آموزش انکریپت تلفن و قرار دادن قفل سیم کارت

دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ ۱۱:۰۰
به این نوشته امتیاز دهید : 1

آیا تاکنون تلفن هوشمند خود را کدگذاری – یا اصطلاحا انکریپت – کرده اید؟ اگر نه، ریسک از دست دادن آن ها پس از دزدیده شدن تلفن را به جان خریده اید. کدگذاری دیتا در بسیاری از موارد بسیار ساده انجام می شود و در صورت به سرقت رفتن موبایل، امکان دسترسی به اطلاعاتتان را از سارقان خواهد گرفت. برای این کار تنها به اپلیکیشن مناسب جهت این کار نیاز دارید، البته اکثر سازندگان این قابلیت را به صورت پیش فرض در تلفن های هوشمند خود قرار داده اند.

در ادامه مقاله با موبایل مگ همراه باشید.

امن کردن تلفن هوشمند؛ به سادگی و سهولت، حتما این کار را انجام دهید

با این همه گزارش سرقت تلفن های همراه و از طرفی هکرهای ماهر، خطر از دست دادن اطلاعات به قدری بالا رفته است که قرار دادن یک قفل ساده – پین، الگو و یا رمز عبور و اثر انگشت – را برای کاربران کاملا ضروری کرده است. برای استفاده از این روش های امنیتی اکثر سیستم عامل ها امکانات متعددی را فراهم آورده اند.

آموزش انکریپت تلفن و قرار دادن قفل سیم کارت

در اندروید کافیست به مسیر Settings > Security > Screen security رفته و گزینه Screen Lock را انتخاب کنید. حال می توانید از روش های مختلفی نظیر اسلاید، الگو، پین کد، رمز عبور  و در نهایت تشخیص چهره استفاده کنید. یکی از این موارد را بر حسب راحتی خود در آنلاک کردن تلفن انتخاب نمایید.

اگر از ویندوزفون استفاده می کنید، به بخش Settings > Lock screen > Password رفته و این قابلیت را به حالت On در آورید. حال با انتخاب رمز عبور مورد نظر – که باید شامل عدد باشد – تلفن شما امن تر از قبل خواهد شد. این رمز عبور می تواند بیشتر از ۴ عدد نیز باشد.

آموزش انکریپت تلفن و قرار دادن قفل سیم کارت

کاربران آیپد و آیفون باید به بخش Setting > Passcode مراجعه کرده و گزینه Turn Passcode On را انتخاب کنند. پس از انتخاب رمز عبور مورد نظرتان همیشه جهت آنلاک دستگاه باید آن را وارد نمایید. اما اگر از بلک بری استفاده می کنید، اول از همه باید بگوییم امکان هک شدن این دستگاه ها بسیار کم است و امنیت یکی از نکات مثبت آن ها به شمار می رود. با این حال جهت استفاده از رمز عبور باید به بخش Settings > Security and Privacy > Device Password مراجعه کرده و این امکان را به راحتی فعال نمایید.

قفل کردن سیم کارت امنیت شما را بیش از پیش خواهد کرد

اخطار مهم: بدون دانستن پین کد سیم کارت که توسط اپراتور به شما ارائه شده، اقدام به قفل کردن آن نکنید!

پین کد و همچنین اسلاید از جمله قابلیت های امن کردن تلفن های هوشمند هستند. اما با قفل گذاشتن بر روی سیم کارت امنیت خود را چند قدم جلوتر خواهید برد. این کار از دسترسی بدون مجوز به تماس های تلفنی را غیر ممکن می سازد. لازم به ذکر است با این کار بخش های دیگر تلفن قفل نخواهند شد و اگر بخواهید تلفن خود را جهت بازی به فرد دیگری قرض دهید، دیگر نگران شیطنت های او در بخش تماس نخواهید شد.

کاربران اندروید جهت فعال کردن این قابلیت باید به بخش Settings > Security > SIM card lock رفته و آن را به سادگی و به کمک گزینه Set up SIM Lock فعال نمایند. در صفحه بعد گزینه Lock SIM Card را در حالت On قرار دهید. قبل از قفل گذاشتن بر روی سیم کارت، باید پین کد اولیه آن را وارد نمایید تا عملیات نهایی گردد.

اگر از کاربران iOS هستید، در آیفون به بخش Settings > Phone > SIM PIN و در آیپد خود به بخش  Settings > Cellular Data > SIM PIN رفته و پس از وارد کردن پین کد اپراتور سیم کارت، آن را قفل گذاری نمایید.

این عملیات در ویندوز فون از طریق بخش Settings > Applications > Phone انجام می شود و با فعال کردن قابلیت مربوطه می توانید بخش سیم کارت را قفل گذاری و امن نمایید.  حال در تلفن خود – با هر سیستم عاملی – دو پین کد خواهید داشت؛ اولی برای آنلاک تلفن و دیگری برای سیم کارت – آن ها را به خوبی به خاطر بسپارید.

آموزش انکریپت تلفن و قرار دادن قفل سیم کارت

برای دستگاه های بلک بری در پایین منو به بخش Settings > Security and Privacy > SIM Card بروید و گزینه مربوط به قفل گذری سیم کارت را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است بدانید که حالا دو پین کد دارید؛ یکی مختص محافظت از خود سیم کارت و دیگری برای بخش تماس. فراموش کردن این دو رمز می تواند برای فرد مشکلات فروانی را به وجود آورد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم هر دو پین کد را یه مشابه هم انتخاب نمایید.

و اما کدگذاری یا انکریپت اندروید، آیفون یا ویندوزفون

دو روش قفل گذاری بالا کاملا کاربردی و مناسب هستند اما برای به نهایت رساندن امنیت در تلفن هوشمند خود باید با مفهومی به نام کدگذاری یا همان انکریپشن آشنا باشید؛ امن ترین روش محافظت از اطلاعات در هر دستگاه و سیستم عاملی. حتی اگر سارق تلفن شما نتواند پین کد را پیدا کند، یا الگو آنلاک را به لطف اثر انگشت شما بر روی صفحه تشخیص دهد، باز هم با وصل کردن یک کابل یو اس بی قادر به استخراج بخش قابل توجهی از اطلاعات شما خواهد بود. چگونه؟ مهم نیست…

انکریپت یا کدگذاری تلفن از دسترسی افراد بدون در اختیار داشتن پین کد به دیتا ذخیره شده در تلفن جلوگیری می کند. در وافع هیچ دلیلی جهت انکریپت نکردن تلفن وجود ندارد!

انکریپت دیتا در اندروید

انکریپ دیتا در این سیستم عامل محبوب در بخش قرار دادن رمز عبور و قفل قرار نگرفته است، اما به محض فعال شدن در این لیست گنجانده خواهد شد. لازم به ذکر است پس از کدگذاری، اگر رمز عبور خود را فراموش کنید، یا کسی تلفن را به سرفت ببرد و رمز را نداند، دسترسی به هرگونه فایل و اطلاعاتی غیر ممکن خواهد بود. در واقع تنها رمز عبور است که می تواند انکریپت را دیکریپت کند.

آموزش انکریپت تلفن و قرار دادن قفل سیم کارت

جهت کدگذاری دستگاه اندرویدی خود، باید اول حتما از رمز عبور برای آنلاک استفاده کرده باشید (آموزش این کار در ابتدای مقاله داده شد). همچنین از آنجایی که فرایند انکریپت وقت گیر و باتری خور است، حتما تلفن خود را به شارژر اتصال دهید. به بخش Settings > Security > Encryption > Encrypt Phone بروید. توضیحات را حتما با دقت مطالعه کرده و مطمئن شوید با قاعده آن کاملا آشنا هستید. گزینه Encrypt Phone را انتخاب کرده و منتظر بمانید. این فرایند زمان زیادی طول خواهد کشید و در این بین نمی توانید با تلفن همراه خود کار کنید.

معمولا این کار اصلا از سرعت تلفن شما نمی کاهد و همچون همیشه می توانید با تلفن کار کنید، با این حال گزینه غیر فعال کردن انکریپشن همیشه در بخش تنظیمات وجود دارد. با این حال غیرفعال کردن انکریپت پس از فعال سازی را اصلا پیشنهاد نمی کنیم!

انکریپت دیتا در سیستم عامل iOS

پس از قرار دادن رمز عبور در آیفون و آیپد، اطلاعات خود به خود انکریپت خواهند شد و دسترسی بدون رمز غیر ممکن می گردد؛ به نظر شما این یک برتری به نسبت اندروید است یا خیر؟

انکریپت بلک بری

کدگذاری این سیستم عامل نیز همچون دیگر سیستم ها به سهولت انجام می گردد. به بخش Settings > Security > Encryption رفته و به سادگی این قابلیت را فعال نمایید.

باز هم می گوییم، با فراموش کردن رمز عبور خود، دیگر هرگز به اطلاعات و دیتا دسترسی پیدا نخواهید کرد. امنیت بالای این روش نیز به همین خاطر است. امیدواریم از این مقاله نهایت بهره را برده باشید. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع makeuseof
برچسب ها

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


× 2 = چهار