آیا اسنپدراگون ۸۲۰ می‌تواند ناجی کمپانی کوالکام باشد؟

یکشنبه ۷ تیر ۱۳۹۴ ۱۴:۰۰
به این نوشته امتیاز دهید : 0

آیا اسنپدراگون 820 می‌تواند ناجی کمپانی کوالکام باشد؟

با پیشرفت روز افزون دستگاه‌های هوشمند موبایل جای تعجبی وجود ندارد که شاهد پیشرفت اجزای سخت افزاری آن‌ها نیز باشیم. اما یکی از قطعات و اجزای سخت افزاری که طی چند سال اخیر با پیشرفت‌های جالب توجه‌ای مواجه شده و به نحوی قابلیت‌های عملکردی دستگاه‌های هوشمند موبایلی را دگرگون ساخته، مربوط به پیشرفت‌ سیستم روی یک چیپ‌های (SoC) به کار گرفته شده در این محصولات است.

هم اکنون تراشه‌هایی که در دستگاه‌های هوشمند موبایلی از آن‌ها استفاده می‌شود، قطعات الکترونیکی فوق‌العاده قدرتمندی هستند. به عنوان مثال سیستم روی یک چیپ اگزینوس ۷۴۲۰ سامسونگ یا اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام در حال حار دو نمونه از قدرتمندترین تراشه‌های موبایلی موجود در بازار به شمار می‌روند.

کمپانی کوالکام همواره در زمینه‌ی طراحی و تولید سیستم روی یک چیپ‌های موبایلی شرکتی فعال و کاملا شناخته شده به شمار می‌رفت. این شرکت از دیرباز در این زمینه شرکتی فعال بوده و تا کنون از تراشه‌های قدرتمندی همچون اسنپدراگون S4، اسنپدراگون S4 پرو و …. رونمایی کرده است. اما در میان محصولات این شرکت سری تراشه‌های اسنپدراگون رده ۸۰۰ آن محصولاتی کم نظیر و فوق‌العاده قدرتمند هستند. این سری از تراشه‌های کوالکام که شامل سیستم روی یک چیپ‌هایی همچون اسنپدراگون ۸۰۱، اسنپدراگون ۸۰۵، اسنپدراگون ۸۰۸ و اسنپدراگون ۸۱۰ می‌شوند از نظر قدرت عملکرد چیپست‌هایی منحصر به فرد و بسیار توانمند به شمار می‌روند.

اما آخرین و جدیدترین سیستم روی یک چیپی که توسط کمپانی کوالکام از آن رونمایی شد در عمل مشکلاتی را به همراه داشت. این تراشه که با نام اسنپدراگون ۸۱۰ به بازار عرضه شده از نظر اعداد و ارقام روی کاغذ محصولی بی‌نظیر و فوق‌العاده قدرتمند به شمار می‌رود، اما همین موضوع منجر شده که پردازنده‌ی این تراشه در شرایط عملکرد حقیقی با مشکلات خاصی مواجه گردد. سیستم روی یک چیپ اسنپئدراگون ۸۱۰ کوالکام تراشه‌ای ۶۴ بیتی است که پردازنده‌ای هشت هسته‌ای را به همراه دارد. هسته‌های پردازنده‌ی این تراشه در دو مجموعه یا دو خوشه‌ی متنوع دسته‌بندی شده‌اند. خوشه‎‌ی اول شامل چهار هسته‌ی پردازشگر Cortex A53 است که در شرایط بارگذاری اطلاعات معمولی از این خوشه یا مجموعه استفاده می‌شود. مجموعه‌ یا خوشه‌ی دوم هسته‌های پردازشگر تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ را چهار هسته‌ی قدرتمند Cortex A57 تشکیل می‌دهند که تنها در شرایط بارگذاری اطلاعات سنگین از این مجموعه استفاده خواهد شد. پردازنده‌ی گرافیکی به کار گرفته شده در تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام هم پردازنده‌ی بسیار قدرتمند Adreno 430 است.

سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ برای اولین بار در گوشی هوشمند جی فلکس ۲ کمپانی ال جی به کار گرفته شد و پس از آن این محصول توسط شرکت تایوانی اچ تی سی در پرچمدار سال ۲۰۱۵ این شرکت یعنی گوشی هوشمند وان ام ۹ نیز به کار گرفته شد. دیری نپایید که اخبار مرتبط با مشکلات عملکردی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ در تمامی منابع خبری گسترش یافت. بنا به اطلاعات منتشر شده، پردازنده‌ی این تراشه به دلیل فرکانس بالای کاری که داشته در شرایط بارگذاری اطلاعات سنگین حرارت بیش از اندازه‌ای را تولید می‌کرد. این امر سبب می‌شد که رفته رفته و با داغ شدن دستگاه و خود تراشه میزان بازده عملکردی آن به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.

اگرچه در این میان کمپانی اچ تی سی با ارائه‌ی به روز رسانی منحصر به فرد و محدود کردن فرکانس کاری هسته‌های پردازشگر Cortex A57 به کار گرفته شده در تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰  گوشی وان ام ۹ خود توانست مشکل تولید حرارت کنترل نشده‌ توسط این تراشه را حل کند، اما مشکل و معضل طراحی و عملکردی این سیستم روی یک چیپ همچنان ادامه دارد. نهایتا این امر سبب شد که سامسونگ هم تصمیم بگیرد تا پرچمداران سال ۲۰۱۵ خود را تنها در یک نسخه‌ی بهره‌مند از سیستم روی یک چیپ اختصاصی اگزینوس ۷۴۲۰ خود عرضه کند. پیش از این سامسونگ محصولاتی همچون گوشی هوشمند گلکسی اس ۵ خود را از نظر تراشه در دو نسخه‌ی متنوع عرضه می‌کرد که یکی از این نسخه‌ها از سیستم روی یک چیپ‌های برتر کمپانی کوالکام بهره‌مند می‌شدند. از اینرو با عدم تجهیز پرچمداران سال ۲۰۱۵ سامسونگ به تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ مشخص شد که سامسونگ هم نسبت به تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ دیدی منفی را پیدا کرده است و این موضوع ضرر دیگری برای کوالکام بود.

در سمت مقابل کمپانی ال جی هم در پرچمدار سال ۲۰۱۵ خود یعنی گوشی هوشمند جی ۴ از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام استفاده نکرد، بلکه به جای آن از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۰۸ با پردازنده‌ای شش هسته‌ای بهره گرفت. اگرچه ال جی و کوالکام مدعی شدند که تجهیز گوشی هوشمند جی ۴ ال جی به تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۰۸ هیچ ارتباطی با مشکلاتی حرارتی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ نداشته، اما بدون تردید استفاده از این تراشه در پرچمدار سال ۲۰۱۵ موضوعی شک و تردید برانگیز به شمار می‌رود. به طور کلی این موضوعات همگی دست به دست یکدیگر دادند تا کمپانی کوالکان اقتدار پیشین خود را از دست داده و به نوعی زیر سوال برود. حال باید منتظر اقدام بعدی کوالکام باشیم. بنا به اطلاعات به دست آمده این شرکت شناخته شده هم اکنون تقریبا مراحل طراحی پرچمدار جدید سیستم روی یک چیپ‌های خود یعنی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ را به پایان رسانده است و به زودی شاهد رونمایی رسمی از این تراشه‌ی قدرتمند خواهیم بود.

کوالکام در واقع با معرفی و عرضه‌ی سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ می‌بایست اقتدار پیشین خود را بازگرداند و به معضلات تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ پایان دهد. این کمپانی در رویداد MWC 2015 به طور رسمی از تیز مرتبط با سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ خود رونمایی کرد و اعلام کرد که این تراشه نسل جدید سیستم روی یک چیپ‌های هشت هسته‌ای به شمار می‌رود. طی چند روز گذشته هم اخبار و اطلاعاتی از سوی منابع خبری گوناگون منتشر شد که حاکی از بهره‌مندی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ از هسته‌های پردازشگر فوق‌العاده قدرتمند با فرکانس کاری ۳٫۰ گیگاهرتز بوده است. جالب است بدانید که حداکثر فرکانس کاری هسته‌های پردازشگر سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام ۲٫۵ گیگاهرتز بوده است و این موضوع سبب شده که این تراشه با مشکلات تولید حرارت کنترل نشده مواجه گردد. حال که اسنپدراگون ۸۲۰ از هسته‌های پردازشگر با فرکانس کاری ۳ گیگاهرتز بهره‌مند می‌شود، بدون تردید باید تدابیر دقیقی به منظور عدم بروز مشکلات حرارتی توسط هسته‌های پردازشگر آن در نظر گرفته شود.

بنا به اطلاعات ارائه شده از سوی کمپانی کولکام، سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ از هر نظر طراحی فوق‌العاده دقیق و حساب شده‌ای را به همراه خواهد داشت و در عمل هم تراشه‌ای بسیار توانمند خواهد بود. این سیستم روی یک چیپ باید به گونه‌ای خود را اثبات کند که بتواند مجددا هویت از دست رفته‌ی کوالکام را برای این شرکت بازسازی نماید. متاسفانه در حال حاضر دید عموم افراد و همچنین کمپانی‌های تولید کننده‌ی دستگاه‌های هوشمند موبایلی نسبت به شرت کوالکام تا حدی رو به سمت بدبینی پیش رفت است. بدون تردید با ادامه یافتن این روند میزان فروش و کسب درآمدهای شرکت کوالکام با افت چشمگیری مواجه خواهد شد. از اینرو سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ نقشی حیاتی برای شرکت کوالکام ایفا می‌کند. به نظر شما آیا این سیستم روی یک چیپ قادر خواهد بود که پایانی برای شک و تردیدهای مربوط به کمپانی کوالکام و کابوس مشکلات عملکردی تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ باشد؟

منبع androidheadlines

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
 • کوالکام Adreno 530 را معرفی کرد
 • اسنپدراگون۸۲۰ یازدهم آگوست منتشر نخواهد شد
 • 3 دیدگاه

  1. […] این قرار بود که کوالکام نسل جدید پردازنده های خود یعنی اسنپدراگون ۸۲۰ را در یازدهم آگوست منتشر کند اما به نظر می رسد طبق اعلام […]

  2. […] در نسل بعدی گلکسی اس خود یعنی گلکسی اس ۷ از پردازنده اسنپدراگون ۸۲۰ کوالکام بهره خواهد گرفت.به نقل ازمنابع کره ای آگاه […]

  3. […] اسنپدراگون ۸۲۰ قرار است سال آینده در اکثر گوشی های هوشمند ممتاز دنیا تعبیه و استفاده شود. شایعات اخیر نشان می دهد که شیائومی Mi 5 قرار است اولین گوشی هوشمندی باشد که از  اسنپدراگون ۸۲۰ استفاده خواهد کرد. قرار است شیائومی این گوشی جدید مجهز به  اسنپدراگون ۸۲۰ را در دسامبر (آذرماه) تولید کند. […]

  دیدگاه خود را بیان کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


  × هشت = 40