تلاش کوالکام برای رفع حرارت کنترل نشده‌ ی پردازنده اش: تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ کوالکام به زودی عرضه می‌شود

جمعه ۵ تیر ۱۳۹۴ ۱۷:۰۰
به این نوشته امتیاز دهید : 1

تلاش کوالکام برای رفع حرارت کنترل نشده‌ ی پردازنده اش: تراشه‌ی اسنپدراگون 820 کوالکام به زودی عرضه می‌شود

مطمئنا با کمپانی کوالکام و سری محصولات این شرکت آشنایی دارید و یا حداقل نام آن را در چیپ‌های (SoC) محصولات اندرویدی شنیده‌اید. کمپانی کوالکام مدت‌هاست که در زمینه‌ی طراحی و تولید تراشه‌های موبایلی فعالیت دارد و سری محصولات اسنپدراگون این شرکت از جمله شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین چپیست‌های موبایلی کنونی موجود در بازار به شمار می‌رود. با موبایل مگ همراه باشید.

آخرین سیستم روی یک چیپ تولید شده توسط این کمپانی آمریکایی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ بود که البته حرف و حدیث‌های بسیاری را به همراه داشت. دقیقا چند روز پس از عرضه‌ی رسمی این تراشه، اخبار مربوط به تولید حرارت بیش از اندازه و کنترل نشده‌ی آن از سوی منابع گوناگون خبری منتشر شد، اما کوالکام سریعا در قبال این امر موضع‌گیری کرد و مدعی شده که تراشه‌ی قدرتمند اسنپداگون ۸۱۰ به هیچ عنوان حرارت کنترل نشده‌ای را تولید نمی‌کند. اما کاملاً مشخص استکه این سیستم روی یک چیپست با پردازنده‌ای هشت هسته‌ای و فوق‌العاده قدرتمند با مشکل تولید حرارت بیش از اندازه و کنترل نشده مواجه خواهد شد.

تولید حرارت بیش از اندازه‌ی این تراشه در هنگامی رخ می‌دهد که خوشه یا مجموعه‌ی دوم هسته‌های پردازشگر آن که شامل چهار هسته‌ی Cortex A57 است وارد عمل می‌شوند. در این شرایط فرکانس کاری این هسته‌های پردازشگر قدرتمند به قدری افزایش می‌یابد که پردازنده‌ی دستگاه، حرارتی بیش از اندازه‌ای را تولید نموده و نهایتا این حرارت منجر به افت کیفیت عملکرد خود تراشه و سایر قطعات سخت افزاری آن خواهد شد. با این وجود هم اکنون گوشی‌های هوشمند متعددی به یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام مجهز هستند. به عنوان مثال می‌توانیم به گوشی هوشمند اکسپریا زد ۳ پلاس و یا وان ام ۹ اچ تی سی اشاره داشته باشیم. اما متاسفانه تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ در این محصولات هم مشکلات حرارتی منحصر به فرد خود را به وجود آورده است. مطلبی درباره ی مشکل داغ شدن اکسپریا زد ۳ پلاس نیز ارائه شده که می توانید مطالعه کنید.

تلاش کوالکام برای رفع حرارت کنترل نشده‌ ی پردازنده اش: تراشه‌ی اسنپدراگون 820 کوالکام به زودی عرضه می‌شود

کمپانی اچ تی سی به منظور رفع این مشکل طی بروز رسانی، فرکانس کاری پردازشگر Cortex A57 تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ را محدودتر کرد و بدین سبب از تولید حرارت بیش از اندازه و مضر توسط آن جلوگیری به عمل آورد. اما سونی همچنان با مشکل تولید حرارت چیپست اسنپدراگون ۸۱۰ در گوشی هوشمند اکسپریا زد ۳ پلاس دست و پنجه نرم می‌کند. سونی به تازگی رسما اعلام کرده که سخت در تلاش است تا این معضل ایجاد شده را طی بروز رسانی رفع کند که می توانید در رفع مشکل حرارتی اکسپریا زد ۴ و اکسپریا زد ۳ مطالعه کنید . بنابراین به طور کلی سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ علارغم قدرت عمل فوق‌العاده‌ای که به همراه داشته نتوانست چندان موفقیت‌های عظیمی را کسب نماید و به نوعی حتی کیفیت طراحی و تولید سیستم روی یک چیپ‌های کمپانی کوالکام را نیز زیر سوال برده است.

حال و بر اساس اطلاعات جدید منتشر شده به نظر می‌رسد که کوالکام در حال تلاش به منظور تولید و عرضه‌ی نسخه‌ی جدید سیستم روی یک چیپ‌های سری اسنپدراگون خود با نام اختصاصی اسنپدراگون ۸۲۰ است. طبق گزارشات ارائه شده، کوالکام هم اکنون طراحی اسنپدراگون ۸۲۰ را به طور تمام و کمال و با تدابیر دقیق و از پیش تعیین شده‌ای به اتمام رسانده و آماده‌ی تولید و عرضه‌ی گسترده‌ی آن است. بنا به این اطلاعات احتمالاً در آینده‌ی نه چندان دور شاهد استفاده‌ ی رسمی از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ در محصولات جدید کمپانی‌های سونی، اچ تی سی و … خواهیم بود.

سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ کوالکام از فرآیند تولید یا اصطلاحا لیتوگرافی ۱۴ نانومتری بهره‌مند خواهد شد. لیتوگرافی ۱۴ نانومتری در ابتدا از سوی سامسونگ و در طراحی تراشه اگزینوس ۷۴۲۰ مورد استفاده قرار گرفت و هم اکنون کوالکام نیز از این فرآیند تولید در تراشه‎ی جدید اسنپدراگون ۸۲۰ خود بهره می‌گیرد. شایان ذکر است که فرآیند تولید یا لیتوگرافی ۱۴ نانومتری به طرز چشمگیری منجر به بهینه‌سازی مصرف انرژی تراشه و همچنین افزایش بازده آن خواهد شد. به نظر می‌رسد که کوالکام در طراحی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ خود به مسائل مربوط به تولید حرارت کنترل نشده‌ی پردازنده‌ی آن توجه خاصی داشته و به شیوه‌ی فوق‌العاده دقیقی نسبت به کنترل این موضوع عمل کرده است.

تلاش کوالکام برای رفع حرارت کنترل نشده‌ ی پردازنده اش: تراشه‌ی اسنپدراگون 820 کوالکام به زودی عرضه می‌شود

اسنپدراگون ۸۲۰ همچنین از معماری اختصاصی ۶۴ Kyro کمپانی کوالکام بهره‌مند خواهد بود که به موجب آن فرکانس کاری هسته‌های پردازشگر مجموعه تا سقف ۳ گیگاهرتز هم قابل افزایش هستند. البته مجدداً خاطر نشان می‌شویم که این افزایش فرکانس کاری در تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ به هیچ عنوان منجر به تولید حرارت بیش از اندازه‌ی مجاز و مضر و نهایتا افت کیفیت عملکرد تراشه و سایر اجزای سخت افزاری آن نخواهد شد.

طبق اطلاعاتی که اکنون به دست آمده، کمپانی کوالکام قصد دارد که تا قبل از پایان سال جاری از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ خود رونمایی کند و احتمالا گوشی‌های هوشمند پرچمداری که در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی به بازار عرضه شوند قادر به بهره‌مند از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ خواهند بود. هم اکنون گفته شده که شیائومی هم قصد دارد پرچمدار جدید و بعدی خود را این سیستم روی یک چیپ قدرتمند مجهز سازد. در این بین اخبار و اطلاعاتی در رابطه با فعالیت‌های کمپانی سامسونگ نیز در این زمینه منتشر شده است. بدون تردید سامسونگ هم به منظور مقابله با کوالکام و سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ در آینده‌ی نزدیک از نسل جدید تراشه‌های قدرتمند سری اگزینوس خود رونمایی خواهد کرد. هم اکنون سیستم روی یک چیپ اگزنیوس ۷۴۲۰ سامسونگ که از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری بهره‌مند است در پرچمدار سال ۲۰۱۵ سامسونگ یعنی دو گوشی هوشمند گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۶ اج به کار گرفته شده و عملکردی فوق‌العاده جالب توجه را از خود نشان داده است. باید منتظر ادامه‌ی ماجرا و اخبار و اطلاعات بیشتر مربوط به تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ کوالکام و همچنین تراشه‌ی جدید سامسونگ باشیم.

منبع androidheadlines

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
 • توسعه تیم بهینه سازی اسنپدراگون ۸۲۰ برای گلکسی S7
 • چیپ پردازشی اسنپدراگون ۸۲۰ با بدافزارها مقابله خواهد کرد
 • 2 دیدگاه

  1. […] نکاتی که اسنپ دراگون ۸۲۰ و ۸۱۰ را از هم متمایز می کند، وجود مشکلات گرمایی در اسنپ دراگون ۸۱۰ است که در نسخه ی ۸۲۰ بهبود داده شده است. همچنین از مصرف […]

  2. […] نیز بوده است، زیرا اسنپدراگون ۸۲۰ هنوز عرضه نشده و اسنپدراگون ۸۱۰ نیز با مشکلات مختلفی روبرو بوده است. در مورد میزان حافظه رم اما اختلاف نظرها […]

  دیدگاه خود را بیان کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


  − 3 = دو