Persian Calendar؛ تقویم ایرانی با طعم متریال دیزاین

سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ۲۰:۰۰
به این نوشته امتیاز دهید : 0

انسان ذاتا فراموش کار است و با توجه به شلوغ بودن تقویم روزانه، ممکن است رویداد های مهم و حیاتی را به یک باره فراموش کند، یا چند مورد را با هم قاطی کند. اینجاست که از گذشته های دور استفاده از تقویم برای برنامه ریزی و یادآوری موارد مختلف امری ضروری بود. اما دیگر با ورود تلفن های هوشمند و توسعه تقویم های دیجیتالی در آن ها، دیگر نیاز به سررسید و تقویم کاغذی نداریم.

تاکنون تقویم هایی نظیر گوگل کلندر، باد صبا و پرند را در بخش اپلیکیشن ها مورد بررسی قرار داده ایم. امروز نیز می خواهیم به بررسی تقویم ایرانی Persian Calendar بپردازیم که به صورت رایگان امکاناتی را در اختیار کاربران قرار داده است. در ادامه با بررسی امکانات و بخش های مختلف این تقویم اندرویدی با موبایل مگ همراه باشید.

اولین موضوعی که در بررسی توجه ما را به خود جلب کرد، رابط کاربری تقویم بود که با استاندارد های متریال دیزاین گوگل طراحی شده بود. ترکیب رنگ آبی و سفید شباهت زیادی بین این برنامه با تقویم رسمی گوگل ایجاد کرده است، اما با این حال باز هم به گوگل و اپلیکیشن محبوبش نمی رسد و فقط در بین تقویم های ایرانی و شمسی که مورد بررسی قرار دادیم، اولین برنامه متریال بود.

در تصویر سمت چپ نمایی از منوی اصلی مشاهده می کنید که در آن ماه، سال و روز های هفته به همراه تاریخ آمده اند و تاریخ کنونی با یک کادر نمایان گشته است. در ادامه نیز تاریخ روز کنونی به همراه تبدیل شده آن در تاریخ میلادی و قمری ثبت می شوند.

بخش تبدیل تاریخ

از طریق آیکون بیشتر در نوار بالا به بخش هایی نظیر مبدل تاریخ، قطب نما، قبله نما و تنظیمات دسترسی دارید. در اسکرین شات سمت راست نمایی از بخش Date Converter را مشاهده می کنید. در اینجا با وارد کردن اطلاعات مورد نظر می توانید تبدیل شده آن را در اختیار داشته باشید.

Persian Calendar؛ تقویم ایرانی با طعم متریال دیزاین

Persian Calendar؛ تقویم ایرانی با طعم متریال دیزاین

همانطور که گفتیم، تقویم هوشمند ایرانی شامل یک بخش قطب نما/قبله نما نیز می شود که از طریق آیکون بیشتر در نوار بالا در دسترس قرار می گیرد (تصویر سمت راست)

اولین گزینه در بخش تنظیمات برنامه، Skin است که حق انتخاب بین دو پوسته روشن و تاریک را به کاربران می دهد؛ نمایی از حالت تاریک برنامه را می توانید در اسکرین شات های همین مقاله مشاهده کنید. با فعال بودن گزینه Persian digits، اعداد و ارقام بخش تقویم فارسی می شوند و اگر میخواهید آن ها را انگلیسی کنید، تیک گزینه مذکور را بردارید.

امکان تنظیم و نمایش ماه های Dari نیز در بخش تنظیمات برنامه مهیا شده است. در بخش ویجت و نوتیفیکیشن ها به ترتیب مواردی نظیر فعال بودن نوتیفیکیشن تاریخ، ویجت رنگی متن، ساعت زمانی ایران، نمایش ساعت بر روی ویجت و فرمت آن (۲۴ یا ۱۲ ساعته) قرار گرفته اند. در ادامه نیز تنظیمات مربوط به موارد مذهبی و نماز در قالب pray Times calculation setting در آمده اند.

Persian Calendar؛ تقویم ایرانی با طعم متریال دیزاین

نمایی از پوسته تاریک (Dark) برنامه را مشاهده می کنید؛ در صورتی که نور رابط کاربری در هنگام تاریکی چشمانتان را اذیت می کند، این پوسته را از بخش تنظیمات و Skin انتخاب کنید.

Persian Calendar؛ تقویم ایرانی با طعم متریال دیزاین

متاسفانه جهت افزودن یادآور، برچسب، مکان و … برای روز های مورد نظر، برنامه شما را به اپلیکیشن تقویم پیش فرض اندروید – گوگل کلندر – منتقل می کند و این بخش به صورت تلفیقی در اختیار کاربر قرار گرفته است. امیدواریم در نسخه های آینده برنامه، بخش افزودن مناسبت، یادآوری و برچسب به صورت داخلی و درون خود اپلیکیشن تعبیه گردد.

Persian Calendar؛ تقویم ایرانی با طعم متریال دیزاین

 

در مجموع، تقویم Persian Calendar در مقایسه با رقیبانی نظیر باد صبا امکانات بسیار محدود و کمتری را در اختیارتان قرار می دهد؛ با این حال سادگی برنامه می تواند برای برخی کاربران یک نکته مثبت به حساب بیاید. همچنین این برنامه برخلاف دیگر رقبای ایرانی خود، شامل رابط کاربری مدرن و متریال گوگل می باشد و گشت و گذار در آن حس خوبی را به شما منتقل می کند.

پیشنهاد می کنیم حتما بررسی های تخصصی موبایل مگ از تقویم های دیگری نظیر باد صبا، گوگل کلندر و تقویم هوشمند پرند را نیز مطالعه کنید…

امیدواریم از بررسی ما نهایت بهره را برده باشید. ضمن دانلود برنامه از لینک انتهای مطلب، سوالات و نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

  • Persian Calendar؛ تقویم ایرانی با طعم متریال دیزاین
  • قیمت : رایگان
  • سازنده : ابراهیم بیاگوی
  • سیستم عامل : اندروید
  • حجم : کمتر از 1 مگابایت
دانلود :
برچسب ها

نوشته قبلی

«

نوشته بعدی

»
نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نام و ایمیل خود را وارد کنید.


یک × 5 =