بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

پنج شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ ۱۷:۰۰
به این نوشته امتیاز دهید : 1

پیش از این در بخش اول مقاله ای با همین عنوان به بررسی برخی ویژگی های جدید سیستم عامل iOS 9 اپل پرداختیم که آخرین نسخه از سیستم عامل همراه این شرکت محسوب شده و نسخه نهایی آن به تازگی عرضه شده است. در بخش قبل در مورد بهبودهایی که در رابط کاربری و سرویس های جستجو، دستیار صوتی سیری و نقشه اپل اعمال شده است و همچنین اضافه شدن اپلیکیشن جدید News صحبت کردیم و در این مطلب نیز قصد داریم به سایر ویژگی های جدید این سیستم عامل پرداخته و به یک جمع بندی کلی درباره آن برسیم. در ادامه با موبایل مگ همراه باشید.

بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

بخش پیام ها و صفحه کلید

در سیستم عامل iOS 9 تغییراتی در صفحه کلید آن روی داده است و شاید مهمترین تغییری که در همان برخورد استفاده اول می توان حس کرد، پویا و هوشمند شدن کلیدها می باشد. بدین معنی که از این پس در هنگام تایپ کردن، بزرگ و یا کوچک بودن حروف بسته به موقعیت قرارگیری آن ها به صورت خودکار تعیین می شود. این ویژگی باعث راحت تر و ساده تر شدن تایپ با صفحه کلید iOS شده است و به خصوص در هنگام تایپ کلمات عبور بسیار مفید می باشد.

یکی دیگر از ویژگی های جالبی که به صفحه کلید iOS 9 اضافه شده است، امکان استفاده از این کیبورد به عنوان ترک پد (یا همان تاچ پد که در لپ تاپ ها برای هدایت ماوس با انگشت استفاده می شود) می باشد. با  نگه داشتن دو انگشت خود بر روی این صفحه کلید می توانید نشانگر موجود در صفحه نمایش را هدایت کرده و متون مورد نظر خود را انتخاب نمایید. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این قابلیت تنها در تبلت های آیپد قابل استفاده می باشد. بله، درست است که در نسخه بتای iOS 9 این قابلیت در گوشی های هوشمند نیز در دسترس بود ولی بنا به مشکلاتی که در استفاده از آن گزارش شده بود، این ویژگی از گوشی های آیفون حذف شده است. خیلی خوب می شد که اپل حداقل امکان فعال کردن دستی این قابلیت را در اختیار کاربران آیفون قرار می داد تا در صورت تمایل از آن استفاده کنند، ولی این شرکت ترجیح داده تا به کلی این قابلیت را از گوشی های آیفون حذف نماید.

بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

با نگه داشتن دو انگشت خود بر روی صفحه کلید iOS 9 می توانید نشانگر موجود در صفحه نمایش را هدایت کرده و متون مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

در تبلت های آیپد کلیدهای ویژه ای نیز برای عملیات بریدن (Cut)، کپی (Copy) و چسپاندن (Paste) در نظر گرفته شده است که کار با متون را بسیار راحت تر از قبل خواهد کرد. همچنین کلیدهای مربوط به تعیین فرمت متن نیز برای راحتی کاربر، در نوار پیشنهاد کلمه قرار داده شده اند.

کار با چند برنامه همزمان به صورت کاملا حرفه ای (ویژه آیپد)

وقتی صحبت از کار کردن همزمان با چند برنامه به میان می آید، سیستم عامل iOS 9 حرف های زیادی برای گفتن دارد. قسمت برنامه های اخیر، در این سیستم عامل دوباره طراحی شده است که البته برای کاربران قدیمی ممکن است در ابتدا چندان خوشایند به نظر نرسد. با اینکه این قسمت طراحی بسیار زیبایی دارد ولی در آن به جای استفاده از آیکون های برنامه ها که بیشتر کاربران به آن عادت دارند، بخشی از اسکرین شات آن ها به نمایش در می آید. همچنین مخاطبین اخیر و مورد علاقه کاربر نیز همانند روال گذشته قابل دسترس نمی باشند و پیمایش بین برنامه های در حال اجرا نیز به اندازه قبل روان نیست. درست است که این تغییرات چندان عمده نیستند ولی برای کاربران قدیمی سیستم عامل iOS کمی زمان لازم خواهد بود تا به آن عادت کنند.

بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

نمایی از حالت Slideover در iOS 9

بزرگترین تغییری که در بخش اجرای همزمان برنامه ها اعمال شده است، توسط کاربران تبلت های آیپد قابل مشاهده خواهد بود. در این تبلت ها با ارتقا به iOS 9 امکان باز کردن دو برنامه در کنار هم و کار کردن همزمان با آن ها، به دستگاه افزوده می شود. اما این کار چگونه انجام می شود؟ در هنگام کار با یک برنامه، می توانید صفحه نمایش را از لبه سمت راست به سمت داخل بکشید که در این صورت، برنامه های اخیر را می توانید مشاهده نموده و با آن ها کار کنید که به این حالت، Slideover گفته می شود. اگر بر روی خط جدا کننده این دو قسمت لمس کنید، وارد حالت Split Screen می شوید که در این حالت صفحه نمایش به دو قسمت تقسیم شده و هر دو برنامه به صورت همزمان کار خواهند کرد. البته علاوه بر تقسیم صفحه به دو قسمت مساوی، می توانید به نسبت ۲ به ۱ نیز این تقسیم را انجام دهید. در حالت تقسیم صفحه، بدون خروج از این حالت می توان هر یک از برنامه چپ و راست را با برنامه ای دیگر تعویض کرد. برای تعویض برنامه سمت چپ صفحه، باید از یک جسچر ۴ انگشتی استفاده کنید و برای تعویض برنامه سمت راست نیز می توانید از یک منوی بالا به پایین استفاده کنید که میانبر برنامه های اخیر در آن قابل مشاهده می باشد.

بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

نمایی از حالت تقسیم صفحه در iOS 9

نکته ای که در این جا باید یادآوری کنیم این است که ویژگی تقسیم صفحه تنها برای تبلت های آیپد ایر ۲ و مدل های جدیدتر از آن در دسترس بوده و ویژگی Slideover نیز برای تبلت های آیپد ایر، آیپد مینی ۲ و تبلت های جدیدتر از آن قابل استفاده می باشد. همچنین شایان ذکر است که در حال حاضر همه برنامه ها از قابلیت اجرای همزمان پشتیبانی نمی کنند، ولی اپل اطمینان داده است که توسعه دهندگان به آسانی می توانند این ویژگی را به برنامه های خود اضافه نمایند.

بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

نمایی از حالت تصویر در تصویر در iOS 9

علاوه بر مواردی که ذکر شد، در iOS 9 با یک حالت دیگر به نام تصویر در تصویر نیز روبرو هستیم. فرض کنید در حال تماشای یک ویدیو هستید و در همان حال هشدار اعلانی ظاهر می شود. در این حالت اگر بر روی اعلان مورد نظر لمس نمایید، به برنامه صادر کننده اعلان وارد خواهید شد ولی با این حال ویدیویی که مشغول دیدن آن بودید متوقف نشده و در یک پنجره کوچک نمایش داده خواهد شد که این پنجره را می توانید حرکت داده و حتی اندازه آن را تغییر دهید. این ویژگی هم مانند حالت تقسیم صفحه تنها بر روی تبلت های آیپد ایر ۲ و مدل های جدیدتر از آن قابل استفاده می باشد.

عملکرد و تست بنچمارک

تا این جا به ویژگی های جدیدی که در iOS 9 اضافه شده است اشاره نمودیم. اما آیا این قابلیت ها در کل باعث بهبود عملکرد دستگاه های مبتنی بر این سیستم عامل خواهند شد؟ برای پاسخ دادن به این پرسش، ما یک تست بنچمارک انجام دادیم. در این تست دو گوشی هوشمند آیفون ۶، یکی مجهز به iOS 8 و دیگری مجهز به iOS 9 (نسخه Gold Master) مورد ارزیابی قرار گرفتند و نتایج آن ها با هم مقایسه شد. نتایج بدست آمده نشان می داد که در برخی زمینه ها، نصب iOS 9 باعث افت عملکرد دستگاه شده و در برخی زمینه ها نیز باعث بهبود آن گردیده است. اما در کل، نمره ای که هر دو دستگاه کسب کردند بسیار نزدیک به هم بود. اپل پیش از این اعلام کرده بود که نصب سیستم عامل  iOS 9 باعث بهبود عملکرد و کارایی دستگاه خواهد شد، اما ما در تست بنچمارک خود بهبود خاصی در عملکرد کلی دستگاه مشاهده نکردیم. به هر حال در زیر می توانید نتایج تست بنچمارک انجام شده و میانگین نتایج آن را که بعد از ۳ بار اجرای تست بر روی دو گوشی آیفون ۶ بدست آمده است، مشاهده نمایید.

نکته: بعد از ارائه بروزرسانی رسمی iOS 9، نتایج این تست با بهبود کمی همراه بود و می توان گفت این سیستم عامل تا حدودی باعث افزایش کارایی آیفون ۶ شده است.

بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

طول عمر باطری

به طور کلی میزان طول عمر باطری گوشی آیفون، بستگی به نحوه استفاده از آن و طریقه پیکربندی و تغییر تنظیمات دستگاه، دارد. در بررسی ای که ما بر روی iOS 9 انجام دادیم، بهبود خاصی در زمینه طول عمر باطری مشاهده نکردیم. این در حالی است که از لحاظ تئوری، با وجود کاهش استفاده انرژی در برخی عملیات سیستم عامل iOS 9، انتظار می رفت که با نصب این سیستم عامل بر روی گوشی آیفون، افزایش محسوسی در طول عمر باطری آن مشاهده شود.

بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

به هر حال در منوی تنظیمات iOS 9 یک صفحه ویژه برای باطری در نظر گرفته شده است که در این قسمت می توانید مشاهده کنید کدام برنامه بیشترین استفاده را از باطری دستگاه دارد. همچنین با مراجعه به این بخش می توان حالت جدید صرفه جویی در مصرف انرژی را فعال نمود. با فعال کردن این حالت، سیستم عامل سعی می کند تا با کاهش میزان روشنایی صفحه نمایش، محدود کردن اجرای برنامه ها در پس زمینه و مدیریت اتصالات گوشی، در مصرف شارژ باطری صرفه جویی نماید. البته لازم نیست تا همیشه این حالت را به صورت دستی فعال کنید، بلکه وقتی شارژ باطری دستگاه به کمتر از ۲۰ درصد برسد، سیستم عامل از شما سوال می کند که آیا مایل به فعال کردن حالت صرفه جویی هستید یا نه.

بهینه سازی فضای ذخیره سازی اطلاعات

میزان فضای ذخیره سازی، یکی از چیزهایی است که هیچ وقت به نظر کافی نمی رسد! به همین علت نیز وقتی مطلع شدیم که اپل در iOS 9 از یک ویژگی جدید با نام app thinning (لاغر کردن برنامه) استفاده می کند، خیلی خوشحال شدیم. همانطور که می دانید بیشتر برنامه ها برای اجرا بر روی طیف گسترده ای از دستگاه ها طراحی می شوند و هنگام نصب این برنامه ها نیز همگی اطلاعات موجود در آن ها، در دستگاه مقصد ذخیره می شود. گفته شده که اپل با این ویژگی جدید سعی نموده تا هنگام نصب برنامه ها، تنها اطلاعاتی را که مربوط به ابزار مقصد می باشد، ذخیره نموده و به این ترتیب در مصرف فضای ذخیره سازی دستگاه صرفه جویی نماید. البته ما چندین برنامه محبوب شخص ثالث و همچنین یک برنامه ساخت خود اپل را بر روی iOS 9 نصب کردیم و نسبت به قبل تفاوت چندانی در میزان فضای اشغال شده، مشاهده نکردیم. به نظر می رسد قابلیت کم کردن حجم برنامه ها بعدا و با پشتیبانی برنامه ها از آن، کاربرد پیدا خواهد کرد.

بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

نکته: با انتشار نسخه نهایی iOS 9 و با نصب آن بر روی گوشی آیفون ۶، چند صد مگابایت از فضای ذخیره سازی گوشی آزاد شد و در نسخه نهایی این سیستم عامل، ویژگی app thinning نمود بیشتری داشته است.

نتیجه گیری

همه ما می دانیم که سیستم عامل iOS اپل ویژگی ها و نوآوری های جالب بسیاری دارد، پس اجازه دهید به جای اینکه در مورد نکات مثبت آن صحبت کنیم، تنها به ذکر چیزهایی که در آن مشاهده نکردیم و یا زیاد به نظرمان جالب نبود، بسنده کنیم. در ابتدا باید بگوییم که iOS 9 یک سیستم عامل انقلابی نیست. بیشتر ویژگی هایی که در این نسخه اضافه شده اند یا تکامل یافته نسخه های قبل هستند و یا پیش از این با شکل و شمایلی متفاوت، در پلتفرم های دیگر وجود داشته اند. این سیستم عامل از نظر ما چندان هم بی عیب و نقص نبوده و برخی ویژگی های آن به نظر خوشایند نمی آیند. مثلا برخی ویژگی های جستجوی زائد و یا بخش برنامه های اخیر که دوباره طراحی شده است و همچنین اپلیکیشن اخبار نه چندان کامل آن. به علاوه، ویژگی app thinning هم آنطور که انتظار می رفت، عملکرد فوق العاده ای ندارد. اما با همه این اوصاف، اپل پیش از این ثابت کرده است که در پرداخت کردن و رفع عیب نرم افزارهای خود بسیار سریع و ماهر می باشد، بنابر این پیش بینی می کنیم که قدرت واقعی iOS 9 را در آینده ای نزدیک و پس از ارائه بروزرسانی های آن مشاهده نماییم.

بررسی کامل و جامع سیستم عامل iOS 9 (بخش دوم)

علاوه بر این، بیشتر قابلیت های اضافه شده در iOS 9 به خوبی اجرا شده اند. اجرای همزمان برنامه ها در این سیستم عامل بسیار مفید و لذت بخش می باشد. نمایش مسیرهای حمل و نقل عمومی در نقشه اپل بسیار کاربردی است. قابلیت های اضافه شده در بخش جستجو، پتانسیل بسیار بالایی دارند و ویژگی های جدید دستیار صوتی سیری واقعا تحسین برانگیز می باشد. با در نظر گرفتن همه این موارد می توانیم ادعا کنیم که iOS 9 یک حرکت رو به جلو از جانب اپل بوده است. پس هر چه زودتر برای بروزرسانی دستگاه های مبتنی بر iOS خود اقدام نمایید.

منبع phonearena

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • روشن کردن قابلیت Low Power Mode [ آموزش آی او اس ۹ ]
  • آموزش استفاده از صفحه لاک و هوم در آیفون ۶ اس
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    × یک = 5