چگونه با استفاده از آیفون خود به فیلمبرداری حرفه‌ای بپردازیم؟

پنج شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۲۷
به این نوشته امتیاز دهید : 1

چگونه با استفاده از آیفون خود به فیلمبرداری حرفه‌ای بپردازیم؟

فیلمبرداری با استفاده از دوربین دستگاه‌های هوشمند موبایلی هم اکنون به یکی از رایج‌ترین روش‌های ضبط ویدئو تبدیل شده است. در سمت مقابل پیشرفت تکنولوژی هم به گونه‌ای بوده که روز به روز سنسور دوربین گوشی‌های هوشمند بهتر و بهتر شده‌اند. هم اکنون بسیاری از گوشی‌های هوشمند موجود در بازار عملا می‌توانند تمامی قابلیت‌های یک دوربین نسبتا حرفه‌ای را در اختیار شما قرار دهند. اما به منظور فیلمبرداری حرفه‌ای‌تر و پیشرفته‌تر، به جز شرایط خاصی، شما نمی‌توانید به دوربین دستگاه‌های هوشمند موبایلی خود متکی شوید.

هنگامی که با استفاده از گوشی هوشمندتان قصد فیلمبرداری را داشته باشید، مشکلات خاصی پیش رویتان قرار می‌گیرند که نهایتا فرآیند فیلمبرداری حرفه‌ای را غیر ممکن می‌کنند. یکی از این مشکلات و عواملی که حتما شما هم با آن آشنا هستید مربوط به لرزش‌های دست فرد ضبط کننده‌ی تصویر است. به صورت کلی در فیلمبرداری حرفه‌ای نباید هیچ لرزش تصویری وجود داشته باشد.

از عوامل دیگری که مانع انجام یک فیلمبرداری حرفه‌ای با استفاده از دوربین گوشی هوشمندتان می‌شوند، می‌توان به مواردی همچون فوکوس‌های اشتباه و غیر حرفه‌ای لنز دوربین، عدم قدرت لنز دستگاه به منظور تصویربرداری بی عیب و نقص و کاملا حرفه‌ای و … اشاره داشت. اما در این بین روش‌هایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها شما قادر خواهید بود که از طریق گوشی هوشمندتان به بهترین شکل ممکن فیلمبرداری حرفه‌ای را تجربه کنید.

یکی از گوشی‌های هوشمندی که بدین منظور می‌تواند کارایی لازم را داشته باشد، سری محصولات آیفون اپل است. آیفون‌های اپل و به ویژه آیفون ۶ پلاس این کمپانی از نظر قدرت تصویربرداری محصولی فوق‌العاده به شمار می‌رود. قابلیت OIS یا “لرزشگیر اپتیکال تصویر” به کار گرفته شده در این گوشی هوشمند به شیوه‌ای فوق‌العاده دقیق برنامه‌ریزی شده و نهایتا نتیجه‌ای کاملا مطلوب را برای شما به همراه خواهد داشت.

ما در این مقاله قصد داریم روش‌ها و ترفندهایی را به شما عزیزان معرفی کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از دوربین آیفون خود به منظور انجام یک فیلمبرداری کاملا حرفه‌ای بهره بگیرید. روش‌ها و ترفندهای اشاره شده توسط ما شامل روش‌های سخت افزاری و نرم افزاری می‌شوند و ممکن است شما بتوانید به شیوه‌های مشابه از این تجهیزات در دستگاه‌های هوشمند اندرویدی نیز استفاده کنید. اما برنامه‌ها و قطعات سخت افزاری که در این مقاله نامبرده شده و نمایش داده می‌شوند مختص آیفون‌های اپل خواهند بود. اگر قصد دارید که با استفاده از آیفون خود تجربه‌ای از یک فیلمبرداری کاملا حرفه‌ای را داشته باشید با موبایل‌مگ همراه شوید.

 

استفاده از لنز دوربین‌های حرفه‌ای

هم اکنون اگر به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید، مطمئنا مجموعه‌ای از لنز دوربین‌های پیشرفته‌ و قابل نصب بر روی گوشی‌های هوشمند را خواهید دید. این لنز دوربین‌های پیشرفته که به عنوان لوازم جانبی فروخته می‌شوند، در واقع منجر به افزاریش قابلیت‌های لنز دوربین دستگاه هوشمندتان خواهند شد.

چگونه با استفاده از آیفون خود به فیلمبرداری حرفه‌ای بپردازیم؟

به طور کلی لنز دوربین آیفون ۶ یا آیفون ۶ پلاس اپل عملا فوق‌العاده است، اما اگر قصد تجربه‌ی یک فیلمبرداری کاملا حرفه‌ای را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از لنزهای اختصاصی و فوق‌ پیشرفته‌ی ارائه شده برای این محصولات استفاده کنید. لنز دوربین‌های جانبی با توجه به قابلیت‌های خاصی دسته‌بندی می‌شوند. شما در حین خرید این لنزها باید دقت داشته باشید که فیلمبرداری و سناریو مد نظرتان به چه نوع لنز دوربینی نیاز دارد. به عنوان مثال برخی از این لنزها قابلیت زوم کردن فوق‌العاده قدرتمندی را به همراه خواهند داشت و برخی دیگر منجر به افزایش زوایای دید و تصویربرداری سنسور دوربین می‌شوند. بنابراین در حین خرید لنز دوربین مجزا برای گوشی هوشمندتان حتما به سناریو فیلمبرداری و مطابقت آن با نوع لنزی که خریداری می‌کنید توجه داشته باشید.

 

استفاده از استدی کم (Steadicam)

استدی کم وسیله‌ایست که با استفاده از آن گوشی هوشمند شما بر روی آن جاسازی شده و لرزش‌های دست شما در حین فیلمبرداری به طور کمل خنثی می‌شوند. استدی کم‌ در فیلمبرداری فوق‌ حرفه‌ای به منظور تولید فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها نیز استفاده می‌شود، اما استدی کم مورد نظر ما دستگاهی کوچک‌تر است که به طور اختصاصی برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده است.

چگونه با استفاده از آیفون خود به فیلمبرداری حرفه‌ای بپردازیم؟

همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم یکی از شایع‌ترین دلایلی که در حین فیلمبرداری با استفاده از گوشی‌های هوشمند مانع ضبط ویدئوهایی حرفه‌ای می‌شود، مسئله‌ی لرزش دست فیلمبردار و نهایتا لرزش تصویر ضبط شده خواهد بود. استدی کم به شما اجازه می‌دهد تا فیلمبرداری خود را به شیوه‌ای فوق‌العاده دقیق، ثابت و بدون لرزش انجام دهید.

طراحی استدی کم‌ها به گونه‌ای انجام شده که وزن بسیار سبکی دارند. بنابراین ضمن استفاده از آن‌ها به هیچ عنوان احساس خستگی نخواهید کرد. با این وجود میزان کیفیت عملکرد استدی کم‌ها و همچنین سبک بودن و بهتر بودن طراحی آن‌ها رابطه‌ی مستقیمی با هزینه‌ی مد نظرتان خواهد داشت.

 

استفاده از برنامه‌ی GarageBand

پس از ضبط یک ویدئوی بی عیب و نقص مطمئنا باید صدا و عوامل صوتی ضبط شده در طول فیلمبرداری و سناریو را هم کنترل و ادیت نمایید. در غیر این صورت ویدئوی ضبط شده‌ی شما از نظر صوتی چندان حرفه‌ای نبوده و تنها تصویربرداری آن حرفه‌ای محسوب می‌شود. در سیستم عامل آی او اس برنامه‌ی GarageBand یکی از بهترین ابزارهای ادیت صوتی ویدئوهایی ضبط شده‌ی شما محسوب می‌شود.

چگونه با استفاده از آیفون خود به فیلمبرداری حرفه‌ای بپردازیم؟

علاوه بر ادیت عوامل صوتی موجود در ویدئو، با استفاده از برنامه‌ی GarageBand شما قادر خواهید بود که موسیقی و قطعات مربوط به سازهای گوناگونی را در بین ویدئوی خود جاسازی نمایید. این برنامه آوای بیش از ۱۵ ابزار دیجیتالی موسیقی را شبیه‌سازی می‌کند. به طور کلی برنامه‌ی GarageBand یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین برنامه‌های آی او اس موجود به منظور ویرایش و ادیت صوتی ویدئوهای مد نظرتان به شمار می‌رود. با این وجود در صورت تمایل می‌توانید از سایر ابزارهای این چنینی و یا برنامه‌های کامپیوتری اختصاصی ارائه شده بدین منظور هم استفاده کنید.

 

استفاده از برنامه‌ی iMovie

نهایتا و پس از ویرایش صوتی قطعه‌ی مد نظرتان می‌بایست مجددا کل ویدئوی ضبط شده‌ی خود را با استفاده از برنامه‌ی حرفه‌ای همجون iMovie ویرایش و ادیت نمایید. با استفاده از این برنامه می‌توانید جلوه‌های خاصی و پیشرفته‌ای را به ویدئوی خود اضافه کنید و نهایتا سناریو فیلمبرداری خود را از نظر بصری کاملا حرفه‌ای‌تر جلوه دهید.

چگونه با استفاده از آیفون خود به فیلمبرداری حرفه‌ای بپردازیم؟

آیفون‌های اپل برنامه‌ی ادیتور یا ویراستان ویدئوی اختصاصی خود را به همراه دارند، اما استفاده از این برنامه با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود که شما را از دستیابی به ویدئویی تمام حرفه‌ای باز می‌دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم که به منظور ویرایش نهایی ویدئوی ضبط شد‌ی خود از ابزارهای حرفه‌ای‌تری همچون iMovie استفاده کنید. در محیط این برنامه می‌توانید برای بخش‌هایی از ویدئوی خود فیلترهای خاصی را در نظر بگیرید و یا به ویدئوی خود لوگو و انیمیشن اضافه کنید. مطمئنا بدین منظور می‌توانید از برنامه‌های اختصاصی ویرایش ویدئوی ارائه شده برای کامپیوترها نیز استفاده کنید، اما اگر قصد دارید که تنها با استفاده از آیفون خود از ویدئوی حرفه‌ای نهایی خود خروجی دریافت کنید، بهتر است از برنامه‌ی iMovie استفاده نمایید.

منبع howtogeek
برچسب ها

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • آموزش بهینه سازی مصرف باتری گوشی‌های ویندوزفون [قسمت دوم]
  • آموزش تغییر آیتم های Quick Actions در ویندوزفون
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    1 + دو =