فناوری جالب تشخیص بارداری و نظارت بر دیابت توسط گوشی هوشمند

پنج شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴ ۲۱:۳۰
به این نوشته امتیاز دهید : 0

فناوری جالب تشخیص بارداری و نظارت بر دیابت توسط گوشی هوشمند

محققان موفق به توسعه ی  فیبر نوری قابل بکاری در گوشی های هوشمند شده اند که  قادر است طیف گسترده ای از آزمون های بیومولکولی از جمله تشخیص بارداری و یا نظارت بر دیابت را انجام دهد. با موبایل مگ همراه باشید.

این سنسور می تواند با کمک یک اپلیکیشن بر روی گوشی های هوشمند اجرا شود و نتایج را به صورت همزمان نشان دهد.

بر اساس گفته ی محققان دانشگاه هانوفر آلمان:

” هنگامی که نسخه ی نهایی این سنسور آماده ی عرضه برای گوشی های هوشمند شود به کاربران قابلیت نظارت بر انواع مختلف مایعات بدن، از جمله: خون، ادرار، بزاق، عرق و یا نفس کشیدن را خواهد داد”

این سنسور با استفاده از پدیده ی نوری رزونانس پلاسمون سطحی (SPR) که با تابیدن نور بر روی الکترون های یک سطح نازک باعث تکان خوردن آنها می شود، قادر خواهد بود تا ترکیب مایع یا حضور مولکولهای زیستی خاص و یا انواع گازها را تشخیص دهد.

در واقع این سنسور مانند یک آزمایشگاه کوچک بر روی گوشی هوشمند شما عمل خواهد کرد. در کاربرد پزشکی نیز می توان از قابلیت این سنسور بر روی GPS گوشی های هوشمند بهره برد تا در صورت لزوم فرد بیمار را به نزدیکترین داروخانه، بیمارستان و آمبولانس هدایت کند.

کاری که این سنسور به این سادگی توسط گوشی هوشمند انجام می دهد به حالت معمولی نیاز به تجهیزات بزرگ آزمایشگاهی شامل تشخیص نور و منبع نور دارد. خوشبختانه گوشی های هوشمند در حال حاضر هر دوی آنها را دارند و محققان قادرند با طراحی یک دستگاه مینیمال U شکل که شامل فیبر کابلی شکل به قطر  ۴۰۰ میکرومتر و با پوششی از نقره است، گوشی هوشمند را به این تکنولوژی مجهز کنند.

در طی آزمایشات متعدد عملکرد این تکنولوژی بر روی گوشی هوشمند با نتایج بدست آمده از تجهیزات آزمایشگاهی همتراز بوده است و این یک موفقیت در کسر هزینه و سایز ارائه شده برای چنین خدماتی تلقی می شود.

منبع NDTV Gadgets

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • ۱۰ گجت هوشمند جالب که با اتصال به گوشی فعالیت می‌کنند
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    هفت − = 6