با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس ۹ (iOS 9) اپل آشنا شوید

سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۰۵
به این نوشته امتیاز دهید : 0

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

شب گذشته کمپانی اپل در کنفرانس WWDC 2015 خود به طور رسمی از نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس خود رونمایی کرد. در طول این کنفرانس و طی رونمایی از آی او اس ۹ اپل مدعی شد که این سیستم عامل هم اکنون پیشرفته‌ترین سیستم عامل موبایلی موجود و ارائه شده در دنیای تکنولوژی محسوب می‌شود.

هنگامی که اپل از آی او اس ۸ رونمایی کرد، تغییرات گسترده‌ای را در آن نسبت به نسخه‌های پیشین سیستم عامل آی او اس شاهد بودیم و حال که این شرکت بزرگ از نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس خود یعنی iOS 9 رونمایی کرده، باز هم شاهد تغییرات جالب توجه‌ای در آن هستیم. ما در این مقاله قصد دارید که تمامی قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید سیستم عامل آی او اس ۹ را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. بنابراین با موبایل‌مگ همراه باشید.

 

پنجره‌های جداگانه و قابلیت مولتی‌تسکینگ پیشرفته‌تر

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

اپل نهایتا در آی او اس ۹ قابلیت مشاهده‌ و تعامل با چند پنجره‌ی اجرایی همزمان و مولتی‌تسکینگ را ارائه کرد. این قابلیت در سیستم عامل آی او اس ۹ اپل به شیوه‌ای متفاوت با تبلت‌های اندرویدی و رابط کاربری TouchWiz سامسونگ ارائه می‌شود. هم اکنون صفحات و پنجره‌های مربوط به برنامه‌های اجرا شده‌ی شما به راحتی و با استفاده از نوار ابزاری با نام اختصاصی Slideover می‌توانند به صفحه نمایش دستگاه شما اضافه شوند. همچنین برای هر یک از صفحات و پنجره‌های مجزا نواری در نظر گرفته شده که با استفاده از آن می‌توانید به تمامی محتوای هر یک از پنجره‌ای مد نظرتان دست پیدا کنید. در واقع در سیستم عامل آی او اس ۹ علاوه بر مشاهده‌ی رابط کاربری و صفحات دو برنامه‌ی مختلف در پنجره‌های گوناگون، به راحتی می‌توانید با هر یک از آن‌ها تعامل و ارتباط نیز برقرار کرده و از قابلیت‌های هر یک از برنامه‌های به طور جداگانه استفاده کنید. جالب است بدانید که با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید به ادغام‌سازی دو تصویر یا ویدئوی مختلف نیز بپردازید، اما این قابلیت تنها مختص آیچد ایر ۲ اپل و محصولات بعد از آن خواهد بود، چرا که به منظور انجام این اقدام دستگاه شما نیازمند چیپست و رمی قدرتمند است.

 

قابلیت Siri پیشرفته‌تر

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

دستیار سیستم عامل آی او اس اپل یعنی سیری (Siri) هم اکنون در نسخه‌ی جدید این سیستم عامل هوشمندتر و کاربردی‌تر شده است. در سیستم عامل آی او اس ۹ می‌توانید از دستیار صوتی دستگاه هوشمندتان درخواست‌های طولانی و جمله‌بندی شده‌ای را داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید طی جمله‌ای بلند از آن بخواهید که  به محض رسیدن شما به داخل اتومبیل‌تان، سیری به شما هشدار دهد که قبل از حرکت کردن فنجان چای خود را از روی داشبورد اتومبیل بردارید.

 

دستیار فعال یا Proactive Assistant اپل

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

اپل برای آی او اس ۹ دستیار یا قابلیتی جدید با نام اختصاصی Proactive Assistant را معرفی کرده است. واژه‌ی Proactive Assistant به معنای دستیار فعال بوده و به واقع می‌تواند به شیوه‌ای هوشمندانه یاری‌ رسان شده باشد. با استفاده از این قابلیت برخی از اقدامات به طور اتوماتیک و با توجه به سلیقه و پیشینه‌ی شما انجام می‌شود. به عنوان مثال اگر از افراد علاقمند به موسیقی باشید و همراه با استفاده از هندسفری و اتصال آن به آیفون خود به موسیقی گوشی دهید، دستیار فعالی شما این موضوع و عادت همیشگی‌تان را تشخیص داده و از این پس به محض متصل کردن کابل هندسفری به دستگاه هوشمندتان، حتی در شرایطی که صفحه نمایش دستگاه قفل باشد، برنامه‌ی مدیاپلیر دستگاه فعال شده و به پخش موسیقی می‌پردازد.

دستیار فعال یا Proactive Assistant اپل همچنین امکان جستجوی پیشرفته را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به عنوان مقال شما در محیط ارائه شده برای این قابلیت می‌توانید به دنیال تصویری خاص بگردید که در ماه ژوئن یا هر ماه دیکری نسبت به ضبط آن اقدام نموده‌اید. شایان ذکر است که دستیار فعال اپل و آی او اس ۹ به شیوه‌ای کاملا منحصر به فرد فعالیت می‌کنند و در هر دستگاهی به طور اختصاصی اجرا شده و به هیچ عنوان با اپل آی دی و یا هیچ موضوع دیگری ارتباطی ندارد.

 

قابلیت اپل پی و برنامه‌ی Wallet

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

در آی او اس ۹ برنامه‌ی Passbook با نام جدید Wallet شناخته خواهد شد. نسخه‌ی جدید این برنامه از کارت‌های اعتباری جدید و متنوع‌تری پشتیبانی می‌کند. اپل مدعی شده که تا پایان ماه آینده بیش از یک میلیارد فروشگاه خرده فروشی از قابلیت پرداخت الکترونیکی اپل پی یا پرداخت اپلی پشتیبانی به عمل خواهند آورد. به طور کلی با عرضه‌ی سیستم عامل آی او اس ۹ شاهد پیشرفت‌های بیشتری در زمینه‌ی تکنولوژی پرداخت الکترونیکی اپل نیز خواهیم بود.

 

نوت‌برداری پیشرفته با برنامه‌ی Notes

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

نوت‌برداری در سیستم عامل آی او اس ۹ به شیوه‌ای فوق‌العاده دقیق‌تر و با قابلیت‌های گسترده‌تر امکان‌پذیر خواهد بود. در محیط برنامه‌ی Notes سیستم عامل آی او اس ۹ شما می‌توانید علاوه بر نوشتن متن مد نظرتان به آن تصویر، ویدئو و …. اضافه کنید.

 

برنامه‌ی Apple Maps پیشرفته‌تر

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

رابط کاربری و قابلیت‌های برنامه‌ی Apple Maps یا همان نقشه‌ی اپلی در سیستم عامل آی او اس ۹ با تغییراتی همراه شده و هم اکنون قابلیت‌های جالب توجه‌ای به آن اضافه شده است یکی از مهم‌ترین این قابلیت‌ها مربوط به امکان نمایش اطلاعات حمل و نقل محل مد نظرتان است. برنامه‌ی Apple Maps به راحتی با قابلیت Siri در ارتباط بوده و طی همگام‌سازی انجام شده اطلاعات دقیق مربوط به سیستم حمل و نقل را در اختیارتان قرار می‌دهد. به عنوان مثال تصور کنید که به شهری مسافرت کرده‌اید و نمی‌دانید که نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به شما در چه فاصله‌ای از شما قرار دارد. در این شرایط شما می‌توانید از دستیار صوتی Siri در رابطه با نزدیک‌ترین ایستگاه متروی موجود سوال نمایید و سپس Siri ضمن تعامل با برنامه‌ی Apple Maps اطلاعات دقیق مربوط به نزدیک‌ترین ایستگاه مترو را در اختیارتان قرار خواهد داد.

 

برنامه‌ی News

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

در سیستم عامل آی او اس ۹ برنامه‌ی اختصاصی جدیدی با نام News ارائه می‌شود. همانطور که از نام این برنامه مشخص است، این ابزار رابطه‌ی مستقیمی با اخبار جدید دارد. محیط این برنامه فوق‌العاده زیبا و شیک طراحی شده با این وجود قابلیت‌های در آن ارائه شده که به کاربر اجازه می‌دهند رابط کاربری و بصری برنامه را بنا به سلیقه‌ی خود شخصی‌سازی کنند. در برنامه‌ی جدید News اپل شما می‌توانید به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اخبار مد نظرتان دست پیدا کنید.

 

فشرده‌تر بودن سیستم عامل آی او اس ۹

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

سیستم عامل آی او اس ۸ فضایی در حدود ۴٫۶ گیگابایت از حافظه‌ی داخلی دستگاه را اشغال می‌کند، اما در آی او اس ۹ این فضای اشغال شده به ۱٫۳ گیگابایت می‌رسد. مطمئنا این موضوع برای کسانی که از نسخه‌های با حافظه‌ی داخلی ۱۶ گیگابایتی دستگاه‌های هوشمند کمپانی اپل استفاده می‌کنند فوق‌العاده حائز اهمیت خواهد بود.

 

عملکرد سریع‌تر و مصرف انرژی بهینه‌تر

با قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید آی او اس 9 (iOS 9) اپل آشنا شوید

کمپانی اپل همواره به مسئله‌ی عملکرد دقیق، سریع و بدون دردسر سیستم عامل آی او اس خود اهمیت خاصی داده و این موضوع در نسخه‌ی جدید این سیستم عامل یعنی آی او اس ۹ هم مشاهده می‌شود. اگرچه هنوز نسخه‌ی نهایی سیستم عامل آی او اس ۹ اپل عرضه نشده، اما مشخص است که اپل تا آن هنگام سعی دارد که بهترین شرایط ممکن را برای نسخه‌ی جدید سیستم عامل خود فراهم آورد.

علاوه بر عملکرد سریع آی او اس ۹، نباید از مسئله‌ی مصرف انرژی کم و بهینه‌سازی شده‌ی آن نیز چشم‌پوشی کنیم. اپل در ای او اس ۹ به جنبه‌های عملکردی این سیستم عامل دقت خاصی داشته و بدین سبب با بهینه‌سازی عملکرد بسترهای نرم افزاری دستگاه به ویژه در شرایط “آماده به کار” یا Satandby میزان مصرف انرژی را کاهش داده است. علاوه بر این در آی او اس ۹ وضعیتی اختصاصی و جدید با نام Low-Power Mode تعریف شده که با استفاده از این وضعیت یا حالت ارائه شده، میزان مصرف انرژی باتری دستگاه به حداقل خواهد رسید. از این وضعیت می‌توانید در شرایط بحرانی به منظور دوام باتری دستگاه خود استفاده کنید.

منبع phonearena

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
 • روشن کردن قابلیت Low Power Mode [ آموزش آی او اس ۹ ]
 • آموزش استفاده از صفحه لاک و هوم در آیفون ۶ اس
 • 1 دیدگاه

  1. […] اخیر مشخص شده، این است که سیستم عامل های اندروید گوگل و آی او اس اپل بخش عمده ای از بازار گوشی های هوشمند را به خود اختصاص […]

  دیدگاه خود را بیان کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


  8 − = سه