۹ قابلیت و ویژگی جدید آی او اس ۹ که پیش از این در اندروید وجود داشت

جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۴۰
به این نوشته امتیاز دهید : 0

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

کمپانی اپل به تازگی از سیستم عامل آی او اس ۹ خود رونمایی کرد. معرفی نسخه‌ی جدید این سیستم عامل اختصاصی اپل که طی کنفرانس WWDC 2015 انجام شد حرف و حدیث‌های متعددی را به همراه داشته است. طرفداران کمپانی اپل و سیستم عامل آی او اس این شرکت با مشاهده‌ی ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید آی او اس ۹ بسیار خشنود هستند و همچنان این سیستم عامل را سیستم عامل برتر موجود و مطمئنا بهتر از سیستم عامل اندروید تصور می‌کنند.

در سمت مقابل اندرویدی‌ها همچنان سیستم عامل آی او اس و قابلیت‌های آن را باور نداشته و یا مدعی هستند که اندروید نسبت به ای او اس برتری تمام و کمال دارد. اما به نظر شما عملکرد این دو سیستم عامل چگونه است؟ آیا تمامی قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی که هر یک از کمپانی‌های طراح و تولید کننده‌ی سیستم عامل‌های موبایلی از آن‌ها رونمایی می‌کنند، قابلیت‌هایی نو و کاملا جدید محسوب می‌شوند؟ مطمئنا این چنین نیست.

در واقع تمامی سیستم‌ عامل‌های موبایلی در حال پیشرفت روز افزون هستند و ر این بین علارغم تفاوت‌هایی که نسبت به یدکدیگر دارند، در بسیاری از زمینه‌ها می‌بایست قابلیت‌های مشابه‌ای را ارائه کنند تا نهایتا بتوانند خود را به عنوان سیستم عامل جامع در بیین کاربران معرفی نمایند. این موضوع هم برای آی او اس و هم برای اندروید صدق می‌کند.

گوگل هم چندی پیش از اندروید M به عنوان نسخه‌ی جدید سیستم عامل خود رونمایی کرد و از قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید و منحصر به فرد آن صحبت به میان آورد، اما بدون تردید تمام قابلیت‌های جدید سیستم عامل اندروید M هم ویژگی‌هایی نوآورانه و اختصاصی محسوب نمی‌شوند. هر کمپانی می‌بایست به منظور دستیابی به تکامل از تجربیات دیگر کمپانی‌ها نیز بهره ببرد. بنابراین هیچ فردی نمی‌تواند مدعی شود که یک سیستم عامل خاص به کلی منحصر به فرد بوده و همواره ویژگی‌های نوآورانه و جدیدی را در خود جای داده و به هیچ عنوان طی به روز رسانی‌های خود از قابلیت‌های سایر سیستم عامل‌ها استفاده نکرده است.

ما در این مقاله قصد داریم که ۹ قابلیت و ویژگی جدید سیستم عامل آی او اس ۹ را خدمت شمل عزیزان معرفی کنیم که در واقع  تنها برای خود این سیستم عامل قابلیتی جدید محسوب می‌شوند. به بیان دیگر ۹ قابلیت و ویژگی‌ که در این مقاله خدمت شما معرفی خواهد شد، پیش از این در سیستم عامل اندروید گوگل موجود بوده است. شایان ذکر است که این موضوع برای سیستم عامل اندروید نیز صدق می‌کند و بسیاری از قابلیت‌هایی که ضمن رونمایی از اندروید M به عنوان قابلیت‌های جدید سیستم عامل اندروید معرفی شدند، تنها برای این سیستم عامل جدید بوده و پیش از این در بسیاری دیگر از سیستم عامل‌ها (آی او اس هم جزو آن‌ها است) استفاده می‌شدند. با موبایل‌مگ همراه باشید.

 

برنامه‌ی Apple Maps

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

کمپانی اپل در سیستم عامل آی او اس ۹ برنامه‌ی اختصاصی مکان‌یابی و نقشه‌نگاری جدید خود را با نام Apple Maps ارائه می‌کند، اما آیا این برنامه و قابلیت‌های مربوط به آن یک ویژگی نو در سیستم عامل‌های موبایلی به شمار می‌روند؟

مطمئنا این چنین نیست، گوگل مدت‌هاست که برنامه‌ی Google Maps را در سیستم عامل اندروید خود ارائه کرده است، بنابراین ارائه‌ی برنامه و قابلیت Apple Maps در سیستم عامل آی او اس ۹ تنها یک ویژگی و قابلیت جدید برای خود این سیستم عامل محسوب می‌شود نه برای کل سیستم عامل‌های موبایلی.

 

قابلیت ترانزیت (Transit) برنامه‌ی Apple Maps

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

یکی از قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید که اپل مدعی شده در سیستم عامل آی او اس ۹ شاهد آن خواهیم بود، مربوط به قابلیت ترانزیت یا Transit برنامه‌ی Apple Maps است. به موجب این قابلیت شما در برنامه‌ی Apple Maps می‌توانید مسیرهای حمل و نقل عمومی نظیر مترو و … را ردیابی کنید. این قابلیت هم از جمله ویژگی‌هاییست که پیش از این در برنامه‌ی Google Maps و همچنین برنامه‌ی HERE کمپانی نوکیا ارائه شده بود.

 

قابلیت یافتن مکان‌های خاص مجاور از طریق برنامه‌ی Apple Maps

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

اپل ضمن رونمایی از آی او اس ۹ و برنامه‌ی اختصاصی Apple Maps خود یکی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید آن را توان جستجو و ارائه‌ی لیست مکان‌های مجاور و مد نظر کاربر بیان کرد. به عنوان مثال تصور کنید که در خیابان خاصی قرار دارید و قصد مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز خرید موجود را دارید. در این شرایط با استفاده از برنامه‌ی Apple Maps می‌توانید مشخصات و آدرس دقیق نزدیک‌ترین مرکز خرید پیش رویتان را پیدا کنید. شاید این قابلیت برای سیستم عامل آی او اس قابلیتی جدید محسوب شود، اما گوگل پیش از این در سیستم عامل اندروید M از این ویژگی رونمایی کرده بود.

 

پیشرفت و بهبود قابلیت سیری (Siri)

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

اپل در حین معرفی ویژگی‌های جدید و بهبود یافته‌ی سیستم عامل آی او اس ۹ اشاره داشت که قابلیت و دستیار صوتی سیری (Siri) این شرکت با بهبود عملکرد همراه شده و توانایی‌های آن در ارتباط صوتی افزایش یافته است. اما به واقع افزایش این توانایی‌ها تا چه اندازه بوده است؟ آیا قابلیت سیری هم اکنون توانایی خاصی دارد که پیش از این در سیستم عامل اندروید و قابلیت Google Now آن تعریف نشده باشد؟

 

عملکرد همگام‌سازی شده‌ و هوشمندانه‌ی سیری با سایر برنامه‌ها

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

یکی دیگر از قابلیت‌های جدیدی که اپل ضمن رونمایی از آی او اس ۹ به آن اشاره داشته مربوط به عملکرد همگام‌سازی شده و هوشمندانه‌تر دستیار صوتی سیری این سیستم عامل در کنار سایر برنامه‌ها بوده است. به عنوان مثال تصور کنید که ایمیلی جدید دریافت کرده‌اید. در حین اینکه به مطالعه‌ی ایمیل می‌پردازید ناگهان کاری واجب برای شما اتفاق می‌افتد. در این شرایط می‌توانید از دستیار صوتی سیری بخواهید که فعالیت ناقص و نیمه کاره‌ی شما را بعدا به شما یادآوری کند. این امر با بیان جملاتی خاص توسط کاربر امکانپذیر خواهد بود. نهایتا قابلیت سیری به طور هوشمندان متوجه می‌شود که منظور شما از یادآوری مجدد فعالیت نمیه کاره و ناقص در واقع مطالعه‌ی ایمیلتان بوده است. از اینرو در شرایط مناسب پیشنهاد مطالعه‌ی ایمیل نیمه کاره‌ی شما را ارائه می‌دهد. این قابلیت به واقع می‌تواند ویژگی کاربردی محسوب شود، اما متاسفانه قبل از اینکه اپل این قابلیت را به عنوان ویژگی جدید آی او اس ۹ معرفی کند، گوگل در اندروید M آن را با عنوان اختصاصی Now on Tap معرفی کرده بود.

 

جستجوی کلماتی (Voice Search)

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

قابلیت جستجوی صوتی هم از دیر ویژگی‌هاییست که مدت‌ها در سیستم عامل اندروید شاهد به کارگیری آن هستیم، اما هم اکنون به عنوان قابلیتی جدید در سیستم عامل آی او اس ۹ ارائه می‌شود. به طور کلی این قابلیت در سیستم عامل اندروید علاوه بر ابزار Google Search با سایر برنامه‌ها و ابزارها نظیر مرورگر کروم و برنامه‌ی یوتوب نیز همگام‌سازی شده است.

 

قابلیت Apple Music

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

سرویس Apple Music سرویسی است که به زودی از سوی اپل راه‌اندازی می‌شود. اما این قابلیت به هیچ عنوان برای کاربران دستگاه‌های هوشمند اندرویدی تازگی ندارد. خدمات و سرویس‌های مشابه با قابلیت Apple Music پیش از این در سیستم عامل اندروید با نام اختصاصی Google Play Music ارائه شده بود.

 

قابلیت مولتی‌تسکینگ و چند پنجره‌ای

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

آی او اس ۹ قابلیت مولتی‌تسکینگ را در دو پنجره‌ی جداگانه ارائه می‌کند، اما اپل اعلام کرده که استفاده از این قابلیت تنها توسط آیپدهای این کمپانی امکانپذیر خواهد بود. بنابراین آیفون‌های اپل از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند.

قابلیت مولتی‌تسکینگ و حالت اجرای برنامه‌ها در چند پنجره‌ی همزمان پیش از این توسط سیستم عامل اندروید و رابط کاربری اختصاصی سامسونگ ارائه شده بود. بنابراین این قابلیت هم چندان جدید و نوآورانه محسوب نمی‌شود. حتی ال جی هم این قابلیت را در گوشی‌های هوشمن اندرویدی خود ارائه کرده است.

 

وضعیت مصرف انرژی کم یا “Low Power Mode“4

9 قابلیت و ویژگی جدید آی او اس 9 که پیش از این در اندروید وجود داشت

وضعیت مصرف انرژی کم و بهینه‌سازی شده در سیستم عامل اندروید موضوعی کاملا جا افتاده محسوب می‌شود. هم اکنون اغلب دستگاه‌های هوشمند اندرویدی رده بالا از قابلیتی این چنینی بهره‌مند هستند که به موجب آن میزان مصرف انرژی باتری دستگاه بهینه‌سازی شده و نهایتا توان شارژدهی آن افزایش می‌یابد. حال اپل ار این قابلیت به عنوان یک ویژگی جدید در سیستم عامل آی او اس ۹ رونمایی کرده است. همانطور که اشاره داشتیم این قابلیت تنها یک ویژگی جدید برای خود سیستم عامل آی او اس محسوب خواهد شد که پیش از این در سیستم عامل اندروید شاهد به کار گیری آن بودیم.

منبع phonearena

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط
  • روشن کردن قابلیت Low Power Mode [ آموزش آی او اس ۹ ]
  • آموزش استفاده از صفحه لاک و هوم در آیفون ۶ اس
  • دیدگاه خود را بیان کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


    8 − یک =