حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ ۱۹:۳۰
به این نوشته امتیاز دهید : 2

همچون کتاب ها، دیکشنری ها و ابزار های دیگر، بسیاری از کاربران امروزه به دنبال پیدا کردن جایگزین برای هر چیزی در تلفن های هوشمند خود هستند؛ قرآن کریم نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ تا چندی پیش در اختیار داشتن یک اپلیکیشن قرآن کامل در تلفن همراه فراهم نبود و اکثر برنامه های مذهبی در این زمینه با کمبود های ریز و درشتی مواجه بودند. اما آیا برنامه ای رایگان جهت خواندن قرآن، گوش دادن به آن، ترجمه صوتی و تفسیر کامل در فروشگاه قرار دارد؟ در پاسخ باید بگوییم بله.

یکی از محبوب ترین اپلیکیشن های بخش مذهبی در فروشگاه کافه بازار، قرآن حبل المتین نام دارد. این برنامه به جهت رایگان بودن و همچنین ارائه امکانات مختلف نظیر پخش صوت، ترجمه و تفسیر مورد استقبال خیل عظیمی از کاربران قرار گرفته است. در ادامه بخش ها و امکانات مختلف این برنامه را زیر ذره بین موبایل مگ خواهیم برد. با ما همراه باشید.

رابط کاربری

در رابط کاربری این برنامه رد پایی از استاندارد های متریال دیزاین گوگل پیدا نمی شود، با این حال نمره خوبی را می توان برای این بخش در نظر گرفت. طراحی بخش های مختلف اپلیکیشن به صورت اختصاصی و زیبا صورت گرفته است و کاملا مناسب با یک برنامه مذهبی قرآنی می باشد. پس از نصب و اجرای برنامه، یک راهنمای مختصر از موارد مختلف به نمایش در می آید که پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه کنید. (تصویر سمت راست)

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

منوی اصلی برنامه، مطابق اسکرین شات های زیر، شامل استخاره، ختم قرآن، فهرست سوره ها، اطلاعیه ها و جست و جو می شود. تمامی این بخش ها به صورت رایگان و بدون نیاز به پرداخت هزینه ای در دسترس کاربر قرار گرفته اند.

نوار بالای این بخش شامل آیکون های تنظیمات، راهنما، مورد علاقه ها، پرداخت درون برنامه ای و منوی کشویی می شود.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

منوی کشویی سمت راست برنامه میزبان بخش های یادآوری، دانلود، تنظیمات، ارسال نرم افزار، به روز رسانی و سوالات متداول است.

بخش تنظیمات

در بخش تنظیمات، موارد مختلفی جهت شخصی سازی برنامه توسط کاربر تعبیه شده اند؛ مدیریت پخش صوت، قلم فارسی، قلم عربی، نور صفحه نمایش، سرعت حرکت خودکار و بررسی محتوا. هر یک از این موارد شامل تنظیمات و گزینه های مرتبط خود می شوند که توسط کاربر قابل تغییر هستند.

  • مدیریت پخش صوت: میزان حجم صدا، تکرار دفعات آیات، پخش پی در پی سوره ها و الگوریتم پخش سوره (پیوسته یا گسسته)
  • مدیریت قلم فارسی: نوع قلم (فونت)، اندازه قلم، رنگ قلم، رنگ اعراب
  • مدیریت قلم عربی: نوع قلم، اندازه قلم، انتخاب رنگ قلم، رنگ اعراب
  • نور صفحه نمایش: روشن نگه داشتن/نداشتن صفحه نمایش (این گزینه به صورت پیش فرض فعال است)
  • سرعت حرکت خودکار: مدت زمان حرکت متن (۱۵ ثانیه…)
  • بررسی محتوا: این قابلیت تنها در نسخه کامل برنامه قابل استفاده است

بخش سوالات متداول شامل مجموعه سوالاتی است که کاربران معمولا آن ها را در سر دارند. با انتخاب هر یک از این سوالات می توانید راهنمای مربوط به آن را مطالعه نمایید. همچنین بخش راهنمای تصویری نیز در این قسمت تعبیه شده است. در نوار جست و جو می توانید کلمات کلیدی خود را در بخش سوالات متداول وارد نمایید.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

پرداخت درون برنامه ای و حمایت مالی

تقریبا تمامی بخش های برنامه قرآن حبل المتین رایگان و نامحدود هستند و با پرداخت درون برنامه ای تنها از شر پیام پرداخت خلاص می شوید و البته از توسعه دهندگان برنامه حمایت مالی خواهید کرد؛ با توجه به کاربرد بسیار خوبه برنامه، در صورتی که مشکل شما را حل کرد پیشنهاد می کنیم حتما از توسعه دهنده حمایت نمایید. هزینه پرداختی نیز ۳۰۰۰ تومان می باشد و با وارد کردن اطلاعات خود می توانید از پشتیبانی کامل برنامه بهره مند شوید.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

کاربردی ترین بخش حبل المتین

با مراجعه به بخش دانلود ها، صفحه ای مطابق تصویر سمت راست مواجه خواهید شد؛ این قسمت به دسته های صوت قرآن، ترجمه گویا، ترجمه، تفسیر و صف دانلود تقسیم می شود. در بخش صوت قرآن می توانید نام قاری های نامی قرآن کریم نظیر استادان پرهیزگار، منشاوی و… را مشاهده کرده و به دانلود تلاوت های آنان بپردازید. همچنین آیکون اطلاعات بیشتر در کنار گزینه دانلود، اطلاعاتی از قاری مربوطه را در اختیارتان قرار می دهد.

بخش یادآوری، شمایلی مطابق اسکرین شات سمت چپ دارد که به سه دسته متن قرآن، ترجمه و تفسیر تقسیم می شود. در اینجا علاوه بر امکان وارد کردن موارد جدید به کمک نوار عنوان و آیکون +، می توانید مواردی را که قبلا حین مطالعه قرآن علامت زده اید را مدیریت نمایید. تمامی یادآوری های این بخش ها را می توان در قالب گروه هایی دسته بندی کرد.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

در بخش های تفسیر، ترجمه و ترجمه گویا نیز نام استادان صاحب نامی جهت دانلود صوت های مربوط به آنان آورده شده است. به عنوان مثال در بخش ترجمه گویا می توان ترجمه های استادانی نظیر مکارم، فولادوند و انصاریان را دانلود نمایید. آیکون اطلاعات استادان نیز در این دو بخش کنار گزینه دانلود تعبیه شده است.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

تمامی مواردی را که می خواهید به صف دانلود اضافه کرده و در نهایت آن ها را از همین بخش مدیریت نمایید. توجه داشته باشید، در نسخه رایگان برنامه تنها ۱۰ مورد را می توان به لیست دانلود افزود تا به ترتیب دانلود و ثبت شوند. آیکون مسیر محتوا، در بخش دانلود ها گنجانده شده است تا کاربر بتواند به راحتی به موارد دانلود شده دسترسی داشته باشد و از آن ها پشتیبان تهیه کند.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

لیست سوره ها و مطالعه آن ها

با انتخاب گزینه لیست سوره ها در منوی اصلی برنامه، مطابق تصویر زیر تمامی سوره ها در لیستی به صورت منظم در اختیارتان قرار خواهند گرفت؛ در این لیست مواردی همچون محل نزول، نام سوره، تعداد آیات، ترتیب نزول و صوت مربوطه آورده شده اند. در نوار بالا نیز گزینه های جست و جو، افزودن به لیست یادآوری (دلخواه) و دانلود مشاهده می شوند.

در اسکرین شات سمت راست، نمایی از بخش نمایش آیات و ترجمه سوره ها را مشاهده می کنید. فونت نوشته ها به صورت پیش فرض تا حدی بزرگ است و پیشنهاد می کنیم حتما اندازه قلم را کم کرده تا آیات بیشتری را به صورت همزمان مشاهده کنید. ظاهر زیبای این بخش، نوار های کنار و عبارات، حس مطالعه قرآن در کتاب را به کاربر می دهد و از این نظر مشکلی نخواهید داشت.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

در نوار بالا به ترتیب آیکون های منوی کشویی، پخش/عدم پخش صوت، زوم به داخل، زوم به خارج، چرخش، تمام صفحه شدن، اطلاعات و افزودن به لیست اختصاصی قرار گرفته اند. در اسکرین شات سمت راست، نمایی از برنامه در حالت تمام صفحه را مشاهده می کنید که با حذف نوار بالا بزرگ و زیباتر شده است. جهت بازگرداندن نوار بالا، آیکون کوچک بالا سمت راست را انتخاب کنید.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

آیکون چرخش در نوار بالای این بخش، محیط برنامه را به شکل افقی (Landscape) در می آورد. این قابلیت برای دارندگان تبلت های اندرویدی بسیار کاربردی می باشد. در تصویر زیر نمایی از حالت چرخش برنامه را مشاهده می کنید:

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

با انتخاب آیکون علامت تعجب، مطابق تصویر زیر، اطلاعات و توضیحاتی نظیر نام سوره، حالت نمایش متن، ترجمه زیرنویس، نام قاری، ترجمه گویا و نوع پخش به نمایش در می آیند؛ امکان تغییر این موارد از بخش توضیحات وجود ندارد و باید به قسمت دانلود ها در منوی کشویی مراجعه نمایید.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

وقتی برای اولین بار آیکون صوت را برای یک سوره انتخاب می کنید، برنامه از شما می خواهد فایل صوت قاری مورد نظرتان را برای آن دانلود نمایید. با زدن گزینه تایید، منویی مطابق تصویر سمت راست به نمایش در می آید. در باکس بالا می توانید نام قاری را مشخص کرده و در نهایت سوره های مورد نظرتان را تیک بزنید.

توجه داشته باشید که در نسخه رایگان هر بار تنها ۱۰ مورد را می توانید انتخاب کرده و دانلود کنید. جهت انتخاب از گزینه دانلود همه باید پرداخت درون برنامه ای را یکبار برای همیشه انجام دهید.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

لیست دانلود و میزان پیشرفت دانلود هایتان در بخش صف دانلود قابل پیگیری است. همچنین در اینجا نیز می توان قاری مورد نظر و سوره ها را انتخاب کرده و به دانلود آن پرداخت. در بررسی ما خوشبختانه سرعت دانلود نیز متناسب با پهنای باند اینترنت بود و کندی سرعتی مشاهده نشد.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

بخش جست و جوی حبل المتین عملکرد حرفه ای و خوبی دارد؛ در اینجا می توانید به جست و جو در متن قرآن، متن ترجمه و متن تفسیر بپردازید. همچنین جهت مشاهده آخرین متن، ترجمه یا تفسیری که مطالعه کرده اید می توان از قسمت مربوطه استفاده کنید.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

آخرین قابلیت برنامه، بخش استخاره است که همه با آن آشنایی دارید. پس از مراجعه به بخش استخاره از منوی اصلی، دستور العمل مربوطه را دنبال کرده (نیت، خواندن سوره اخلاص ۳ مرتبه، ۳ صلوات و خواندن دعای مربوط به استخداره) و سپس استخاره خود را بخوانید.

قرآن خوانان همیشه ختم های شخصی از این کتاب را در ماه و سال های خاص شروع می کنند؛ به خصوص در ماه مبارک رمضان. در بخش ختم شخصی می توانید به مدیریت ختم خود پرداخته و با برنامه ریزی منظمی آن را به پیش ببرید؛ این بخش کاربرد بسیار خوبی برای قرآن خوانان دارد.

حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید

امکانات برنامه در نسخه رایگان واقعا زیاد و قانع کننده است و پرداخت هزینه درون برنامه ای تنها چند مورد را از حالت محدود در می آید. در مجموع به نظر ما بهترین اپلیکیشن قرآن کامل در سیستم عامل اندروید و فروشگاه بازار، قرآن حبل المتین است. عملکرد این برنامه در بررسی موبایل مگ بسیار عالی بود و نمره بسیار خوبی را به خود اختصاص داد. متاسفانه هنوز نسخه مربوط به سیستم عامل های iOS و ویندوزفون قرآن حبل المتین منتشر نشده است و در این باره باید صبور باشید.

امیدواریم از بررسی ما نهایت بهره را برده باشید. ضمن دانلود برنامه از لینک های انتهای مطلب، سوالات و نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

  • حبل المتین؛ متن، صوت، ترجمه و تفسیر قرآن در اندروید
  • قیمت : رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده : موج همراه
  • سیستم عامل : اندروید
  • حجم : 10 مگابایت
دانلود :
برچسب ها

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


هفت × 4 =