدانیم که عملکرد دستگاه‌های هوشمند موبایلی اغلب به شیوه‌ی بسیار دقیقی طراحی و هماهنگ‌سازی شده است و بسیاری از اقداماتی که ما گاها تصور داریم برای گوشی هوشمندمان سودمند هستند به واقع هیچ بهبود عملکردی را برای آن به ارمغان نمی‌آورند.

با گذشت زمان رفته رفته باورهای غلطی در رابطه با عملکرد گوشی‌های هوشمند در بین کاربران ایجاد شد. میزان پیشروی برخی از این باورهای غلط به گونه‌ای بوده که اگر هم اکنون صحت آن را نقض کنیم، بسیاری از افراد باز هم نسبت به آن بی توجه‌ خواهند بود و همچنان تصور می کنند که این باورهای غلط صحیح هستند. این باورهای غلط و رایج مرتبط با گوشی‌های هوشمند می‌توانند در هر زمینه‌ای از عملکرد آن‌ها گرفته تا نحوه‌ی به کارگیری صحیح و … این محصولات وجود داشته باشند.

ما در این مقاله قصد دارید که هفت نمونه از این باورهای غلط و در عین حال رایج مرتبط با دستگاه‌های هوشمند موبایلی را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. بدون تردید شما هم با خواندن این مقاله و موارد ذکر شده در آن متوجه خواهید شد که برخی از عادت‌ها و باورهای پیشین‌ بی پایه و اساس بوده و در واقع تاثیری در عملکرد گوشی ندارند. پیشنهاد می‌کنیم با موبایل مگ همراه باشید.

 

باور غلط شماره‌ی ۱: بستن برنامه‌ها از بخش Recent Apps آیفون منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه شما می‌شود!

این یک باور که بستن برنامه‌ها از بخش Recent Apps گوشی آیفون‌ منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه می‌شود یک باور کاملا غلط، غیر واقعی و در عین حال کاملا رایج است که در میان کاربران آیفون اپل جا افتاده اند. برنامه‌هایی که در بخش Recent Apps آیفون شما پنجره‌ی مربوط به آن‌ها را مشاهده می‌کنید در واقع برنامه‌هایی نیستند که همچنان در حال اجرا باشند. این پنجره‌ها تنها تصویری از محیط برنامه‌هایی را نشان می‌دهند که به تازگی توسط آیفون اجرا شده‌اند. بنابراین لیست ارائه شده در این بخش بدین معنا نیست که تمامی آن برنامه‌ها در حال اجرا هستند و منابع پردازشی آیفون شما را اشغال می‌کنند.

7 باور غلط رایج در مورد دستگاه‌های هوشمند موبایلی که نگرانی های بی موردی را برای کاربران ایجاد می کنند

آیفون‌های اپل به گونه‌ی فوق‌العاده دقیق طراحی شده‌اند و مطمئن باشید اپل در رابطه با این موضوع تدابیر لازم را در نظر گرفته است. اگر تعداد برنامه‌های بخش Recent Apps آیفون شما زیاد شده باشد و احیاناً تعداد آن‌ها به میزانی برسد که بتواند برای رم دستگاه مشکل‌ساز شود، آیفون‌ به طور اتوماتیک تعداد این برنامه‌ها را کاهش خواهد داد و هیچ نیازی به انجام دستی این کار توسط شخص شما نیست.

به طور کلی پنجره‌ی مربوط به برنامه‌هایی که در بخش Recent Apps آیفون‌ها مشاهده می‌کنید موضوعی کاملا متفاومت با برنامه‌های اجرا شده در پس زمینه‌ی دستگاه است. بسیاری از برنامه‌هایی که در پس زمینه‌ی دستگاه هوشمندتان اجرا شده و حافظه‌ی رم دستگاه را اشغال می‌کنند به هیچ عنوان در لیست Recent Apps نمایش داده نمی‌شوند، بنابراین حذف و بستن پنجره‌های نمایش داده شده در این بخش اقدامی کاملا غیر ضروری بوده و به هیچ عنوان سرعت عملکرد ایفون شما را افزایش نمی‌دهد. به منظور مدیریت دقیق برنامه‌های اجرا شده در پس زمینه‌ی آیفون خود می‌توانید وارد بخش تنظیمات دستگاه شوید و اجازه‌ی دسترسی و اجرای آن‌ها را به شیوه‌ای دقیق‌تر مدیریت نمایید.

 

باور غلط شماره‌ی ۲: استفاده از ابزارهای Task Killer در دستگاه‌های اندرویدی منجر به افزایش سرعت عملکرد آن‌ها می‌شود!

این باور غلط در بین اغلب کاربران دستگاه‌های هوشمند اندرویدی کاملا جا افتاده است. ابزار Task Killer در واقع لیستی از برنامه‌ها را ارائه می‌کند و شما را قادر می‌سازد تا با انتخاب هر یک از این برنامه‌ها نسبت به حذف آن و عدم اشغال حافظه‌ی رم دستگاه توسط آن برنامه اقدام کنید. بر اساس باور غلط این موضوع منجر به افزایش سرعت عمل دستگاه هوشمندتان خواهد شد.

اما در عمل به هیچ عنوان این موضوع صحت ندارد. اطلاعات این برنامه‌ها که در قالب یک لیست توسط ابزار Task Killer ارائه می‌شوند در حافظه‌ی رم دستگاه شما ذخیره‌سازی شده‌اند و به هیج عنوان منجر به کاهش سرعت عملکرد دستگاه نمی‌شوند، بلکه بر عکس در هنگامی که شما اقدام به راه‌اندازی مجدد هر یک از این برنامه‌ها کنید، دستگاه اندرویدی‌تان از حافظه‌ی رم خود استفاده کرده و نهایتا برنامه‌ی مد نظر را سریع‌تر اجرا می‌کند.

7 باور غلط رایج در مورد دستگاه‌های هوشمند موبایلی که نگرانی های بی موردی را برای کاربران ایجاد می کنند

برنامه‌هایی که لیست مربوط به آن‌ها را در ابزار Task Killer مشاهده می‌کنید در حالت اجرا و راه‌اندازی قرار ندارند. در سیستم عامل اندروید امکان اجرا و راه‌اندازی برنامه‌ها در پس زمینه‌ی دستگاه وجود دارد، اما این موضوع بدین معنا نیست که شما با بستن و حذف برنامه‌های ذخیره‌سازی شده در حافظه‌ی رم دستگاه خود سرعت عمل آن را افزایش می‌دهید. با این اقدام شما عملا سرعت عملکرد و اجرای برنامه‌های دستگاه خود را با کاهش می دهید. به طور کلی سیستم عامل اندروید هم از این نظر به طور دقیقی طراحی شده است و بهتر است که مدیریت اقدامات این چنینی دستگاه را بر عهده‌ی خود سیستم عامل قرار دهید و به طور دستی در انجام این امورات دخالت نداشته باشید.

 

باور غلط شماره‌ی ۳: تا قبل از تمام شدن شارژ باتری گوشی هوشمندتان آن را مجددا شارژ نکنید!

به احتمال ۸۰ درصد شما هم از افرادی هستید که این باور غلط را قبول داشته و یا به نحوی پیش از این در رابطه با آن شنیده‌اید. بسیاری از افراد تا قبل از تمام شدن کامل شارژ باتری دستگاه هوشمند خود آن را به شارژر متصل نمی‌کنند و عقیده دارند که این عمل منجر به افت توان شارژدهی باتری دستگاه خواهد شد. همچنین برخی از کاربران نیز بر این باورند که اگر باتری دستگاه هوشمندشان چیزی در حدود ۷۰ یا ۸۰ درصد شارژ دارد و نیاز به شارژ کامل آن دارند باید دستگاه هوشندشان را خاموش کرده و سپس کابل شارژر را به آن متصل کنند! همچنین برخی دیگر عقیده دارند نباید گوشی هوشمندشان را به طور یکسره از شب تا صبح به کابل شارژر متصل کنند. اما باور کنید که تمامی این عقاید و باورها در واقع غلط و بی پایه و اساس هستند. البته منظور ما از غلط بودن این باور تنها در مورد دستگاه‌های هوشمند مدرن کنونی است نه گوشی‌های هوشمند قدیمی‌تر.

7 باور غلط رایج در مورد دستگاه‌های هوشمند موبایلی که نگرانی های بی موردی را برای کاربران ایجاد می کنند

در باتری‌های لیتیوم یونی جدید و مدرن که در اغلب دستگاه‌های هوشمند موبایلی شاهد استفاده از آن‌ها هستیم، هیچ لزومی به خالی شدن کامل و حتمی شارژ باتری دستگاه قبل از متصل کردن آن به شارژر وجود ندارد. همچنین شما می‌توانید گوشی هوشمند مدرن خود را از هنگام خواب به شارژر متصل کرده و تا صبح که از خوب پا می‌شوید باتری گوشی هوشمندتان را شارژ نمایید. در این شرایط در واقع تا محدوده‌ی خاصی باتری دستگاه شما شارژ می‌شود و پس از فول شارژ شدن آن ارتباط ما بین شارژر و باتری دستگاه به طور اتوماتیک قطع خواهد شد. بنابراین از این نظر هم برای شما جای نگرانی وجود ندارد.

فراموش نکنید که باورهایی نظیر این موضوع که قبل از شارژ مجدد باتری دستگاه شما، حتما باید شارژ باتری آن کاملا خالی شود و یا اینکه به منظور شارژ بهتر باتری دستگاه باید گوشی هوشمندتان را در حالت تمام خاموش به شارژر متصل کنید و حتی این موضوع که متصل کردن طولانی مدت شارژر به دستگاه هوشمندتان منجر به افت توان شارژدهی باتری آن خواهد شد، همگی باورهایی غلط و در عین حال بسیار رایج در میان کاربران محسوب می‌شوند.

 

باور غلط شماره‌ی ۴: به منظور شارژ باتری دستگاه هوشمندتان تنها از شارژر اختصاصی خود دستگاه استفاده کنید!

گوشی‌های هوشمند مدرن کنونی موجود در بازار از شارژرهای یو اس بی استفاده می‌کنند که در واقع بر اساس استانداردهای معین و از پیش تعیین شده‌ای طراحی خواهند شد. بنابراین استفاده از شارژر یو اس بی هر دستگاه دیگری که قادر به تولید و ارائه‌ی قدرت مد نظر باشد، برای دستگاه هوشمند شما هیچ مشکل و معضلی را ایجاد نخواهد کرد. شما حتی می‌توانید گوشی هوشمندتان را به شارژری متصل کنید که قدرتی بیشتر از میزان قدرت مورد نیاز دستگاه شما ارائه می‌دهد. در این شرایط با توجه به استاندارد پورت یو اس بی دستگاه شما، قدرت دریافتی به میزان مد نظر تنظیم خواهد شد و باتری دستگاه هوشمندتان به میزان از پیش تعیین شده‌ی خود شارژ دریافت می‌کند.

7 باور غلط رایج در مورد دستگاه‌های هوشمند موبایلی که نگرانی های بی موردی را برای کاربران ایجاد می کنند

بنابراین استفاده از شارژرهای قدرتمندتر از محدوده‌ی تعیین شده برای دستگاه هوشمند شما منجر به آسیب دیدن باتری و یا دیگر اجزای سخت افزاری آن نخواهد شد. در این شرایط حتی این امکان وجود دارد که باتری دستگاه شما به شیوه‌ای سریع‌تر از قبل هم شارژ شود. شما همچنین می‌توانید به منظور شارژ مجدد باتری دستگاه هوشمندتان از شارژرهای کم قدرت‌تر از محدوده‌ی تعیین شده برای آن نیز استفاده کنید. در این شرایط با توجه به میزان و شدت قدرت ارسالی توسط شارژر، زمان شارژ مجدد باتری دستگاه شما بیشتر به طول می‌انجامد. البته در برخی از شرایط هم ممکن است به دلیلی ناچیز بودن توان ارسال قدرت شارژر مد نظرتان، باتری دستگاه به هیچ عنوان شارژ مجدد نشود.

 

باور غلط شماره‌ی ۵: به منظور جلوگیری از خراشیدگی صفحه نمایش دستگاه خود حتما باید از برچسب‌های ضد خش استفاده کنید!

برچسب‌های ضد خش که امروزه میزان استفاده از آن‌ها بسیار گسترش یافته و قیمت مربوط به آن‌ها هم روز به روز در حال افزایش است در واقع یک لایه پلاستیک مقاوم و بسیار نازک است که بر روی صفحه نمایش دستگاه‌های هوشمند موبایلی نصب شده و از این طریق منجر به جلوگیری از خراشیدگی نمایشگر آن‌ها خواهد شد. اما به نظر شما در واقعیت استفاده از این برچسب‌های ضد خش تا چه اندازه موثر بوده و تا چه اندازه مورد نیاز است؟

7 باور غلط رایج در مورد دستگاه‌های هوشمند موبایلی که نگرانی های بی موردی را برای کاربران ایجاد می کنند

در شرایطی که از برچسب‌های ضد خش استفاده می‌کنید، اگر گوشی هوشمندتان با شیء سخت و تیزی برخورد داشته باشد که بتواند منجر به خراشیدگی صفحه نمایش آن شود مطمئنا از بروز خراشیدگی به نمایشگر دستگاه جلوگیری به عمل آمده و یا حداقل شدت آن کاسته خواهد شد. به بیان دیگر در این شرایط برچسب ضد خش پلاستیکی نصب شده بر روی صفحه نمایش دستگاه مانند یک پیش مرگ عمل می‌کند. بدون تردید استفاده از این برچسب‌ها در گوشی‌های هوشمند قدیمی‌تر که از نمایشگرهای آسیب‌پذیرتری داشتند، می‌تواند موضوعی کاربردی بشمار برود. اما استفاده از این برچسب‌ها در گوشی‌های مدرن‌ تر می‌تواند امری بی فایده باشد!

بسیاری از دستگاه‌های هوشمند مدرن کنونی که توسط کمپانی‌های بزرگ مربوطه طراحی و تولید می‌شود به طور پیش فرض از صفحه نمایش‌های ضد خش بهره‌مند هستند. برخی از محصولات مدرن‌تر هم از پنل‌های اختصاصی گوریلاگلاس به منظور حفاظت از صفحه نمایش خود استفاده می‌کنند. اگر دستگاه هوشمند شما به پنل گوریلاگلاس مجهز شده، علاوه بر اینکه در قبال خراشیدگی مقاوم خواهد بود در برابر ضربه هم مقاومت شایان توجه‌ای را به همراه خواهد داشت. همچنین اگر در خصوصیات صفحه نمایش دستگاه هوشمندتان عبارت Scratch Resistant را مشاهده کردید، بدانید که نمایشگر دستگاه شما به طور پیش فرض ضد خش طراحی شده است و دیگر نیازی به استفاده از برچسب‌های ضد خش وجود ندارد.

با این وجود بسیاری از کاربران علارغم توجه به ضد خش بودن پیش فرض صفحه نمایش دستگاه هوشمندشان ترجیح می‌دهند که از برچسب‌های ضد خش نیز استفاده کنند. از نظر ما در این شرایط واقعاً نیازی به استفاده‌ی مجدد از برچسب‌های ضد خش وجود ندارد. در حال حاضر بهترین و تضمینی‌ترین روش محافظت از نمایشگر دستگاه‌های هوشمند، تجهیز آن‌ها به پنل‌های گوریلاگلاس محسوب می‌شود.

 

باور غلط شماره‌ی ۶: اعداد و ارقام دوربین نشان دهنده‌ی کیفیت عملکرد بهتر آن است!

اعداد و ارقام مربوط به دوربین و عدد پیکسلی آن‌ها نه تنها برای گوشی‌های هوشمند یک باور غلط را ایجاد کرده‌اند، بلکه برای دوربین‌ها دیجیتال نیز همین باور اشتباه را در میان کاربران پدیدار ساخته‌اند. در واقع عدد بزرگ‌تر و بیشتر پیکسل در دوربین دستگاه‌های هوشمند دلیلی قطعی مبنی بر باکیفیت‌تر بودن آن‌ها محسوب نمی‌شود. دوربین و عملکرد آن از جمله خصوصیاتی است که می‌بایست به طور عملی نسبت به بررسی آن اقدام نمود. به عنوان مثال آیفون ۶ پلاس اپل را در نظر بگیرید که از سنسور دوربینی ۸ مگاپیکسلی بهره می‌برد. بر اساس بررسی‌های عملی انجام شده، عملکرد سنسور دوربین ۸ مگاپیکسلی آیفون ۶ پلاس اپل از بسیاری از گوشی‌های هوشمند بهره‌مند از سنسور دوربین‌های ۱۳ و حتی ۱۶ مگاپیکسلی هم بهتر بوده است. از اینرو در زمینه‌ی دوربین و کیفیت عملکرد آن نباید به اعداد و ارقام تکیه کنیم. متاسفانه در حال حاضر اغلب کاربران دستگاه‌های هوشمند معیار سنجش خود را با توجه به همین اعداد و ارقام در نظر می‌گیرند.

7 باور غلط رایج در مورد دستگاه‌های هوشمند موبایلی که نگرانی های بی موردی را برای کاربران ایجاد می کنند

یک مگاپیکسل برابر است با یک میلیون پیکسل! بنابراین عدد پیکسلی مربوط به هر سنسور دوربین، تعداد پیکسل‌های کلی تصویر ضبط شده توسط آن را نشان می‌دهد. به عنوان مثال اگر سنسور دوربین دستگاه شما ۸ مگاپیکسلی باشد، عکس و تصویر ضبط شده توسط آن از ۸ میلیون پیکسل واحد تشکیل خواهد شد. اما همیشه تعداد پیکسل بیشتر دلیل قطعی مبنی بر عملکرد با کیفیت‌تر دوربین نخواهد بود. کیفیت عملکرد دوربین دستگاه‌های هوشمند به سایر جنبه‌های طراحی آن‌ها نظیر اندازه‌ی روزنه یا اصطلاحا دیافراگم دوربین، نوع لنز دوربین، قابلیت‌های نرم افزاری آن، تدابیر پردازشی در نظر گرفته شده برای تصاویر ضبط شده توسط دوربین و … نیز بستگی دارد. بنابراین برای سنجش و مقایسه‌ی کیفیت عملکرد دوربین دستگاه‌های هوشمند موبایلی به هیچ عنوان به عدد پیکسلی مربوط به سنسور آن‌ها بسنده نکنید و کیفیت عملکرد دوربین دستگاه را در شرایط عملی مشاهده و بررسی نمایید.

 

باور غلط شماره‌ی ۷: گوشی‌های اندروید ویروسی شده و یا دچار تروجان می‌شوند!

از نظر فنی هیچ گوشی به واقع ویروسی نمی‌شود! حتی اگر گوشی شما توسط برخی از نرم افزارهای مخرب آلوده شود باز هم قابلیت گسترش آلودگی و انتقال آن به گوشی دیگری وجود نخواهد داشت. بدافزارها یا تروجان‌های اندروید وجود دارند، اما این برنامه‌ها به هیچ عنوان از سوی گوگل پلی عرضه نمی‌شوند و در فیلترینگ این سرویس حذف خواهند شد. همچنین همانطور که گفتیم اگر بنا به هر دلیلی یک بدافرار یا تروجان در گوشی شما نصب شد قابلیت تکثیر و گسترش عملکرد را نخواهد داشت، بنابراین به راحتی با حذف آن بدافزار مشکلات مربوط به آن نیز برطرف می‌شود.

7 باور غلط رایج در مورد دستگاه‌های هوشمند موبایلی که نگرانی های بی موردی را برای کاربران ایجاد می کنند

بنابراین اگر برنامه‌های مد نظرتان را مستقیما از سرویس گوگل پلی دانلود کنید، دستگاه هوشمندتان به هیچ عنوان دچار مشکلات مربوط به بدافزارها و … نخواهد شد. اما متاسفانه به دلیلی گسترش بیش از حد برنامه‌های اندرویدی هم اکنون منابع بسیار زیادی به منظور دانلود آن‌ها وجود دارند و استفاده از این منابع به طور غیر مستقیم می‌تواند دستگاه شما را خطر ابتلا به بدافزارها و تروجان‌ها قرار دهد. هرگاه در حین استفاده از سرویس گوگل پلی و برنامه‌های مربوط به آن با پیغام فوق که تصویر آن را مشاهده می‌کنید مواجه شدید، حتما گزینه‌ی Agree را انتخاب نمایید تا سرویس گوگل به طور اتوماتیک تمامی برنامه‌های نصب شده بر روی دستگاه هوشمند اندرویدی‌تان را بررسی کند تا نسبت به عدم وجود تروجان و بدافزار در آن‌ها اطمینان حاصل نماید.

منبع howtogeek

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • ارائه بروزرسانی اندروید ۶٫۰ مارشمالو در تاریخ ۵ اکتبر
  • چگونه از تصاویر تلفن خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم؟ [اندروید]
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    نُه − = 1