۶ نکته و ترفند برای عکاسی بهتر با موبایل

دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ ۱۰:۱۵
به این نوشته امتیاز دهید : 0

در چند سال اخیر با افزایش کیفیت دوربین گوشی های هوشمند، علاقه کاربران به عکاسی با این ابزارها نیز به طور چشمگیری افزایش یافته است. گوشی های هوشمند در حال حاضر به شکل قابل ملاحظه ای جایگزین بسیاری از دوربین های عکاسی قدیمی شده اند، چیزی که تا چند سال قبل اصلا نمی توانستیم انتظارش را داشته باشیم. در ادامه با موبایل مگ همراه باشید.

مطمئنا گوشی های هوشمند درهای تازه ای به روی ثبت خاطرات باز کرده اند و هر روزه میلیون ها کاربر تعداد بسیار زیادی عکس جدید تهیه می کنند. اما آیا شما به عنوان یک کاربر گوشی هوشمند، به نحوه صحیح عکاسی با این ابزار و نکاتی که می توانند باعث هر چه بهتر شدن کیفیت عکس های ثبت شده شوند، آشنایی دارید؟

6 نکته و ترفند برای عکاسی بهتر با موبایل

البته آموزش عکاسی برای همگان کاری بسیار سخت می باشد، زیرا عکاسی مهارتی است که با تمرین و ممارست بسیار و صرف وقت طولانی، بدست می آید. هر بار که شما شاتر دوربین را رها می کنید، فاکتورها و عوامل متعددی در کیفیت نهایی عکس ثبت شده تاثیرگذار خواهند بود و ذکر این نکته هم ضروری است که هر کاربری در عکاسی، سبک مخصوص به خودش را دارد. با این حال راه های ساده ای وجود دارد که بدون نیاز به صرف وقت زیاد می توانید کیفیت عکس های تهیه شده با گوشی هوشمند خود را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش دهید.

کمپانی ال جی، که گوشی های هوشمند پرچمدار این شرکت از دوربین های قدرتمندی برخوردار می باشند، اقدام به انتشار یکسری نکات و ترفندهایی نموده است که به شما کمک خواهد کرد تا عکس هایی زیبا و منحصر به فرد، با گوشی هوشمند خود ثبت کنید. البته این نکات بر مبنای محصولات ال جی ارائه شده است، اما در هر دوربین دیگری نیز می توان آن ها را اعمال کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی بر این نکات و ترفندها داشته باشیم.

عکاسی از بالا

همانطور که ال جی اشاره کرده است، شما می توانید با بالاتر بردن گوشی هوشمند خود (به ویژه در هنگام تهیه عکس های سلفی) عکس هایی بسیار زیباتر ثبت کنید و اگر قصد تهیه عکس سلفی دارید با رعایت این نکته ساده، غبغب شما دیگر در عکس نمایان نخواهد بود و می توانید یک تصویر بسیار استانداردتر تهیه نمایید. البته با راه های دیگری غیر از بالا بردن دوربین هم می توان به تصاویر مطلوبی از این حیث دست یافت اما تجربه نشان داده است که نگاه کردن با بالا در هنگام عکاسی باعث کشیده شدن پوست گردن و صورت شخص شده و چین و چروک کمتری در عکس قابل مشاهده خواهد بود.

6 نکته و ترفند برای عکاسی بهتر با موبایل

اگر به هیچ عنوان نمی توانید دوربین را بالا ببرید، مثلا در هنگامی که سوژه ای در پشت سرتان وجود دارد که نمی خواهید آن را از دست بدهید، در این صورت به جای بالا بردن دوربین می توانید شانه های خود را کمی پایین آورده و چانه خود را هم کمی جلوتر بیاورید تا نکاتی که پیشتر به آن اشاره کردیم تا حدودی رعایت شوند.

سرعت شاتر را تغییر دهید

این نکته، از جمله مواردی است که بیشتر کاربران به آن اهمیت نمی دهند ولی تغییر صحیح سرعت شاتر می تواند تغییر بسیار زیادی در کیفیت نهایی تصویر ثبت شده ایجاد نماید. نحوه تغییر سرعت شاتر، به میزان روشنایی محیط و همچنین به افکتی که قصد اعمال آن در عکس دارید، بستگی دارد. اجازه دهید ابتدا توضیح دهیم که سرعت شاتر چگونه بر کیفیت عکس تاثیر می گذارد.

6 نکته و ترفند برای عکاسی بهتر با موبایل

در واقع سرعت شاتر تعیین می کند که سنسور دوربین چه مدت در معرض نور قرار بگیرد و یا به عبارت دیگر زمان نوردهی چقدر باشد. هر چقدر سرعت شاتر بیشتر شود، تصویر ثبت شده واضح تر بوده و جزئیات بیشتری در آن دیده می شود. البته بالاتر بردن سرعت شاتر ایجاب می کند که مقدار ISO را نیز افزایش دهید (در این مورد در ادامه بیشتر توضیح می دهیم).

کم کردن سرعت شاتر نیز باعث می شود تا تصاویر نرم تری از سوژه های متحرک ثبت شود و میزان نویز در این گونه تصاویر کاهش یابد. البته باید بسیار مراقب باشید، زیرا کاهش بیش از حد سرعت شاتر باعث اعمال افکت موشن بلور (حالت تار بودن سوژه های متحرک) در تصویر خواهد شد. در سرعت های پایین شاتر بهتر است از سه پایه استفاده کنید و یا با ثابت کردن دوربین در یک موقعیت، لرزش دست را به حداقل برسانید.

قانون یک سوم ها

ترکیب بندی، ترکیب بندی، ترکیب بندی! با وجود اینکه ثبت یک عکس زیبا و استاندارد به فاکتورها و عوامل زیادی بستگی دارد اما مطمئنا اگر از هر عکاس حرفه ای در این خصوص سوال کنید، به شما خواهد گفت که ترکیب بندی در عکاسی مهمترین بخش می باشد. در هنر عکاسی، روش های ترکیب بندی بسیار پیشرفته ای وجود دارد، اما اساسی ترین روش که می توان گفت همواره می توان با رعایت آن عکس های بهتر و استانداردتر ثبت نمود، به قانون یک سوم ها معروف می باشد.

6 نکته و ترفند برای عکاسی بهتر با موبایل

مفهوم این ترکیب بندی بسیار ساده می باشد. در این روش، هر یک از اضلاع کادر دوربین به ۳ قسمت مساوی تقسیم می شود و با این کار ۹ مستطیل هم اندازه تشکیل خواهد شد. پس از این که این تقسیم بندی را بر روی کادر دوربین مجسم کردید، کافی است تا سوژه عکاسی خود را در یکی از گوشه های مستطیل وسط تنظیم کنید (در یکی از چهار نقطه تقاطع خطوط افقی و عمودی). با اعمال این روش بسیار ساده، تصاویر بسیار زیبا می توانید خلق کنید، البته باید به این نکته هم دقت کنید که اگر فضای اطراف سوژه خالی باشد، با این کار فضای مرده زیادی در یک تصویر جمع خواهد شد. پس سعی کنید تا در فضای اطراف سوژه اصلی، سوژه ها و مناظر دیگری نیز قابل مشاهده باشند.

با مفهوم ISO آشنا شوید

آیا می دانید ISO در عکاسی به چه معناست؟ ممکن است در ابتدا فکر کنید که این عبارت یک مفهوم بسیار پیچیده در عکاسی می باشد، ولی این طور نیست. ISO در واقع بیانگر میزان حساسیت سنسور دوربین (و یا فیلم) به نور می باشد. هر چقدر مقدار ISO کمتر باشد، دوربین نور کمتری را جذب خواهد کرد. کاهش این مقدار معمولا بدین معنا خواهد بود که باعث زمان نوردهی افزایش یابد (مگر اینکه قصد اعمال افکتی خاص را داشته باشید) و در کل، میزان نویز تصویر کمتر خواهد بود.

6 نکته و ترفند برای عکاسی بهتر با موبایل

با افزایش مقدار ISO نویز تصاویر کمی افزایش می یابد ولی می توان با افزایش سرعت شاتر و همچنین افزایش روشنایی تصویر تا حدودی این مشکل را برطرف کرد.

بیشتر گوشی های هوشمند امروزه در برنامه دوربین خود از حالت دستی نیز پشتیبانی می کنند، اما اگر به هر دلیلی در گوشی شما این قابلیت وجود ندارد می توانید از برنامه های دوربین دیگری که از این ویژگی بهره مند بوده و به وفور در پلی استور گوگل موجود می باشند استفاده نمایید.

برخی اوقات از پانوراما هم استفاده کنید

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که بخواهید از یک منظره زیبا عکس بگیرید اما کل سوژه در داخل کادر جا نمی گیرد. در اینگونه موارد چاره کار استفاده از ویژگی پانوراما می باشد که در واقع چندین عکس متوالی از سوژه را ثبت کرده و با به هم چسباندن آن ها تصویری بزرگ تر را شکل می دهد. روند تولید این گونه تصاویر قبلا بسیار پیچیده بود ولی در حال حاضر اغلب گوشی های هوشمند قادرند تا به راحتی تصاویر پانوراما را برای شما تهیه کنند.

6 نکته و ترفند برای عکاسی بهتر با موبایل

حالت HDR

تصاویر HDR نیز همانند عکس های پانوراما پیش از این با روش های بسیار پیچیده تهیه می شد. اصول تهیه این عکس ها عبارت از ثبت چندین عکس مختلف از یک موقعیت یکسان، با میزان نور دهی های متفاوت و در نهایت استفاده از نرم افزاری مانند فوتوشاپ برای ادغام این تصاویر می باشد.

اما همانطور که اشاره کردیم، بیشتر گوشی های هوشمند امروزی همه این کارها را خود انجام می دهند و به سادگی قادر به تهیه عکس های HDR هستند. پس بهتر است سراغ تنظیمات دوربین خود بروید و به دنبال این ویژگی بگردید تا در صورت پشتیبانی گوشی هوشمندتان از این قابلیت، عکس هایی خاص و منحصر به فرد را ثبت نمایید.

6 نکته و ترفند برای عکاسی بهتر با موبایل

ویژگی HDR در مواقعی که کنتراست نوری زیادی در کادر عکاسی وجود داشته باشد، مثلا زمانی که شما داخل اتقاق و جلوی پنجره قرار گرفته اید و نور منظره بیرون پنجره به مراتب بیشتر از فضای داخل اتاق می باشد، بسیار مفید بوده و باعث ثبت تصاویری زیبا خواهد شد.

منبع androidauthority
برچسب ها

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • تصویری جدید از سونی اکسپریا زد۵ و زد۵ کامپکت فاش شد
  • موبایل های پرچمدار مایکروسافت در کنفرانسIFA رونمایی می شوند
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    5 − = دو