شخصی سازی و یا حذف قابلیت ویرایش خودکار در اندروید

سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۵:۰۰
به این نوشته امتیاز دهید : 0

قابلیت ویرایش خودکار – یا همان Autocorrect – تایپ کردن کاربران را ساده تر از قبل کرده است. دیگر احتمال ارسال اشتباهات تایپی به دوست یا همکارمان به صفر رسیده است و همچنین مشکلات گرامری را باید به فراموشی سپرد. البته این مورد بیشتر در زبان انگلیسی احساس می شود اما به هر حال در حال گسترش است و به زودی فراگیر خواهد شد.

با این حال، قابلیت ویرایش خودکار مشکلات خاص خود را نیز شامل می شود و گاهی اوقات ممکن است مواردی بدتر از یک اشتباه تایپی ارسال گردد! تنها یک جست و جوی سریع در گوگل می تواند گاف های بزرگ این قابلیت را به اطلاعتان برساند، گاف هایی که در واقع توسط قابلیتی کاربردی به وجود می آیند. یکی از این اتفاقات وحشتناک را می توانید در تصویر زیر ببینید؛ یک سوء تفاهم بزرگ!

شخصی سازی و یا حذف قابلیت ویرایش خودکار در اندروید

متاسفانه گاهی قابلیت ویرایش خودکار، کلماتی را تغییر می دهد که در واقع درست هستند و نیازی به ویرایش ندارند (اتفاقی که دقیقا در تصویر بالا رخ داد). گاهی نیز کلماتی که اهمیتی ندارند را کاملا کپیتالایز – بزرگ کردن تمام حروف انگلیسی – می کنند. اینجاست که اکثر کاربران عصبی می شوند و ترجیح می دهند Auto Correct را به کلی غیر فعال نمایند.

غیر فعال کردن حالت ویرایش خودکار

بهترین راه جهت مقابله کامل با این قابلیت نه خیلی خوب و نه خیلی بد، غیر فعال کردن آن است. ممکن است بگویید این کار پاک کردن صورت مسئله است، که واقعا هم همینطور به نظر می رسد. اما در یک کلام بهتر از این است که به یک باره و اشتباها به فردی بگویید که می خواهید او را ترک کنید!

شخصی سازی و یا حذف قابلیت ویرایش خودکار در اندروید

نحوه غیر فعال کردن این حالت در اکثر تلفن های هوشمند مشابه است و تفاوت های جزئی دارد. به عنوان مثال در تلفن های اندرویدی – نکسوس ۵ با اندروید خام – باید به بخش Settings > Language & input > Google Keyboard بروید، یا بر روی علامت ویرگول انگلیسی – , – لمس طولانی نمایید. سپس در پنجره کوچکی که باز می شود و در آن گزینه Google KeyBoard Setting را انتخاب کنید.

شخصی سازی و یا حذف قابلیت ویرایش خودکار در اندروید

در منوی جدیدی که باز می گردد به دنبال عبارت Text Correction بگردید و وارد این بخش شوید. حالا با لیستی از امکانات ریز و درشت جهت شخصی سازی قابلیت ویرایش خودکار روبرو خواهید شد.

در ادامه با بررسی بیشتر این گزینه ها همراه موبایل مگ باشید.

گزینه ها

قبل از این که بخواهید این قابلیت را به کلی غیر فعال کنید، باید بدانید که گوگل سطح ها خاصی برای ویرایش هوشمند کیبورد خود تعیین کرده است. اگر واقعا با این قابلیت مشکل جدی دارید، امکان دارد سطح حساسیت روی گزینه Very Aggressive قرار گرفته باشد و یا Aggressive. حالت حساسیت Modest – متعادل – معمولا برای کاربران عادی مناسب و ایده آل است.

شخصی سازی و یا حذف قابلیت ویرایش خودکار در اندروید

جهت غیر فعال کردن حالت ویرایش خودکار و یا تعیین سطح حساسیت آن، باید در منوی تنظیمات کیبورد وارد بخش Auto Correction شوید. حالا سه سطح حساسیت برای ویرایش خودکار را به همراه گزینه خاموش کردن آن مشاهده خواهید کرد. اگر بر رو حالت Moderate قرار دارد و با مشکل مواجه هستید، پیشنهاد می کنیم قابلیت را غیر فعال نمایید.

دیکشنری ها شخصی

اگر تلفن مدام پیشنهاد های عجیب به شما داده و ویرایش های واقعا احمقانه ای را تحویل کیبورد می دهد، ممکن است عبارت های خاصی را در بخش Personal Dictionary ذخیره کرده باشید.

توجه داشته باشید که اگر از دو زبان ورودی در کیبورد استفاده می کنید – مثلا فارسی و انگلیسی – بخش دیکشنری شخصی برای هر کدام یک لغت نامه جهت ویرایش ذخیره می کند و همچنین یک لغت نامه کلی برای تمام زبان ها وجود دارد.

شخصی سازی و یا حذف قابلیت ویرایش خودکار در اندروید

این بخش را به دنبال پیشنهاد های اشتباهی که به شما داده می شود، جست و جو کنید و اگر عبارت مورد نظر را یافتید، آن را از دیکشنری پاک کنید. بر روی عبارت لمس طولانی کرده و گزینه سطل آشغال را جهت حذف آن انتخاب کنید.

علاوه بر این، خوب است بدانید که این بخش امکان افزودن عبارت های خاصی را که عموما در دیکشنری تایپ می کنید را به شما می دهد؛ به عنوان مثال آدرس ایمیل، شماره تلفن و یا نام کاربری. هر عبارت را می توانید با قرار دادن کلمه یا حرفی شامل میانبر کنید. به عنوان مثال برای عبارت congratulations می توانید از میانبر Cong استفاده نمایید.

پیشنهاد کلمه (Word Suggestion)

ممکن است مشکل شما از بخش ویرایش خودکار نباشد و عبارت های پیشنهادی در بالای کیبورد شما را با مشکل مواجه کرده باشند.

شخصی سازی و یا حذف قابلیت ویرایش خودکار در اندروید

بخش کلمات پیشنهادی به طور کل به سه دسته تقسیم می گردد؛ پیشنهاد های ویرایشی (در صورتی که کلمه مشخصی را اشتباه تایپ کرده باشید)، پیشنهاد های شخصی سازی شده (جایی که گوگل تاریخچه تایپ شما در کیبورد را بررسی کرده و پیشنهاد هایی را مطابق با آن و عبارتی که تایپ می کنید خواهد داد) و در نهایت پیشنهاد کلمه بعدی.

هر سه بخش شامل نکات مثبت و منفی می شوند و خوشبختانه می توانید هر کدام را به سرعت و سهولت در همان منوی Language And input غیر فعال نمایید.

راه کار های متفرقه

اگر تمام این روش ها را طی کرده اید و هنوز مشکل پا بر جاست، باید به فکر استفاده از یک کیبورد جایگزین باشید. گوگل مدت هاست امکان استفاده از دیگر کیبورد ها را به کاربران اندرویدی می دهد. حتی کاربران iOS نیز از نسخه هشتم این سیستم عامل از این ویژگی بهره می برند. خوشبختانه گوگل پلی و آیتونز شامل کیبوردهای جایگزین خوبی هستند.

برخی از این کیبورد ها در زمینه ویرایش خودکار طوری شخصی سازی شده اند که دیگر مشکلات قبلی را برای کاربر به وجود نمی آورند.

امیدواریم مطالعه مقاله ما توانسته باشد گره از مشکل شما باز کند و نهایت بهره را برده باشید. با این حال اگر شما نیز پیشنهاد یا سوالی در این باره دارید، می توانید آن را در بخش نظرات با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

منبع makeuseof
برچسب ها

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


+ 7 = یازده