مواردی که می توانیم از کنفرانس WWDC 2015 انتظار داشته باشیم

دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ۱۲:۳۰
به این نوشته امتیاز دهید : 0

بعد از ماه ها گمانه زنی در مورد کنفرانس WWDC 2015 اپل که امروز برگزار خواهد شد، در نهایت به روز موعود رسیدیم. این کنفرانس که از ماه ها پیش برنامه ریزی شده است، امروز ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه به وقت ایران آغاز خواهد شد. با موبایل مگ همراه باشید تا انتظارات از این کنفرانس را با هم مرور کنیم.

 

iOS 9

سیستم عامل جدید آی او اس اپل، یعنی iOS 9 که با نام Monarch کدگزاری شده است، تمرکز خود را بر روی کیفیت، پایداری، استحکام و امنیت بنا نهاده است. همچنین بسیاری از مشکلات و باگ های سیستم عامل iOS 8 نیز رفع شده است و مانند همیشه، برخی قابلیت های جدید را نیز با خود به همراه دارد.

اپل در این سیستم عامل، فونت دستگاه را به San Fransisco تغییر داده که این فونت، پیشتر در اپل واچ مورد استفاده قرار گرفته بود. همانطور که می دانید، فونت Helvetica تا به حال برای نسخه های قبلی سیستم عامل آی او اس مورد استفاده قرار می گرفت.

در کنار تغییر فونت، اپل تصمیم گرفته تا سیری را مانند اپل واچ، رنگارنگ تر کرده و جلوه بیشتری به آن ببخشید تا کاربران بتوانند راحت تر و جذاب تر از پیش با آن رابطه برقرار کرده و از آن استفاده نمایند.

مورد بعدی، اپلیکیشن Maps است. همانطور که مستحضر هستید، اپل در نهایت تصمیم گرفت تا نقشه گوگل را از سیستم عامل خود حذف کرده و نرم افزار اختصاصی نقشه خود را جایگزین آن نماید. این موضوع باعث درسرهای زیادی برای این کمپانی مشهور شد و به تبعات این مشکلات، مسئول قسمت طراحی آی او اس از کار خود کنار گذاشته شد. در این کنفرانس، اپل قصد دارد تا ویژگی ها و بهبودهایی که در نرم افزار Maps خود ایجاد کرده است را به کاربران معرفی نماید که از جمله آنها، می توان به Transit Directions اشاره نمود که به کاربران اجازه می دهد تا به مسیریابی توسط اتوبوس، تاکسی، قطار و دیگر سرویس ها بپردازند. البته متأسفانه، مسیریابی تنها در ۶ شهر آمریکا در دسترس خواهد بود.

و اما سرانجام، قابلیت Split-Screen در iOS 9 به آیپد راه پیدا خواهد کرد. توسط این امکان، کاربران می توانند از چند نرم افزار به صورت همزمان استفاده نمایند. به عنوان مثال، شما می توانید در یک پنجره به ویرایش فایل های Word بپردازید و در چنجره دیگر و به صورت همزمان، ایمیل های خود را چک کنید. اپل همچنین در حال کار بر روی قابلیتی است تا کاربران بتوانند دو پنجره همزمان از یک نرم افزار را در اختیار داشته باشند. به عنوان مثال، بتوانید دو تب همزمان باز در مرورگر سافاری را مشاهده نمایید.

همچنین برای اشخاصی که به زندگی الکترونیکی علاقه دارند، نرم افزار HomeKit طراحی شده است تا به وسیله آن، بتوانند لوازم منزل خود را کنترل نمایند.

بر اساس گزارشاتی که از نزدیکان شرکت اپل به گوش رسیده است، در iOS 9 بهبود هایی نیز در پشت پرده سیستم عامل صورت گرفته است که باعث می شود پایداری سیستم عامل به طرز قابل ملاحظه ای افزایش یافته و مشکلات و باگ های آن نیز برطرف شده است. از جمله این تغییرات، می توان به امکان Rootless بودن این سیستم عامل اشاره کرد که باعث بالا رفتن هرچه بیشتر امنیت آن شده و تا حدود زیادی، دسترسی به فایل های سیستمی را بیشتر از پیش غیر ممکن می سازد.

اپل همجنین زبان برنامه نویسی خود با نام Swift را نیز دچار تغییراتی کرده و با اضافه کردن کتابخانه نرم افزاری به آن، باعث شده است تا حدود ۸ مگابایت از حجم بیشتر اپلیکیشن ها به این دلیل کاهش پیدا کند.

اشخاصی که UDID دستگاه آنها به عنوان دولوپر ثبت شده باشند، می توانند امروز پس از برگزاری کنفرانس WWDC 2015 ، دستگاه خود را به ورژن بتای این سیستم عامل به روزرسانی کرده و از امکانات و قابلیت های آن استفاده نمایند. طبق گزارش مسئولان اپل، آیفون های بعد از ۴S ( شامل ۴S ) و آیپد های بعد از آیپد ۲ ( شمال آیپد ۲ ) می توانند به این سیستم عامل مهاجرت نمایند. سایر اشخاصی که UDID دستگاه آنها ثبت نشده است، باید تا پاییز و رونمایی از آیفون جدید منتظر بمانند.

مواردی که می توانیم از کنفرانس WWDC 2015 انتظار داشته باشیم

OS X 10.11

سیستم عامل جدید مک که با نام Gala کذگزاری شده است نیز تمرکز خود را بر روی پیاداری و کیفیت قرار داده است که باعث می شود تا سرعت پردازش اطلاعات، پایداری و امنیت دستگاه بیشتر از پیش شود. مانند iOS 9 ، سیستم عامل جدید مک، یعنی OS X 10.11 نیز دچار تغییرات گرافیکی زیادی نخواهد بود، اما بهبودهای کوچکی در این زمینه را به خود خواهد دید.

OS X 10.11 نیز به نظر می رسد مانند iOS 9 دچار تغییر فونت و مهاجرت به San Fransisco شود که باعث سازگاری هرچه بیشتر با آی او اس و اپل واچ می شود.

اپل برای این سیستم عامل، تفکرات و نقشه هایی را در سر می پروراند که متأسفانه تا به حال، تعداد زیادی از آنها به بیرون درز نکرده و مشخص نیست. متخصصان اپل در حال تست کنترل سنتر برای این سیستم عامل هستند که به وسیله آن، امکان تنظیم میزان روشنایی تصویر، میزان صدا، دسترسی به برخی کنترل های سیستم عامل و … را به کاربر می دهد.

مانند iOS 9، اپل قصد دارد تا قابلیت Rootless را نیز به سیستم عامل مک بیاورد تا امنیت آن را بیشز از پیش تأمین نماید.

سیستم عامل مک جدید به مانند نسخه پیشین، با الهام گیری از یکی از مناطق کالیفرنیا نامگذاری خواهد شد. دولوپرها می توانند نسخه بتا از این سیستم عامل را پس از کنفرانس دانلود نموده و سایر کاربران، باید احتمالا تا پاییز و رونمایی از نسخه عمومی منتظر بمانند.

سرویس موزیک اپل

موزیک همواره یکی از دغدغه ها و یک بخش مهم در کارنامه اپل محسوب می شود. این شرکت معروف آمریکایی، پس از شایعات زیادی که در این مدت مطرح شد، قصد دارد تا امروز از این سرویس خود رونمایی کند. این قابلیت به صورت پیشفرض از اپلیکیشن موزیک Beats استفاده می کند که اپل سال گذشته، آن را خریداری نمود.

این سرویس به صورت پیشفرض، سه ماه رایگان بوده و بعد از آن و در صورت نیاز، کاربران باید مبلغ ۱۰ دلار ماهیانه برای آن پرداخت نمایند.

منبع iClarified

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • روشن کردن قابلیت Low Power Mode [ آموزش آی او اس ۹ ]
  • آموزش استفاده از صفحه لاک و هوم در آیفون ۶ اس
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    شش × 8 =