فرمان های صوتی مفید در دستیار شخصی اندروید (Google Now)

جمعه ۲۷ شهریور ۱۳۹۴ ۱۵:۰۰
به این نوشته امتیاز دهید : 1

فرمان های صوتی دیگر به یکی از الزامات هر سیستم عامل و پلتفرمی بدل شده اند. از سیری در محصولات شرکت اپل گرفته تا کورتانا در ویندوزفون و گوگل ناو در اندروید. این که به تلفن خود دستوری جهت اجرا بدهیم شاید در سال های قبل جزء فناوری های آینده دور به شمار می رفت. اما هم اکنون این فناوری را می توان در هر پلتفرمی مشاهده کرد؛ اخیرا شرکت مایکروسافت نیز از دستیار ویندوزفون به نام کورتانا در ویندوز ۱۰ استفاده کرده است.

در اندروید، کاربران گوگل با گفتن عبارت Okay Google می توانند فرمان صوتی مورد نظر را به برنامه Google Now بدهند تا در کمترین زمان نتایج مورد نظر را پیش روی خود در اختیار داشته باشند. خوشبختانه زبان ورودی گوگل ناو در طی ماه های اخیر فراگیر تر شده و حتی می توانید آن را به فارسی تغییر داده و سوالات خود را به زبان شیرین فارسی به دستیار اندرویدی بگوییم.

فرمان های صوتی مفید در دستیار شخصی اندروید (Google Now)

البته انعطاف پذیری و هوشمندی برنامه در فرمان های صوتی انگلیسی بسیار بیشتر بوده و به همین دلیل در این مقاله می خواهیم به این بخش توجه بیشتری بکنیم. اما پس از گفتن Okay Google، به دستیار شخصی خود چه بگوییم؟ چگونه درخواست خود را در قالب جملات انگلیسی به او منتقل کنیم؟

قبل از این که بحث را شروع کنیم…

فرمان های صوتی گوگل توسط اپلیکیشن گوگل ناو – Google Now – پردازش می شوند. این برنامه با اندروید ۴٫۰ و بالاتر سازگاری دارد و همچنین کاربران iOS 6 به بالا نیز می توانند از آن استفاده کنند.در اندروید ۴٫۰ الی ۴٫۳ و همچنین iOS برای گفتن Okay Google باید حتما صفحه برنامه باز باشد. با این حال اگر ورژن اندروید جدیدتری بر روی گوشی خود دارید، امکان گفتن عبارت Okay Google از هر صفحه ای – حتی هنگام قفل بودن تلفن – وجود دارد.

فرمان های صوتی بسیار زیادی در گوگل ناو قابل اجرا هستند. در این مقاله سعی کردیم حداکثر تلاش خود در جمع آوری اکثر این فرمان ها را بکنیم و مجموعه ای نسبتا کامل را در اختیار شما کاربران اندرویدی (و حتی iOS) قرار دهیم. توجه داشته باشید ممکن است برخی از این فرمان ها در شرایط مختلف و یا کشور های متفاوت کاربرد نداشته باشند.

تماس های تلفنی و پیام ها

فرمان های صوتی مفید در دستیار شخصی اندروید (Google Now)

فرمان های صوتی این بخش اغلب ساده و کاربردی هستند، پس از از آن ها استفاده نمی کنید، پیشنهاد می کنیم حتما این بخش را مطالعه کنید. گوگل می تواند به تمامی مخاطبان شما از قبیل دوستان، فامیل و همکاران زنگ بزند. کافیست کلمه Call را به همراه نام مخاطب بگویید؛ به عنوان مثال، Call ali. اگر مخاطب مورد نظر چند شماره تلفن داشته باشد، گوگل از شما درخواست انتخاب شماره مورد نظرتان را خواهد کرد.

علاوه بر مورد بالا، با گفتن فرمان “نام مخاطب + Text”، به سرعت به بخش نوشتن متن مورد نظر راهنمایی می شوید. علاوه بر این می توانید متن مورد نظر در پیام خود را برای گوگل دیکته کنید (به عنوان مثال Text Ali i’ll be right there). حالا کافیست اپلیکیشن مورد نظر جهت ارسال پیام را انتخاب کنید. قبل از ارسال پیام می توانید اطلاعات و متن را ویرایش کنید.

تنها اشکال این فرمان های صوتی، ضعف گوگل در شناسایی نام هایی غیر انگلیسی است. به همین دلیل ممکن است گوگل ناو با نام برخی از مخاطبان شما به مشکل برخورد کند. بدین منظور پیشنهاد می کنیم به عنوان مثال اعضای خانواده خود را با نام های Mom، Dad، Sister و Brother ذخیره کنید.

دریافت آدرس

فرمان های صوتی مفید در دستیار شخصی اندروید (Google Now)

حتما از قبل نیز می دانستید که امکان پرسیدن آدرس از گوگل وجود دارد؛ به هر حال سرویس قدرتمند گوگل مپس در سیستم عامل های مختلف با قدرت ظاهر شده است. اما آیا می دانستید می توانید درخواست اطلاعات جزئی تر را از دستیار گوگل بکنید؟

برای شروع از فرمان های صوتی Direction to یا Navigate to استفاده کنید، همچنین می توانید پیش عبارت How to Get to را بگویید. حالا کافیست پس از این عبارات نام مکان یا محله مورد نظر خود در شهر مربوطه را بگویید تا گوگل آن را برایتان پیدا کند. اگر نتایج مختلفی از مکان مورد نظر شما وجود داشت، می توانید از بین آن ها مورد مد نظر را انتخاب کنید. سپس به اپلیکیشن گوگل مپس راهنمایی خواهید شد.

می خواهید تا جایی پیاده بروید؟ با دوچرخه؟ از حمل و نقل عمومی استفاده کنید؟ مشکلی نیست. کافیست از فرمان های صوتی Walking Direction to یا Transit Direction to به همراه منطقه مورد نظر استفاده کنید تا اطلاعات لازم برایتان به نمایش در بیاید. در نهایت می توانید از عبارت Map Of به علاوه نام و آدرس منطقه مورد نظر جهت مشاهده نقشه آنجا بهره ببرید. جهت مشاهده موقعیت کنونی خود عبارت Where Am i را بگویید.

رویدادها و یادآوری گوگل

فرمان های صوتی مفید در دستیار شخصی اندروید (Google Now)

در هفته و ماه رویدادهای مختلفی انتظار ما را می کشند، یا ما انتظار آن ها را! اما اگر زمان و تاریخ یکی از این رویدادهای مهم را فراموش کنیم، ممکن است با مشکلات ریز و درشتی روبرو شویم یا خود را سرزنش کنیم. اینجاست که راهکار کلاسیک تقویم و یادداشت بر روی آن را به یاد می آوریم. حالا با اپلیکیشن دستیار گوگل می توانید این فراموشی ها را به فراموشی بسپارید!

به کمک فرمان های صوتی می توانید از گوگل بخواهید تا شما را از هر رویدادی در بخش تقویم اندروید، آلارم یا یادداشت و.. به شما یادآوری کند. کافیست عبارت Remind me of را به علاوه اتفاق مورد نظر به گوگل بگویید. سپس باید تاریخ این رویداد و زمان مشخص را وارد نمایید تا در زمان مقرر به شما یادآوری شود. همچنین در فرمان صوتی خود نیز می توانید تاریخ، روز و ساعت را ذکر کنید؛ به عنوان مثال، Remind me to go shopping at 8 (در ساعت ۸ به من رفتن به خرید را اطلاع بده).

جست و جو درون تلفن

فرمان های صوتی مفید در دستیار شخصی اندروید (Google Now)

هرچه به جلوتر می رویم، تنبل تر از قبل می شویم. در آینده چقدر تنبل خواهیم بود؟ پاسخ: خیلی! به کمک فرمان های صوتی حتی می توانید در درون تلفن خود جست و جو کرده و کارهای بسیار ساده و پیش پا افتاده ای را ساده تر از قبل انجام دهید. به عنوان مثال می توانید از گوگل بخواهید اپلیکیشن خاصی را باز کند یا حتی صفحه وب سایت مورد نظرتان را بارگذاری نماید.

جهت باز کردن برنامه کافیست عبارت Open را همراه با نام اپلیکیشن بگویید؛ به عنوان مثال، Open chrome. همچنین جهت باز کردن آدرس اینترنتی خاصی، کافیست بگویید «آدرس وب سایت + Go to».

و البته پرسیدن سوال

فرمان های صوتی مفید در دستیار شخصی اندروید (Google Now)

هر سوالی که می خواهید از گوگل می توانید بپرسید و پاسخی مستقیم توسط گوینده گوگل دریافت کنید. به عنوان مثال ما از گوگل پرسیدیم برد پیت چند سال دارد (How old is brad pitt). در اینجا نکته مهم، درست پرسیدن شما است و این که چقد به زبان انگلیسی تسلط دارید. در زمینه وضعیت آب و هوا می توانید از فرمان های زیر استفاده کنید:

  • how’s the weather: اینکه وضعیت آب و هوا چگونه است و پیش بینی در روزهای آینده به نمایش در می آید.
  • when is it going to rain: کی باران خواهد آمد؟

در نهایت پیشنهاد می کنیم وقت گذاشته و پرسش های صوتی مختلفی را مطرح کنید. میخواهید با Google now خو بگیرید، باید برایش وقت بگذارید تا کم کم فرمان های صوتی برایتان عادی شده و در سریع ترین زمان ممکن به خواسته های خود برسید امیدواریم از این مقاله نهایت بهره را برده باشید.

منبع makeuseof
برچسب ها

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


+ هشت = 11